Doğal Sağlık

Prematüre Bebeklerde Mantar Enfeksiyonu | Bebeklerde Mantar Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

17.09.2022
263
Prematüre Bebeklerde Mantar Enfeksiyonu | Bebeklerde Mantar Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Prematüre bebeklerde mantar enfeksiyonu neden oluşur? Belirtileri, tedavisi ve mantar hastalığına ilişkin açıklamalar. Mantar ve pişik nasıl ayırt edilebilir? Tüm detaylar!

Prematüre bebeklerde bağışıklık sisteminin düşük olması bebeklerin enfeksiyonlara kapılması için açık bir davetiye sunar. Bu enfeksiyonlar içerisinde ise en sık görülen türlerden biri mantar enfeksiyonlarıdır. Tedavisi kolay olan bu hastalık iyi bir şekilde takip edilmelidir.

Prematüre Bebeklerde Mantar Enfeksiyonu Belirtileri

Prematüre bebeklerde mantar enfeksiyonu belirtileri için oldukça dikkatli olunması gerekir. Bebeğin mantarı olduğunu dışarıdan yapılan bir muayene ile kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Bebeğinizin;

  • Özellikle bez bölgesinde parlak ve kırmızı bir lezyon olarak karşınıza çıkabilir. Onun çevresinde ise küçük küçük çok sayıda lezyonlar bulunacaktır.
  • Deri dökülmesi ve mantar olan alanda iltihaplanma görülebilir. Koltuk altı, bel gölgesi ve terlemeye yatkın olan alanlarda daha sık görülür.
  • Bebeğin ağzında pamukçuk olarak bilinen mantar enfeksiyonları da görülür. Bu durumda beyaz ya da grimsi beyaz plaklar olarak görülebilir. Özellikle bebeğin beslenmesinin ardından ağız temizliğine dikkat edilmesi gerekir.

Prematüre Bebeklerde Mantar Nasıl Geçer?

Prematüre bebeklerin mantar ile karşılaşması durumunda ilk olarak doktor ile görüşülmesi talep edilir. Ancak mantarın bulunduğu alan ve oluşturmuş olduğu lezyona bağlı olarak uygulanan tedaviye dikkat edilmesi gerekir.

Ağız için mantarlarda karbonatlı su ile ağız içerisindeki lezyonlar temizlenebilir. Bunun yanında mutlaka hem mantar karşıtı hem de kaşıntı engelleyici damlaların kullanılması gerekecektir.

Bez bölgesinde ya da ter kıvrımlarında oluşan mantarlarda ise cildin kuru tutulması önemlidir. Cilt ne kadar nemli kalırsa mantar için o kadar uygun bir ortam oluşur. Bunun yanında tabii mantar karşıtı kremlerin de kullanılması gerekir.

Prematüre bebeklerde mantar enfeksiyonu sık görüle bir durumdur. Tedavisi ise son derece kolaydır.

Prematüre Bebeklerde Mantar Ve Pişik Ayrımı

Prematüre bebeklerde mantar enfeksiyonu ile karşılaşılması durumunda pişikten ayırt edilmesi önemlidir. Bu fark için;

  • Mantar daha geniş bir alanda ve etrafında küçük küçük lezyonlar ile kendini belli eder. Mantar olan bölgede ayrıca nemlilik ve döküntü de görülür.
  • Pişik ise daha çok kızarıklık olarak kendini belli eder. Yalnızca oluştuğu alan ile sabit kalır. Herhangi bir yayılma söz konusu değildir.
  • Pişik daha çok genital bölgeye yakın olacak şekilde konumlanır. Mantar enfeksiyonu ise daha çok kıvrımlara yönelik yerlerde yerini alır.
  • Pişikte kırmızılık daha çok deri tahrişi gibi görünür. Mantarda ise çok daha parlak ve kırmızı bir görünüm olur.

Prematüre Bebeklerde Mantar Enfeksiyonu Nerelerde Görülebilir?

Prematüre olan ya da olmayan bebeklerde mantar farklı alanlarda oluşabilir. Özellikle kapalı ve nemli kalan alanlar mantarın oluşması için en uygun ortamı sağlar.

Bez bölgesi, koltuk altı, boyun, diz kapağı arkası, ağız ve kulak arkası gibi alanlarda prematüre bebeklerde mantar enfeksiyonu görülebilir. Bunun yanında bebeğin bileklerinde ya da ayaklarında da mantar oluşumu izlenebilir.

Mantar enfeksiyonu ağız içi dışında nerede olursa olsun benzer bir şekilde tedavi edilebilir. Burada önemli olan kısım bebeğin hijyeninin sağlanması, özellikle yaz aylarında boğumlu olan alanların kurulanması, bebeğin sıklıkla bezinin değiştirilmesi ve mutlaka pamuklu kıyafetlerin giydirilmesi gerekir.

Prematüre Bebeklerde Mantar Enfeksiyonu Neden Olur?

Prematürelerde mantar enfeksiyonu oluşumunun temel nedeni bebeğin bazı bölgelerinin kapalı ve nemli kalmasıdır. Mantar olarak bilinen bu mikroorganizmalar hem sıcak hem de nemli olan alanlarda yer edinerek üremeye devam eder.

Bebeklerin, özellikle prematüre bebeklerin cildi son derece hassas olduğu için dikkat edilmemesi durumunda kolaylıkla mantar oluşumu görülebilir. Bu enfeksiyonun oluşması için ise dışarıdan bir kişinin bulaştırmasına gerek yoktur.

S.S.S

Bebeklerde Mantar Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Bebeğinizin cilt sağlığı ve en başarılı iyileşme için doktorunuz ile görüşerek bebeğe uygun bir mantar karşıtı krem kullanmanız gerekir. Bunun yanında mantar oluşan alanların kuru ve temiz tutulması önemli bir durumdur.

Prematüre Bebek Neden Enfeksiyon Kapar?

Prematüre bebeklerin bağışıklık sistemleri istenilen yüksekliğe ulaşmadığı için diğer bebeklere oranla her türlü enfeksiyona daha hazır hale gelir. Bunun yanında bebeklerin antikor geçişleri tamamlanmadığından yoğun bakımda dahi enfeksiyon kapmasının mümkün olabildiği biliniyor. Bu bebeklerde hem doğum sonrası hem de hastaneden sonra dikkatli olunması önemlidir.

İlginizi Çekebilir; 

https://www.dogalsaglik.com/mantar-tedavisi/

https://www.dogalsaglik.com/bebeklerde-pisik-nasil-gecer/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.