Prematüre Bebek Aşıları | Prematüre Bebeklere Aşı Yapılır Mı?

17.08.2022
307
Prematüre Bebek Aşıları | Prematüre Bebeklere Aşı Yapılır Mı?

Prematüre bebek aşıları konusunda anneler, bebeklerine bu aşıların ağır gelip gelmeyeceğini merak etmektedir. Peki, prematüre bebeklerin aşı takvimi nasıl? Prematüre bebeklerin aşıları nasıl yapılmalı? İşte detaylar..

Prematüre bebek aşıları, normal doğan bebeklere göre zamanlama açısından farklıdır. Hepatit b aşısı haricinde, diğer aşılar bebeğin kronolojik yaşına göre düzenli takip ile beraber yapılmaktadır.

Prematüre Bebeklerde Aşı Takviminin Önemi

Prematüre, bebeğin beklenen doğum tarihinden yaklaşık 3 hafta öncesinde doğmasıdır. Yani diğer bir deyişle, gebeliğin 37. Haftasında doğum gerçekleşir. Erken doğan, yeni doğan bebeklere “prematüre bebek” ismi verilmektedir.

  • Çok erken doğan bebeklerde, karmaşık tıbbi problemler olabilir. Karşılaşılan bir sorun ya da farklı komplikasyonlar, bebekten bebeğe değişebiliyor. Bebek ne kadar erken doğarsa, komplikasyon riski de beraberinde artacaktır.

Prematüre bebek aşıları, büyüme sürecinde belirli enfeksiyonları önlemektedir.

Eğer ki;

  • Erken doğmuş bebeklerde aşıların önleyebileceği enfeksiyonlar görülürse ve burada aşırı yapılmadıysa hastalıklarla ilgili sorunları yaşama şansları da beraberinde artacaktır.
  • Doğum ağırlıklarını ve gebelik yaşlarına bakmadan zamanında doğan bebeklerle, aynı programa göre aşıları yapılmalı. Fakat burada her aşı için geçerli değildir. Hepatit B ve BCG aşıları dışındaki aşı takvimi için geçerlidir. Prematüre bebeklerde, aşı dozları tam verilmektedir. Bölünme ya da benzeri durumlar olmaz.
  • Bebek, klinik olarak iyi ve kilo alımında herhangi bir sorun yoksa takvim yaşı 60 gün olunca aşılamalar da beraberinde başlar. Aşılarla ilgili herhangi bir yan etkisi olması, tam doğan bebekler ile benzerdir.

Prematüre Bebek Aşıları; BCG Aşısı Ne Zaman Yapılmalı?

Prematüre bebek aşıları içerisinde, BCG aşısı gelmektedir. 34. Haftadan sonra doğan bebeklerde aşılar kronolojik yaşına göre klinik ortamında yapılmaktadır. . Haftadan önce doğan bebekler ise doğumdan sonraki gebelik haftası 34. Haftayı doldurur. Takvim yaşı, en az 2 ay olduktan sonra yani 2000 gram olduktan sonra aşı yapılmaktadır.

Prematüre Bebeklerde Hepatit B Aşısı Yapılır Mı?

Prematüre, yani zamanından önce doğan ve doğum ağırlığı düşük olan bebekler için kullanılan tanımlamadır. Zamanında doğan bebekler ile aralarında aşılama açısından farklılık yoktur.

  • Bebeğin, genel sağlık durumuna bakılarak aşı takvimine uygun aşı yapılır. Prematüre bebeğin aşılanma sürecinde, istisnai durum “Hepatit B” aşısıdır.

Hepatit B;

  • 2 kilogram altındaki bebeklerin vücudunun yeterli antikor üretilmemesi sebebiyle sonrasında yapılmaktadır. Yani bebek 2 kilogram olana denk beklenir. 2 kilogram olduktan sonra hepatit b aşısı yapılır. Eğer bebeğin annesi, Hepatit B taşıyıcısı ise burada durum değişmektedir. Aşı bebeğin kilosuna bakılmadan yapılmaktadır.

Prematüre Bebek Aşıları; Dabt – Polio- Hib Ve Pnömokok Aşısı Nasıl Yapılır?

Prematüre bebekler, 60 günlük olduktan sonra beslenme ve genel durumuna bakılır. 60 günlük süreç sonrasında tıpkı zamanda doğan bebekler gibi aşı yapılabilir. Tam doz aşı yapılması gerekiyor. Aşının bölünmesi gibi işlemler olmaz.

  • Prematüre aşı takvimi içerisinde, karma aşı uygulaması olur. Bu da, çocuklarda solunum durması sıkıntısı olabileceğinden dolayı 28. Hafta altında doğan bebekler ilk doz aşı uygulaması sonrasında 48 saat ya da 72 saat hastanede gözlem altında tutulmaktadır.
  • Karma aşı uygulaması sonrasında, solunum sıkıntısı olan bebekler olabilir. İkinci doz karma aşılamada, hastanede aşının yapılması gerekiyor. Ağır akciğer hastaları, ağır konjenital kalp hastalığı gibi sorunları olan bebekler aşı sonrasında minimum 6 saat doktor kontrolünde bulunmalı.

Prematüre Bebeklerde Hangi Aşılar Yapılır?

Prematüre bebek aşıları, sağlıklı bebekler için yeni doğan ve tam zamanında doğmuş bebeklere yapılan aşılar ile aynı şekilde takvim uygulanmaktadır.

Tam olarak verilen ve kronolojik yaşa uygun olan bebeklere; difteri, tetanoz, aselüler boğmaca, poliovirüs, Haemophilus influenzae tip b, kızamık-kızamıkçık-kabakulak ve konjuge pnömokok aşıları yapılmaktadır.

-NOT- Doktor gözetiminde ve takvime uygun olarak takiplerle beraber aşılama süreci gerçekleşir.

Prematüre Bebek Aşıları Sık Sorulan Sorular

İlerleyen dönemlerde prematüre bebeklerde aşı yapılır mı?

Prematüre bebeklerde atlanmış ya da yapılmamış aşılar varsa bebeğin yaşına uygun olarak yapılmaktadır. Aşının yapılıp yapılmadığı konusunda bilgi birikiminiz yoksa yapılmamış kabul ediliyor ve aşı uygulanır.

Prematüre bebeklere grip aşısı yapılır mı?

Prematüre bebeklerin altıncı aylarından sonra grip aşılarının yapılması faydalı olacaktır. Özellikle kronik akciğer hastalığı olan bebeklerde, grip gibi virüsler hastalığın ağırlaşmasına neden olur. Doktor takibiyle grip aşısı yapılmaktadır.

İlginizi Çekebilir; 

https://www.dogalsaglik.com/5-aylik-premature-bebek-kac-kilo-olmali/

https://www.dogalsaglik.com/premature-bebeklerde-bcg-asisi-ne-zaman-yapilir/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.