Doğal Sağlık

Prematüre Bebeklerde Hızlı Nefes Alma | Prematüre Bebeklerde Solunum Sıkıntısı Ne Zaman Geçer?

24.08.2022
283
Prematüre Bebeklerde Hızlı Nefes Alma | Prematüre Bebeklerde Solunum Sıkıntısı Ne Zaman Geçer?

Prematüre bebeklerde hızlı nefes alma neden oluşur? Hızlı nefes alma belirtileri nelerdir ve hızlı nefes alma bebek için sorun teşkil eder mi? Tedavisi nasıl oluşturulur? Yazımızda açıkladık!

Hamilelik sürecinde bebeklerin akciğer gelişimleri 39.hafta ile tamamlanır ve bebek doğuma hazır hale gelir. Prematüre bebekler 37.haftadan önce doğdukları için bu bebeklerde akciğer gelişimi ve buna bağlı solunum problemlerinin oluşması beklenir. Hızlı nefes alıp verme ise bu sorunların başında geliyor.

Prematüre Bebeklerde Hızlı Nefes Alma Belirtileri

Prematüre bebek hızlı nefes alma için tanı konulacak ise şu durumlara bakılarak belirtiler aranabilir;

  • Bebeğin solunumunun 20 – 40 arasında olması yani bebeğin beklenen nefes alma sayısından çok daha yüksek sayıda nefes alması en büyük belirtilerden biridir.
  • Bunun yanında bebeğin göğüs kafesinde çekilmeler görülmesi, burun deliklerinin açılıp kapanması ve bebeğin nefes alma konusunda zorluk çekmesi belirtiler arasında yer alır.
  • Ayrıca emmeye karşı isteksizlik, cilt renginin morarması, solunumun aralıklı olarak durması, halsizlik ve huysuzluk da hızlı nefs almaya ilişkin belirtiler olacaktır.

Prematüre Bebeklerde Hızlı Nefes Alma Nedenleri

Prematüre bebeklerde hızlı bir şekilde nefes alıp vermenin altında farklı nedenler yatıyor olabilir. Bunlardan birincisi bebeğin beklenilen akciğer gelişiminin yeterli olmaması olarak görülüyor.

Bunun yanında prematüre doğumlarda anne henüz doğum sürecine girmemiş olduğu için anne karnında bulunan su miktarı azalmaz. Bu da bebeğin akciğerlerinde bulunan suyun çıkmasına karşı problem oluşturur. Akciğerlerinde su kalan bebek solunum konusunda sorun çeker çünkü oksijen kanalları ciğerdeki su ile kapanır.

Prematüre bebeklerde hızlı nefes alma nedenlerinde genel olarak bu iki temel problemin bulunduğu görülüyor.

Prematüre Bebeklerde Hızlı Nefes Alma Tehlikeli Mi?

Prematüre bebek hızlı nefes alma bebekler için oldukça tehlikeli bir durumdur. Bebek belirli bir süre içerisinde boğulmaya başlayabilir ve zamanla oksijen alımı düştüğünden bebeğin kalıcı sorunlar ile karşılaşması hatta ölüm ile sonuçlanması görülebilir.

Bu nedenle bebeğin hızlı nefes alıp verdiği ve nefes almada problemler ile karşılaştığı görülür ise mutlaka en kısa sürede doktor ile görüşmesi ve tedaviye başlanması gerekir.

Not: Bebeklerin akciğerleri küçük olduğundan dakikada solunumları normal halinde dahi yetişkinlere göre yüksektir. Normal bir bebek nefes alışverişi 18 – 24 olarak belirlenmiştir. Eğer bu orandan çok daha yüksek bir nefes alıp verme ve nefes almada güçlük tespit edilir ise doktor ile görüşülmelidir.

Bebeklerde Hızlı Nefes Alma Tedavisi

Prematüre bebeklerde nefes alma problemi ile karşılaşılır ise ortalama olarak 2 ila 4 gün içerisinde yeterli tedavi sağlanabilir. Bunun için eğer bebeğin solunum sorunları var ise ilk olarak solunum cihazları ile destek sağlanır.

Eğer bebeğin solunum sisteminde bulunan su ile solunum sorunu var ise akciğerin geliştirilmesi için gelişimin sağlanması için gerekli olan sürfaktan maddesi özel bir tüp aracılığı ile sağlanır.

Bunun yanında bebeğin beslenmesini sağlamak amaçlı da damar yolundan beslenme tercih edilir. Prematüre bebeklerde hızlı nefes alma yanında enfeksiyon gibi ciddi riskler de bulunduğundan antibiyotik tedavisine başlanır.

Prematüre Bebeklerde Hızlı Nefes Alma Riski

Prematüre bebek hızlı nefes alma riski normal bebeklere oranla çok daha yüksektir. Hem bu bebeklerin akciğer gelişiminin yetersiz olması hem de amnios kesesinde yer alan sıvının azalmaması solunum problemlerinin oluşmasına neden olur.

Prematüre bebeklerde yaşanan bu problem genellikle doğumun ardından kendini göstermeye başlar. Bu nedenle de tespiti hastane ortamında hemen yapılabilir ve bebeğin ihtiyaç duyduğu desteğe anında ulaşılabilir. Burada doğum yapılan hastanenin yenidoğan bebek bakım ünitesinin olması oldukça önemli bir konu olacaktır.

S.S.S

Prematüre Bebeklerde Solunum Sıkıntısı Ne Zaman Geçer?

Bu solunum sıkıntısı temel nedenine bağlı olarak 2 ila 5 gün içerisinde giderilebilir. Ancak bebeğinizin farklı akciğer ya da solunum problemlerinin olması gibi durumlarda çok daha uzun süreli bir tedavi beklenebilir.

Yenidoğan Bebeğin Hızlı Nefes Alıp Vermesi Normal Mi?

Kimi zamanda bebeklerin solunum yolları küçük olduğundan balgam ya da sümük gibi sıvılar bebeğin zor nefes almasına neden olabilir. Morarma, nefes almada zorluk ve benzeri problemler yok ise bebeğin solunum yollarındaki sıvı temizlendiğinde bebek normal nefes almaya devam edebilir.

İlginizi Çekebilir; 

https://www.dogalsaglik.com/premature-bebeklerde-enfeksiyon/

https://www.dogalsaglik.com/premature-bebeklerde-enfeksiyon/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.