Doğal Sağlık

Prematüre Bebeklerde Beyin Kanaması Evreleri | Beyin Kanaması Geçiren Bebek İyileşir Mi?

09.09.2022
377
Prematüre Bebeklerde Beyin Kanaması Evreleri | Beyin Kanaması Geçiren Bebek İyileşir Mi?

Annelik, hamilelikten doğuma her aşaması kutsal olan bir süreç. Bu dönemlerde kadınlardaki tek arzu, bebeklerini sağlıkla kucağa almak ve yine sağlıklı bir biçimde büyütebilmektir. Ancak ne yazık ki gerek anne rahminde gerekse doğumdan bir süre sonra bebeklerde bazı rahatsızlıklarla karşılaşılabilmektedir. Ya da erken doğum nedeni ile oldukça hassas yapılara sahip olan prematüre bebeklerde hiç umulmayan sağlık sorunları kendisini belli edebilmektedir. İşte bu yazıda da söylediklerimize uyan bir duruma yani erken doğan çocuklardaki ani beyin kanamalarına yer vereceğiz. Ayrıca prematüre bebeklerde beyin kanaması evreleri neler, hastalık nasıl ilerleme gösteriyor bunlara da bakalım.

Prematüre Bebeklerde Beyin Kanaması Olabilir mi?

Genellikle yetişkinlerde görmeye alışkın olduğumuz bazı rahatsızlıklar ne yazık ki daha bu dünyaya yeni adım atan masum bebeklerde de oluşabiliyor. İşte bunlardan bir tanesi de beyin kanaması gibi oldukça ciddi ve tehlikeli bir hastalıktır. Birden bire ortaya çıkabilen bu durumun altında yatan en büyük sebep ise erken doğumdur. Anlamayanlar için bu konunun detayına daha sonra gireceğimizi belirtelim. Ancak şimdi prematüre bebeklerde beyin kanaması evreleri ve bu hastalığa dair daha detaylı açıklamalara odaklanalım…

Prematüre Bebeklerdeki Bu Hastalıklara Dikkat!

Dünyaya geleli henüz daha çok kısa bir zaman olmuşken ne yazık ki büyük rahatsızlıklar canımızın parçası olan evlatlarımızı yakalayabiliyor. Ancak herkesin bildiği üzere bu tür tehlikeli hastalıklarda dahi en önemli adım erken teşhistir. Eğer bebeklerinizde az sonra sayacağımız belirtilere rastlarsanız o zaman en kısa sürede en yakın bir sağlık kuruluşuna gidebilirsiniz.

Prematüre bebeklerde beyin kanaması evreleri neler sorusunda az önce ifade ettiğimiz üzere, başlangıç seviyesinin hayati riski atlatma konusunda en önemli basamak olduğunu ifade etmiştik.

Prematüre Bebeklerde Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır?

Normal doğum zamanından çok daha erken bir süreçte dünyaya gelen bebeklere “ prematüre “ adını veriyoruz. Organları halen anne karnındaki gelişimini tamamlayamadığı için herhangi bir risk ya da hastalık durumu ile karşılaşmamak adına bir süre bu bebekler gözlem altında tutulmaktadır. Bazen de pek çok çocuk anne karnından hastalığı ile birlikte gelmektedir. Ancak en kötüsü de sapasağlam karşımızda duran çocuğumuzun yaşadığı bu kocaman rahatsızlığın farkına varmamaktır.

O yüzden bu yazıda gerek prematüre bebeklerde beyin kanaması evreleri gerekse hastalığa dair ince detaylardan bahsetmeye devam ediyoruz. Şimdi de bu sorunu yaşayan bebeklerde ne gibi belirtilerin ortaya çıktığını açıklayalım:

  • Sürekli bir şekilde artan ve son derece derin uyku halleri;
  • Bakışlardaki boş bakma durumu;
  • Yemeklere ve anne memesine karşı iştahsızlık;
  • Gözlerin aşağı ya da yukarı doğru kanması;
  • Kol bacaklarda kas güçsüzlüğü durumu;
  • Davranışlardaki ani farklılıklar, hırçınlıklar;

Bu ve bunun gibi farklı belirtilerden birkaç tanesi varsa sizler de uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

Prematüre Bebeklerde Beyin Kanamasından Sonra İyileşmek Mümkün mü?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bir hastalığın tedavi edilmesinde en büyük avantaj hiç şüphesiz erken teşhistir. İşte prematüre bebeklerde beyin kanaması evreleri arasında ilk aşamayı fark ederseniz hemen hastaneye gidebilir ve her şey için geç olmadan tedavinin sonuçlanmasını bekleyebilirsiniz. Oldukça başarılı Türk doktorlarının yaptıkları açıklamalarda erken teşhis konulduğunda takdirde prematüre bebeklerde dahi beyin kanamasının iyileştirilebileceği söyleniyor.

Umarız hiçbir bebek böyle bir rahatsızlık yaşamaz, hiçbir anne de bu anın korkusu ile çaresiz kalmaz. Son olarak prematüre bebeklerde beyin kanaması, bağırsak rahatsızlıkları ve solunum- kalp rahatsızlıkları gibi hastalıkların da görebildiğini söyleyerek şimdi bunlara neyin zemin hazırladığına bakalım diyoruz…

Prematüre Bebeklerde Beyin Kanaması Neden Olur?

Prematüre bebekler anne karnından, henüz gelişimlerini dış dünyaya adapte edecek şekilde ayrılmamaktadırlar. Bilindiği üzere genel olarak hamileliğin her haftasında bebeğin organları gelişir, anatomisi şekillenir ve doğum zamanı ile birlikte de artık bebeğinizi kucağınıza alabilirsiniz. Aslında bu süreçten iki hafta önce doğumun gerçekleşmesi de gayet normal karşılanmaktadır. Fakat bunun evvelinde gerçekleşen doğumlar, çeşitli risklerin var olduğu erken doğumlar olarak adlandırılabilir. Beyin kanamasındaki en büyük sebep erken doğum ve K vitamini eksikliğidir.

S.S.S

Beyin Kanaması Geçiren Bebek İyileşir mi?

Beyin kanaması çok riskli bir rahatsızlık olsa dahi erken teşhis söz konusu olduğunda iyileşme oranı yüksektir.

Beyin Kanaması En Fazla Kaç Gün Sürer?

Beyin kanamasının oluşumu ve etkilerinin birlikteliği 1-2 civarında sürmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.