Celandula Yağı Faydaları | Calendula Yağı Nasıl Kullanılır?

08.05.2021
470
Celandula Yağı Faydaları | Calendula Yağı Nasıl Kullanılır?

Kuru ciltler ve cilt kırışıklıkları için kullanılan Celandula yağı, güneş yanıkları ve tahrişler için de kullanılmaktadır. Celandula yağı faydaları, cildin iyileştirilmesinde, yara ve yanık izlerinin tedavisinde kullanılabilmektedir. Aynısafa yağı olarak da bilinen yağın cilt üzerinde antibakteriyel özelliği bulunmakta, derinin nemlenmesi ve zarar görmüş cildin iyileşmesinde etki sağlamaktadır.

Celandula Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Celandula yağı faydaları, özellikle nati inflamatuar özelliği ve antibakteriyel etkisiyle gözeneklerin temizlenmesinde, sivilce ve akne tedavisinde kullanılabilir. Cilt bakımı ve saç bakımı için kullanılması oldukça faydalı ve hızlı etki eden yağ, dermatit etkisi sayesinde, rahatlatır ve kısa zamanda yaraların iyileşmesine etki eder.

  • Mantar ve iltihaplı yaraların tedavi edilmesinde kullanılabilir.
  • Kuru ciltlerin nemlenmesini sağlamaktadır.
  • Akne ve sivilceleri önler.
  • Radyasyon tedavisine maruz kalınması durumunda, deri iltihaplarının iyileşmesini sağlamaktadır.
  • Kırışıklıkların azalmasını ve erken yaşlanmanın tedavisi için kullanılır.
  • Nem oranını dengeler ve ciltteki tahrişleri iyileştirir.
  • Güneş lekesi, yanık ve kesik lekelerini tedavi eder.
  • Zayıflamadan kaynaklı çatlakların ve çiziklerin tedavisinde kullanılır.

Celandula Yağı Saça Faydaları Nelerdir?

Saçların uzamasında ve dökülmesinin engellenmesinde etkidir. Celandula yağı faydaları, saç için kök besleyici etkilere sahip aynı zamanda saç köklerinin büyümesinde yardımcı olmaktadır. Birçok cilt hastalığında tedavi yönteminin kullanılmasıyla hızlı ve görünür etkileri keşif edilmiştir. Saç kepeklerinin tedavi edilmesi ve saç derisindeki döküntülerin giderilmesi için düzenli kullanımda etkileri kısa zamanda görülecektir.

Doğal saç boyası olarak Celandula bitkisinin çayı kullanılabilir, cilt üzerinde uygulanabilir. Saç derisi bozukluklarının tedavisinde Celandula yağı, anti bakteriyel özelliğiyle iltihaplanma ve döküntülerin de azalmasını sağlayacaktır.

Celandula Yağı Faydaları Nelerdir?

Sağlık açısından da oldukça faydalı olan yağ, özellikle sindirim sisteminin gelişmesinde ve enfeksiyon hastalıklarının iyileştirilmesinde etkilidir. Celandula yağı faydaları, yüksek ateşin önlenmesinde ve vücut sıcaklığının dengelenmesinde etkili olacaktır. Hemorid tedavisi ve boğaz ağrısının yatıştırılmasında da iltihapların giderilmesini sağlayacaktır.

Ağız sağlığı ve kanser tedavisindeki etkilerin azaltılması için düzenli olarak Celandula yağı kullanarak, rahatlama sağlayabilirsiniz. Metobolik rahatsızlıkların tedavisinde ve kalp sağlığında da etkili olduğu gibi karaciğerin korunması için de kullanılabilir.

Calendula neye iyi gelir?
Calendula yağının cilt üzerindeki etkisi oldukça fazladır. Doğal bir nemlendiricidir, kuru cilt probleminin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Ayrıca yaşlanma karşıtı etkisi ile cildin daha genç görünmesine etki eder. En önemli faydalarından biri ise yara izlerinin giderilmesini sağlamasıdır. Döküntü, çürük ya da ameliyat sonrası oluşan yaraları gidermek için tercih edilir.
Calendula yağı nasıl kullanılır?
Calendula yağı doğrudan cilde uygulanan bir yağdır. Uygulama işlemi için öncelikle uygulama yapacağınız bölgeyi ve ellerinizi yıkamanız beklenir. Yıkama işleminin ardından cildinizi hafif nemli olacak şekilde kurulamalısınız. Yağı parmaklarınız ile alana uygulayarak masaj yolu ile emilimini sağlamalısınız. Tüm emilimin sağlanması için yaklaşık 15 dakika bekleyiniz.
Calendula kremi neye iyi gelir?
Calendula kremi temel olarak cilt üzerinde oluşan problemlerin giderilmesine iyi gelir. Tahriş olmuş, kızarmış ya da hafif derecede yanmış derinin yeniden onarılmasını sağlar. Varis, mantar, egzama, sivilce ve benzeri cilt üzerinde yalnızca bir bölgede oluşan cilt rahatsızlıklarının tedavisinde etkilidir. Sedef gibi cilt hastalıklarınızın tamamen ortadan kalkmasına yardımcı olur.
Calendula Shampoo ne işe yarar?
Calendula şampuanı özellikle cansız ve mat saçların görünümünün çok daha parlak olmasına yardımcı olur. Saç üzerinde bulunan kırıkların giderilmesine yardımcı olur. Saçı dış etkenlerden koruyarak saç kırılmasının oluşmasını ve koparak dökülmelerin görülmesinin önüne geçer. Saçların çok daha yumuşak olmasını ve kolay taranmasını sağlar. Saçların kaybettiği nemi kazanmasını sağlar.

İlginizi Çekebilir;

Kök Hücre Tedavisi

Prostat Tedavisi

Covid-19 Aşısı Yan Etkileri

Diş Kanal Tedavisi

Chia Tohumu Yağı Faydaları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.