Doğal Sağlık

Dil Yarası Nasıl Geçer | Dil Yarası En Hızlı Nasıl Geçer?

13.03.2021
663
Dil Yarası Nasıl Geçer | Dil Yarası En Hızlı Nasıl Geçer?

Dil Yarası Nasıl Geçer; Ağız içinde pek çok enfeksiyonun neden olduğu dil yarası, kişilerin yemek yemeleri için oldukça zorlayıcı bir acı hissettirmektedir. Yemek yemenin yanında, konuşurken dahi acı hissetmenize neden olan dil yarası, evde hazırlamanız mümkün olan bitkisel kürler ile geçmesi mümkün bir hastalıktır.

Dil Yarasını Geçirmek İçin Ne Yapılmalı?

Dil yarası, evde kolay ve hızlı hazırlayacağınız bitkisel kürler sayesinde geçmektedir. Ortaya çıkmasının pek çok sebebi bulunan dil yarası, araştırmalara göre genellikle vitamin ve minarel eksikliği bulunan kişilerde sık ortaya çıkmaktadır.

Dil yarası nasıl geçer? Sorusuna verilecek yanıtlardan en öne çıkanı tabi ki bal olacaktır. Bal, antiseptik özelliği ile dil yarasını hızlı ve kolay bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Dil Yarası Nasıl Geçer; Dil Yarası İyileştirme Kürleri Nelerdir?

Balın yanı sıra; evinizde bulunan pek çok farklı ürün karışımı ile dil yarasını geçirmeniz mümkündür. Bu karışımlar;

Ağız Gargarası; Ağız içi enfeksiyonlarından kaynaklanan dil yaraları için sık kullanılan ağız gargarası; genellikle karbonat ve tuz karışımı ile yapılmaktadır.

Lavanta Yağı; Lavanta yağı, dilinizdeki iltihaplı yaraya sürmeniz sonucunda iyileşme için oldukça hızlı etki edecektir. Bir kulak pamuğu yardımıyla az miktarda süreceğiniz lavanta yağı, gargara olarak da kullanabileceğiniz bir üründür.

Şalgam Suyu; Pek çok kişi tarafından dil yaraları için kullanılan şalgam suyu; doğal bir antibiyotik görevi görerek dil yarasını çok hızlı bir şekilde iyileştirmektedir. Tercih doğrultusunda; içilebilir veya ağız gargarası olarak kullanılabilir.

Dil Yarası Neden Meydana Gelmektedir?

Dil yarası genellikle, ağız içi enfeksiyonları nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra; yetersiz yapılan ağız temizliği ya da Behçet sendromu olarak adlandırılan sendrom nedeni ile de oluşabilmektedir.

Dil yarası nasıl geçer? Sorusuna verilecek cevaplardan biri de; Propolis ve meyan kökü kürleri sayesinde olacaktır. Meyan kökü, su ile diş macunu kıvamına getirmeniz mümkün olan faydaları saymakla bitmeyen bir bitkidir. Dil yarası üzerine sürüldüğünde oldukça hızlı bir şekilde iyileşme sağladığı görülmüştür.

Bunun yanı sıra; Propolis de yaralar üzerinde işe yarayan bir bitkidir. Dil yarası üzerine sürüldüğünde yaranın tüm iltihabını almaya yardımcı olacaktır.

Dilde yara neyin belirtisi?
Dilde yara çıkmasının sebepleri birden fazladır. Dili ısırma, virüsler ve vitamin eksikliği bu konuda sebep olarak sayılabilmektedir. Dilinde yara çıkan kişilerin vücutlarında bu yaraya sebep olabilecek bazı virüslerin bulunmasından kaynaklı olabilmektedir. Ayrıca kişilerde gerekli vitaminlerin eksik olduğunu da açıkça belirtebilmektedir. Bu vitamine örnek olarak B2 vitaminini verebiliriz. Bu vitamin eksikliğinin sonucunda kişilerin ağızlarında ve dillerinde yaralar çıkabilmektedir.
Dil yarası hangi vitamin eksikliğinden olur?
Dil yarası oluşumunu etkileyen bir sebepte vücutta bulunan vitaminlerin eksikliği olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bu vitaminlere örnek olarak B2, B3, B9 ve B12 vitaminlerinin eksik olma durumunu verebiliriz. Ayrıca bu kişilerde demirinde yeteri miktarda olmadığı da farklı bir gerçeklidir. Kişiler bu eksiklikleri tamamlaması dahilinde dilinde bulunan bu çeşitli yaralardan kurtulabilir.
Dil ve ağız yaralarına ne iyi gelir?
Dillerinde ve ağızlarında aft adı verilen yaraların oluştuğu kişiler bu durumdan çok muzdarip olabilmektedir. Bu durumun önüne geçilebilmesi için kişilerin düzenli bir beslenme alışkanlığını kazanması gerekmektedir. Bu sayede kişiler gerekli olan vitaminleri alacaklardır. Ayrıca ağız sağlığına iyi gelen gargaralarda bu aftların geçmelerine yardımcı olan maddelerden bir tanesidir.
Dilde çıkan beyaz yaralar nasıl geçer?
Dilde çıkan beyaz yaralar aft olarak da bilinmektedir. Bu, kişilerde belirli vitamin eksikliklerinin olduğunu gösterir. Bu vitaminler başlıca B2, B3, B9 ve B12 vitaminleridir. Kişilerin bu vitaminleri alabileceği yiyecekleri tüketmeleri dahilinde bu aftlar kendiliğinden iyileşecektir. Ayrıca bu sürece ağız bakım ürünleri ile de destek olunabilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelen Yiyecekler

Vitamin Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler

Ağız Kokusu Nasıl Geçer? | Ağız Kokusu Neden Olur?

Diş İltihabı Nasıl Geçer?

Acı Badem Yağı Faydaları

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.