Doğal Sağlık

Rezene Çayı ve Zayıflama | Zayıflamak İçin Rezene Çayı Ne Zaman İçilir?

04.03.2021
650
Rezene Çayı ve Zayıflama | Zayıflamak İçin Rezene Çayı Ne Zaman İçilir?

Rezene çayı ve zayıflama konusu özellikle son zamanlarda doğal yoldan kilo vermek isteyenlerin sıkça araştırdığı bir gündem maddesi haline geldi. Bitki çaylarının vücuda olan etkileri ve faydaları malumunuz. Son zamanlarda bu faydaların yanında bir de bitki çaylarının kilo vermeye yardımcı olduğu gerçeği açıklandığı andan itibaren daha fazla insan bu çaylara ilgi göstermeye başladı.

Sadece kilo vermek isteyenler değil formda kalmak isteyenler de bitki çaylarından yararlanıyor. Hem kilo vermek hem de vücuda olan diğer faydalarından yararlanmak isteyenler ise bu çaylar hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Biz de bu yazıda rezene çayı ve zayıflama konusu başta olmak üzere, bu çaya dair merak edilenleri araştırdık.

Rezene Çayı Nasıl Kullanılır?

Rezene çayı ile ilgili merak edilen ilk konu rezene çayı nasıl yapılır sorusu ile başlıyor. Bu şifa dolu bitkinin çay tarifini hemen aşağıda açıklıyoruz.

 • Rezene çayını tek başına demlemek için gerekli olan malzemeler;  1 tatlı kaşığı rezene, bir bardak su.
 • Önce suyu bir demlik yardımı ile kaynatalım. Daha sonra içerisine 1 tatlı kaşığı rezene ilave edelim ve 5 dakika kadar daha kaynatalım.
 • Hemen arkasından bir süzgeç yardımı ile çayımızı süzelim.
 • 10 dakika kadar ağzı kapalı bir şekilde beklettikten sonra çayımızı içebiliriz.

Bu çay, yemeklerden hemen önce günde 2- 3 sefer tüketilebilir. Konuyla alakalı bir diğer merak edilen ise rezene çayı aç mı tok mu içilir sorusudur. Genelde, zayıflamak için tüketilen çayların her birinin aç karınla tüketilmesi önerilir. Çünkü bu çaylar, metabolizmaya hızlandırır ve yemeklerin daha kolay daha hızlı sindirilmesini sağlar.

Rezene ya da diğer çayların kilo vermek konusunda etkili olabilmeleri için uzmanlar genelde, tek başlarına değil de farklı birkaç bitki ile daha karıştırılması gerektiğini söylerler. O yüzden sizler için, rezene çayı ve zayıflama adına etkili olabilecek birkaç tarif daha paylaşalım.

 • Bu tarif için malzemelerimiz ise; Yeşil çay, mate, rezene ve bir 1 su bardağı su.
 • Önce her zaman olduğu gibi 1 su bardağı suyumuzu kaynatalım.
 • Su kaynadıktan sonra arkasından bir tutam mate, bir tutam rezene ve 1 tutam yeşil çayı su içerisine atalım.
 • 2-3 dakika boyunca beraber kaynattıktan sonra ocağın altını kapatalım ve soğumaya bırakalım.
 • 10 dakikanın sonunda artık çayımızı içebiliriz.

Son olarak şöyle bir tarif daha verelim:

 • Malzemeler: 2 çay kaşığı rezene, 2 çay kaşığı kadar kekik, iki çay kaşığı kadar kimyon, iki çay kaşığı anason.
 • Ödem atma konusunda son derece etkili olan bu çayın hazırlanışı ise oldukça basit. Önce bir bardak suyu bir demlik vasıtası ile kaynatalım. Hemen arkasından tüm malzemeleri bu su içerisine ilave edelim ve birlikte biraz daha kaynatalım.
 • Arkasından 15 dakika soğumaya bırakalım ve süreç sonunda çayımızı içelim. Afiyet olsun.

Rezene Çayı İşe Yarıyor mu?

Rezene çayı ve zayıflama konusunda merak edilen birçok konu olduğunu biliyoruz. Bu konulardaki sorulardan bir diğeri ise poşet rezene çayı zayıflatır mı sorusudur. Hazır poşet çay kullanmanın herhangi bir zararı yoktur. Ancak bitkinin kendisini demlemek ve o şekilde bir çay hazırlamak daha etkili bir çözüm yoludur. Poşet çayların etkisi genelde daha az hissedilir ve daha geç etki etmeye başlarlar.

Rezene bitkisinin zayıflama konusunda işe yarayıp yaramadığı konusu ise bir miktar tartışmalıdır. Bazı uzmanlar rezenenin tek başına kullanıldığında fazla bir etkisi olmadığını ancak ödem atmaya yardımcı olduğunu dile getirirken bazı uzmanlar da incelmeyi sağladığını savunmakta.

Rezene Çayı Kullananlar

Rezene çayı ve zayıflama konusunda en çok bu çayı kullananların yorumları merak ediliyor. Çayı kullanan ve bu yola kilo vermeye çalışanların çoğu sonuçlardan memnun. Kullanmayanlar ancak denemek isteyenler ise rezene çayı ne zaman etkisini gösterir sorusunun yanıtının peşinde.

Rezene çayı ile kilo vermeye çalışan kullanıcılar, bu çayın düzenli tüketildiğini etkisini 10 gün içerisinde göstermeye başladığını söylüyorlar. Bazı insanlarda çok daha kısa sürelerde meydana gelen bu etki, oldukça sevindirici bir hale dönüşmüş. Bu yüzden de kilo vermek isteyen herkese öneriyorlar.

Rezene Çayı Yorumları

Bu çayı kullananlar, internet üzerinden çeşitli forumlarda rezene çayı ve zayıflama konusundaki deneyimlerini anlatıyorlar. Bazıları çaydan son derece memnun iken bazıları da çayın düşündükleri etkileri yaratmadığından ve bazı sorunlara yol açtığından bahsetmiş. Ama genel tabloya bakılacak olursak, çayı kullananların %78’i sonuçlardan memnun olduklarını dile getirmişler.

Rezene Çayı Şikayetleri

Bu konuda da genelde rezene çayı zararları açısından dile getirilen bazı durumlar var. Bazı kullanıcılar, çayı tüketilmesi önerilen miktardan fazla kullandıkları için ciltlerinde meydana gelen kızarıklardan ya da mide ağrılarından şikayetçi olmuş. Bu sadece rezene çayına özel bir durum olmamakla beraber, önerilen tüketim miktarı aşılan tüm bitki çayları için geçerli olacaktır. O yüzden önerilere dikkat etmekte fayda var.

İlginizi Çekebilir;

Mide Ağrısı Nasıl Geçer | Ne İçilir ve Yenir?

Hazımsızlığa İyi Gelen Yiyecekler | Mide İçin

Kusmaya İyi Gelen Yiyecekler | Ne Önler?

Emziren Anne Zayıflama Çayı

Nane Çayı Zayıflama | Nane Çayı ile Kilo Verme

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.