Rooibos Çayı Zayıflama | Rooibos Çayı İştah Keser Mi?

04.03.2021
545
Rooibos Çayı Zayıflama | Rooibos Çayı İştah Keser Mi?

Son zamanlarda ülkemizde popülerleşen rooibos çayı zayıflama açısından, kilo vermek isteyenlerin yardımına yetişiyor. Sizler de formda kalmak ya da kilo vermek niyetinde iseniz, kimyasal içerikli tabletler ya da işe yaramayan çözüm yöntemleri yerine daha doğal alternatiflere yönelebilirsiniz. Bunlardan bir tanesi de ismi henüz çok fazla kişi tarafından duyulmamış ya da duyulmasına rağmen denenmemiş bir bitkidir; Rooibos.

İçerisinde kafein olmaması sebebi ile rahatlatıcı bir etkisi olduğuna inanılan rooibos çayı zayıflama konusunda, istediğimiz etkiyi bizler de yaratacak mı? Bu soru ve rooibos çayı nasıl yapılır gibi sorular için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Rooibos Çayı Nasıl Kullanılır?

Bu çayın kullanım önerilerinden önce ilk olarak kendisinden biraz bahsedelim. Rooibos sadece Güney Afrika’ da yetişir ve “ Kırmızı Çalı “ olarak bilinir. Birçok faydası olduğu iddia edilen bu bitki, son dönemlerde özellikle formda kalmak isteyenler ya da zayıflamak adına bitkisel çözümler arayanların yeni gözdesi haline gelmeye başladı. Bu sebeple bizler de bu çayın nasıl yapıldığı hakkında ufak bilgilendirmeler yapmak istedik.

 • Öncelikle büyük bir fincan ölçüsündeki suyu bir demlik yardımı ile kaynatalım.
 • Arkasından bir tatlı kaşığını fazla doldurmayacak şekildeki rooibosu suya ilave edelim.
 • Birlikte biraz daha kaynamalarını bekleyelim.
 • Hemen arkasından rooibosları süzelim.
 • Çayı demlenmeye alalım.
 • 15 dakika sonra çayı içebiliriz.
 • Çayın tadından hoşlanmayanlar yağsız süt de ekleyebilirler.

Peki, rooibos çayı ne zaman içilmeli?  Bu konuda farklı öneriler mevcut. Eğer uyku problemi gibi sorunlar için tüketiyorsanız, gece yatmadan bir saat önce içebilirsiniz.  Zayıflamak amacı ile tüketiyorsanız rooibos çayı diyetisyen önerisi her yemekten 30 dakika önce bu çayı tüketebileceğiniz yönünde.

Rooibos Çayı Yorumları

Rooibos çayı zayıflama yöntemini denemek istemeyenler bu çay hakkında daha detaylı bilgilere sahip olmak istiyor. O yüzden de genelde rooibos kullanmış insanların tecrübelerinden yararlanmak istiyorlar. Çayı kullananların geneli, bu bitkiden memnun kalmış. Sadece zayıflamak için değil, daha birçok soruna iyi gelmesi nedeniyle de kullanılabileceğinden bahsediyorlar. Merak edenler için bu faydaları sıralayalım:

 • İlk sırada hiç şüphesiz uyku sorununa iyi gelmesi var. Bazı bitki çaylarında kafein gibi uyku açıcı maddeler bulunur. Bu yüzden zayıflamak isterken çoğu zaman uykularımızdan oluruz. Ancak roobiosta böyle bir sorun yok. İçerisinde kafein bulunmadığı için kilo vermek için kullanırken bir yandan da uykularımızı heba etmeyeceğiz.
 • Ağrı azaltıcı özelliği olduğu için genelde yetiştiği vatanında, migren tedavisine yardımcı olarak kullanılır.
 • Rahatlatıcı bir çay olduğu için stres azaltma özelliği de vardır.
 • Yapısında bulunan potasyum ve kalsiyum sayesinde kemikleri korur.
 • Ciltte meydana gelen alerjileri tedavi eder.
 • Akne ve sivilce sorunlarına karşı etkilidir.
 • Yaşlanmayı geciktirici etkisi olduğu iddia edilmektedir.
 • Böbrek taşlarının oluşmasına engel olur.
 • Kanser gibi tehlikeli hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Görüldüğü üzere bu faydalı bitkinin tek avantajı kilo vermek ya da zayıflamaya yardımcı olmak değildir. O yüzden günde 3-4 sefer tüketilebileceği söylenmiştir. Ama her leyin fazlasının zarar olduğunu unutmamakta fayda var.

Rooibos Çayı İşe Yarıyor Mu?

Rooibos çayı zayıflama konusunda memnun edici sonuçlar ortaya koyuyor. Ancak insanlar genelde rooibos çayı İbrahim Saraçoğlu yorumlarını merak ediyorlar. Saraçoğlu ise, zayıflama çayı adı altında satılan hiçbir yapay çayın kilo vermeye bir faydası olmadığını ancak bazı bitkilerin, hedefimize ulaşmayı hızlandırdığını iddia ediyor. Yani aslında, düzenli bir spor ve diyet programı olmadan bu çayın da kilo verdirme özelliği olmadığını söylüyor.

Rooibos Çayı Kullananlar

Bu çayı kullananlar rooibos çayı zayıflama konusunda memnun edici sonuçlar ile karşılaştıklarını dile getiriyor. Ancak pek çoğu, bu çayın yanında bir de düzenli egzersizler ve diyet programı yaptıklarını söylüyor. Bu şekilde takviye edici bir biçimde kullandıklarında sonuçların inanılmaz olduğunu dile getiren kullanıcılar, kilo vermek isteyen hemen hemen herkesin bu çayı kullanabileceğini yazıyorlar. Ancak düzenli kullanılmadığında pek bir faydasını görmeyeceklerini de ifadelerine ekliyorlar.

Rooibos Çayı Şikayetleri

Rooibos çayı zayıflama yöntemini kullanan herkes sonuçlardan memnun değil. Kimisi düzensiz bir biçimde tükettiklerini söylerken kimisi de diyet ya da spor yapmadan her gün düzenli olarak çayı içtiklerini belirtiyor. Ancak uzmanların da dediği gibi, bu çayların genelde tek başlarına kilo verdirme gibi bir özellikleri yok. Sadece metabolizmaya çalıştırdıkları, sindirimi kolaylaştırdıkları için haliyle kilo vermeye de yardımcı oluyorlar. Bu yüzden tek başlarına kullanıldıklarında etkili sonuçlar alamamak gayet normal. Eğer siz de hedeflenen sonuçlara ulaşmak niyetinde iseniz mutlaka ve mutlaka düzenli spor ile düzenli bir diyet programı uygulamalısınız.

Rooibos çayı zararları da bazı şikayet konuları arasında. Bazıları çayın mide ağrısı yaptığını iddia etmiş. Ancak bu çayın bilinen herhangi bir zararı yok. Sadece fazla tüketildiği durumlarda birtakım sorunlara yol açabilir. O yüzden bu türden sağlık sorunları ile karşılaşmamak adına, tüm içecek ve yiyecekleri bize önerildikleri şekilde kullanalım.

İlginizi Çekebilir;

Gano Excel Zayıflama Çayı | Gano Excel Çayı İle Kilo Verme

Bronşite İyi Gelen Yiyecekler | Ne İyi Gelir?

Mate Çayı Zayıflama | Mate Çayı ile Kilo Verme

En İyi Zayıflama Çayı Yorumları

En İyi 10 Zayıflama Çayı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.