Uykusuzluğun Cinselliğe Etkisi | Uykusuzluk Boşalmayı Etkiler Mi?

06.11.2021
547
Uykusuzluğun Cinselliğe Etkisi | Uykusuzluk Boşalmayı Etkiler Mi?

Uykusuzluğun Cinselliğe Etkisi; Testosteron miktarının artış göstermesi adına düzenli beslenme ve de uyku önemli bir yere sahiptir. Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği tarafından yapılan araştırmalar da bunu kanıtlamıştır. Sonuç olarak uykusuzluk neticesinde:

 • Testosteron miktarında azalması gözlemlenir ve cinsel sorunlar ortaya çıkabilir.
 • Stres hormonlarının yükselmesi üzerine de yine cinsel iktidarsızlık meydana gelebilir.

Nitekim testosteron stres hormonlarına yakından etki eder. Strese dair kortizol salınımının artış göstermesine neden olur. Bu salınım üzerine gerek erkeklerde gerekse kadınlarda cinsel problemlerin ortaya çıkması kaçınılmaz hale gelir.

Cinselliğin Düzenli Uyku İle İlişkisi

Uykusuzluğun cinselliğe etkisi bir hayli fazla. Öncelikle uykunun düzenli olması halinde tüm sistemin çalışmada aksaklık yaşaması söz konusu değil. Aksine sistemin düzgün çalışması neticesinde cinsel hayatta istenilen sonuçlar elde edilebilir.

Düzenli uykunun depresyona ve de gerginliğe son verdiği bilinir. Tüm bu psikolojik etkenler neticesinde de cinsel performansta herhangi bir sorun yaşanmaz. Aynı zamanda:

 • Düzenli uyku alan kişilerin cinsel performansı daha yüksek oluyor.
 • Cinsel isteğin artış göstermesinde de uyku düzeni önemli bir yere sahiptir.

Çeşitli katılımcılar eşliğinde uyku düzeni ile cinsellik arasındaki ilişkisinin üzerinde durulmuştur. Yapılan araştırmalar neticesinde de uykusuzluğa bağlı olarak:

 • Kadınların ilişki sırasında daha az zevk aldıkları ortaya çıkmıştır.
 • Orgazm yaşamada sıkıntı yaşamanın da uykusuzluk ile ilişkili olduğu açıklanmıştır.

Düzensiz uyku orgazm ile ilişki sırasındaki zevkin engellenmesine neden olacaktır. Bu nedenle kaliteli uykunun üzerinde durulur ve de zararlı alışkanlıklara değinilir. Öyle ki düzensiz uyku kadar kötü alışkanlıklar da cinsel isteksizliğe yol açar. Özellikle de sigara ve alkol bunlar arasında gösterilebilir.

Düzensiz Uyku Cinselliğe Zarar Verir Mi?

Hem kadınların hem de erkeklerin düzensiz uykudan kaynaklı olarak cinsellikle sorun yaşamaları kaçınılmaz olacaktır. Uykusuzluğun Cinselliğe Etkisi adı altında pek çok araştırmaya değinilmiş ve cinsel işlev bozuklukları ortaya çıkartılmıştır. Özellikle de:

 • Uyku apne sendromuna sahip olan kişilerde cinsel fonksiyon bozuklukları ortaya çıkıyor.
 • Düzensiz uykudan kaynaklı cinsel isteksizlik şikayetleri de artış gösteriyor.

Uyku apnesine sahip olan kişilerin kandaki oksijen seviyesi düşük oluyor. Oksijen seviyesinin düşük olması halinde de kişinin yağ oranı artış göstermeye başlar. Bu fonksiyonlar da cinsel isteksizliklere neden olabilir. Öyle ki uyku düzenlikleri:

 • Gün içinde yaşanılan halsizliklere karşı cinsel performansın düşük olmasına neden olur.
 • Cinsel ilişkin sırasında konsantrasyon bozukluğu yaşamakta kaçınılmaz hale gelir.

Bunun gibi cinsel ilişki sırasında yorgunluk kaçınılmaz hale gelir. İstenilen sonuca ulaşılamaz ve gerek erkeklerin gerekse kadınların tatmin olmaları mümkün olmaz. Görüldüğü üzere hayat kalitesinin düşmesine neden olan uykusuzluk aynı şekilde cinsel performansı da yakından etkiler.

Uykusuzluğun Cinsel Hayata Etkileri

Sağlıklı bir cinsel yaşama dair yeme – içme alışkanlıkları, düzenli uyku ve spor egzersizlerine değinilir. Zararlı alışkanlıklardan uzak durmak ve de düzenli olarak spor yapmak cinsel performansın artış göstermesini sağlar. Buna ek olarak uyku düzeni de:

 • Kadınların ve de erkeklerin cinsel performansını arttırmada etkili oluyor.
 • Cinsel hazza ulaşmak düzenli uyku ile mümkün hale geliyor.

Uykusuzluğun cinselliğe etkisi olarak yaşanılan problemlerin üzerinde durulur. Özellikle de uyku apnesine karşı kandaki oksijen seviyesi düşmeye başlar ve bu durum direk olarak cinsel hayatı etkiler. Oksijen seviyesi düştüğü zaman:

 • Halsizlik ortaya çıkar ve yorgun düşmeniz kaçınılmaz hale gelir.
 • Cinsel fonksiyonların gerilemesi üzerine de istediğiniz hazza kavuşmanız mümkün olmaz.

Sürekli olarak uykulu gezer ve yeterli gücü kendinizde bulamazsınız. Tüm bu hususlar cinsel hayatı doğrudan etkiler. Görüldüğü üzere cinsel isteksizlik ve de performans düşüklüğü gibi problemlere yol açar. Bu nedenle düzenli uyku dikkate alınmalı ve ek olarak yeme – içme alışkanlıkları ile spor programlarına uyulmalıdır. Çünkü bir bütün olarak hayat kalitenizi arttırmanız mümkün olacaktır.

Fazla Uyumanın Cinselliğe Etkisi

Çiftler sadece uykusuzluğun cinselliğe etkisi üzerinde durmaz. Buna ek olarak fazla uykunun etkili olup olmadığı da sık sık sorgulanır. Nitekim zaman zaman fazla uykudan kaynaklı da cinsel performansın düştüğü gözlemlenir.

Yapılan araştırmalar neticesinde fazla uyumanın da bir takım etkileri olduğu ortaya çıkmıştır. Direkt olmasa da dolaylı olarak vücudu etkileyen fazla uykudan dolayı cinsel problemler ortaya çıkabilir. Cinsel performans adına fazla uyku:

 • Kortizol salgısının fazla uykudan dolayı salgılanması artış gösterir.
 • Salgıdan kaynaklı olarak kilo alabilir ve bu durum vücudun hantal kalmasına neden olabilir.

Hareketlerin zorlaşması da bir diğer etkidir. Görüldüğü üzere fazla uyku fiziksel fonksiyonlarda sorun yaratabilir. Bu durum cinsel hayata da etki eder ve devamında zihinsel fonksiyonlara etki edebilir. Nitekim fazla uykudan kaynaklı hantallaşan kişiler istedikleri performansı gösteremez. Buna karşı psikolojik olarak etkilenmek ve de özgüven eksikliğinin ortaya çıkması kaçınılmaz hale gelir.

Kaliteli Bir Uyku İçin Ne Yapılmalı?

Uykusuzluğun Cinselliğe Etkisi fazla olduğu için bu alanda düzene başvurmak en doğrusu olacaktır. Kaliteli bir uyku çekmek cinsel hayatın renklenmesine olanak sağlayacaktır. Bunun için de:

 • Her gün aynı saat aralıklarında uyku çekmeye dikkat edilmelidir.
 • Günlük yürüyüşlere başvurmanız da uyku kalitesi açısından önemli bir yere sahiptir.

Aynı zamanda gün içerisinde alınan kafein oranı da dikkate alınır. Nitekim fazla kafein almak uyku problemlerine neden olabilir. Buna ek olarak yine alkol ve sigara alışkanlıkları da uyku kalitesini etkiler. Aynı şekilde bu zararlı alışkanlıklar neticesinde cinsel hayatta istenilen sonuca ulaşmak mümkün değil. Öyle ki uykusuzluk kadar yeme – içme alışkanlıkları da cinsel performansı doğrudan etkilemektedir. Bunun için hayat kalitesini bir bütün olarak yükseltmeniz cinsel hayatınızı güçlendirecektir.

Uyuma süresini arttırmak cinsel performansı yükseltir mi?

Uyuma süresi çok fazla tutulduğu zaman hantallaşma olabilir ve performans düşüklüğü yaşanabilir.

Uykusuz kalan kadınlar ilişkide orgazm olabiliyor mu?

Uykusuzluktan kaynaklı olarak orgazm gerçekleşmesi daha uzun sürebiliyor.

Uyku apnesi sertleşmeye engel oluyor mu?

Uyku apnesine sahip olan erkeklerin sertleşme ve iktidarsızlık sorunu yaşadıkları gözlemleniyor.

İlginizi Çekebilir;

Uyku Apnesine İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenilip, İçilmelidir?

Uyku Apnesi Tedavisi

Sigaranın Cinsellikte Zararları

Haşhaş Tohumunun Cinselliğe Faydaları

Greyfurtun Cinselliğe Zararları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.