Doğal Sağlık

Cilt Lekelerinden Kurtulma | Cilt Lekelerine Kesin Çözüm Nedir?

07.08.2022
25
Cilt Lekelerinden Kurtulma | Cilt Lekelerine Kesin Çözüm Nedir?

Cilt lekelerinden kurtulma en çok şikayet edilen problemlerden biridir, peki, lekelerden korunmak ve kurtulmak için neler yapılmalı; leke oluşumunu engellemek için nelerden kaçınılmalı?

Cilt Lekelerinden Kurtulmanın Zamanı

Kırışık ve yaştan kaynaklı olarak yaşanan cilt sorunlarından sonra en çok şikayet edilen cilt problemlerinden birisi lekelerdir.  Çoğunlukla kadınlarda meydana gelen cilt lekeleri farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır.

Lazer ya da peeling uygulamalarının dışında ayrıca cildin yaşlanması ve doğum kontrol hapı gibi bazı ilaçlar ciltte leke oluşumuna neden olmaktadır. Cilt lekelerinden kurtulma için en doğru zaman güneşin etkisini göstermediği soğuk havalardır.

Cilt Lekeleri İçin Uygulamalar

Güneşe çıkarken cildin yeteri kadar korunmaması bilinçsizce kullanılan krem ve ilaçlar ciltteki lekelenmeye neden olmaktadır, cilt lekelerinden kurtulma çözümleri içerisinde doğru uygulamalar etkili sonuçlar elde etmek için kullanılmakta. Bunların başında kimyasal peeling gelmekte;

 • Kojik asit.
 • Azelaik asit.
 • Glikolik asit.
 • Retinol içeren kremlerle peeling yapılır.
 • Mevsim şartlarına göre glikolik asit tercih edilir.

Güneşten korunmak şartı ile enzim peeling uygulaması cilt lekelerinden kurtulmak için en doğru yöntemdir. Cilt üzerinde koyu rengin oluşmasını sağlayan melanin pigmentini önleyen peeling tek seans olarak uygulanmaktadır devamı durumunda başarı oranı 2 ila 4 hafta içerisinde yüzde 90’lara kadar çıkmaktadır.

Cilt Lekelerinden Kurtulma Yöntemleri

Güneşten ya da yaşlılıktan kaynaklanan cilt lekelerini ortadan kaldırmak için uygulanan yöntemler içerisinde yer alan kriyoterapi sıvının, nitrojen sprey şekilde cilde uygulanması ve dokunun dondurularak tahrip etme esasına dayanmaktadır. Uygulamadan 3 hafta sonra alt kısımdan cilt sağlıklı şekilde ortaya çıkmakta.

PRP uygulaması her mevsim kullanılan cilt lekeleri tedavisidir, 2 ila 4 hafta aralıklarla 3 seans şeklinde gerçekleşen uygulama sonucunda cilt yenilenir, lekeye neden olan hücrelerin aşırı çalışması baskılanır. Lazer ve IPL yöntemleri yoğun atımlı ışık sistemi oluşturan IPL yöntemi cilt lekelerinden kurtulma için başvurulan bir yöntemdir. Farklı lazer yöntemleri ise uygun olarak kullanıldığında 5- 6 seans sonrası etkili çözüm üretir. Cilt lekelerinden kurtulmak ve leke oluşumunu önlemek için yapılması gerekenler şunlardır;

 • Sigara tüketiminin bırakılmalı.
 • Solaryum tercih edilmemeli.
 • Ultraviyole ışıklardan korunmalı.
 • Güneş kremi kullanılmalı.
 • Makyaj abartılmamalı.
 • Cilt vitaminler ile beslenmeli.
 • Bitter çikolata lekelenme riskini azaltmakta.
 • Koenzimli krem kullanılmalı.

Leke Oluşumunda Sigara Faktörü

Cilt lekelerinden kurtulma hedefinde olanlar için kesinlikle sigaradan hemen uzaklaşmak uygulanması gereken en önemli yöntemdir. Kan dolaşımına yeterli düzeyde oksijen taşınmasını engellediğinden dolayı ciltte toksik maddelerin uzaklaşması daha az gerçekleşir.

Cilt Lekelerinin Düşmanı Solaryum

Güneşin etkilerinde olduğu gibi solaryumda yeni cilt lekelerinin oluşumunda etkilidir. Cilt lekelerinden kurtulma seçenekleri içerisinde solaryumdan uzak durmak önemli bir çözüm oluşturur, solaryum aynı zamanda ciltte var olan lekelerin artmasını tetikler.

Ultraviyole ışınlarından cilt kendini korumak için kalınlığını ve melanin adı verilen renk maddesinin yapımını artırdığından dolayı hızlı yaşlanmakta ve bu durum lekeye neden olmakta dolayısı ile solaryumdan uzak durmak cilt lekelerinden kurtulmak için son derece etkilidir.

Güneş Kremi Faktörü

Yaz ya da kış aylarında ultraviyole ışınlarının etkisinde kalan ciltte özellikle leke oluşumuna yatkın olan alanlarda lekelenmeler artar. Cilt lekelerinden kurtulma arayışında olanların öncelikli olarak güneş kremi tercihinde hem ultraviyole A hem de ultraviyole B etkili güneş kremi seçimi yapması gerekmektedir.

 • Her mevsim 30 lira 50 koruma faktörlü güneş koruyucuları tercih edilmeli.
 • Krem dışarı çıkmadan en az 20 dakika önce sürülmeli.
 • Her 3 saatte bir güneş koruyucu yenilenmeli.
 • Bulutlu günlerde yüzde 60 güneş ışığına maruz kalınır.
 • Gölgede güneş ışığına maruz kalma oranı yüzde 50’dir.
 • Güneş koruyucuların içerisinde glabridin, nikotinamid. kojik asit ve C vitamini gibi etkili maddeler olmalı.

Cilt Lekelerinde Makyaj

Makyaj yaparken kullanılan pudra ve fondöten gibi birçok ürün leke oluşumuna neden olmaktadır, cilt lekelerinden kurtulma yöntemleri içerisinde kullanılan malzemelerin kaliteli olmasına özen göstermek gerekir.

Özellikle tercih edilen kremler içeriğinde lekeye neden olan A vitamini ve meyve asitleri ya da bitki özleri içermemelidir. Deodorant ve parfüm gibi alkol içeren kozmetik ürünler ve bitkisel yağlar da güneşe çıkarken foto hassasiyet yarattığından dolayı tercih edilmemeli. Kahverengi lekelerden kaynaklanan hoş olmayan görünümü saklamak için leke üzerine fondöten kullanmadan önce mercan renkli bir kapatıcı uygulanabilir.

Cilt Lekelerinden Kurtulma; Cilt Vitaminler İle Beslenmeli

Ciltteki kolajen üretimini destekleyen ve ultraviyole ışınlarının neden olduğu hasarı onarmaya yardımcı olan E ve C vitaminleri aynı zamanda antioksidandan zengin besinler arasında yer almaktadır.

 • A vitamini cilt yaşlanmasında ve leke düzeltmede etkilidir.
 • E vitamini tirozinaz enzimini azaltarak lekeleri baskılar.
 • Yeşil sebzeler ile birlikte narenciye çeşitleri, ay çekirdeği, badem kivi ve çilek düzenli olarak tüketilmeli.
 • Yeşil çay ve bitter çikolata leke riskini azaltır.
 • Antioksidan maddeler cildin yaşlanması ve leke oluşmasına neden olan serbest radikallerin atılmasını sağlar.
 • Haftada bir kaç fincan yeşil çay tüketilmeli.
 • Haftada en az iki kez bitter çikolata yenmeli.

Koenzimli Krem Kullanımı

Yaş aldıkça vücutta bulunan koenzim Q10 azalmakta, güçlü bir antioksidan özelliğe sahip olan enzim azaldığında dönemsel alarak dışarıdan takviye alarak desteklenmelidir.

Özellikle içeriğinde koenzim Q10 bulunan kremler ciltte oluşan lekelenmeler için oldukça etkilidir. Bu yüzden cilt lekelerinden kurtulmak için içerisinde tercih edilmesi gereken kremler arasında yer almaktadır.

Ciltte leke tedavisinde başarı tamamen kişi ile bağlantılıdır aynı zamanda lekenin derinliği tedaviye olumlu sonuç alma noktasında etkilidir. Lekelerden korunmak ve önleyebilmek için en önemli yöntem güneşten korunmaktır. Yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da hatta karlı havalarda dahi cilt ultraviyole ışınlara karşı korunmalıdır böylelikle oluşabilecek lekelenmeler önlenir.

Cilt Lekelerinden Kurtulma SSS

Cilt Lekelerine Kesin Çözüm Nedir?

Cilt lekelenmelerinde henüz kesin bir çözüm tıbbi açıdan bulunmuş değil ancak bireysel olarak lekelenmelerin önüne geçmek ve korunmak için bazı etkili yöntemleri kullanmak söz konusu. En iyi yöntem ultraviyole ışınlara karşı cildi korumaktır.

Ciltteki Lekelerden Nasıl Kurtulabiliriz?

Ultraviyole ışınları ve ciltteki yaş almadan kaynaklı olarak oluşan lekelenme tedavisi içerisinde krem çeşitleri, lazer ve kimyasal peeling gibi etkili sonuçlar elde etmeye yardımcı olan yöntemler kullanılır. Güneş koruyucular ile leke oluşumunu engellemek mümkündür.

Yüzdeki İnatçı Lekeler Nasıl Çıkar?

Özellikle yüzde meydana gelen cilt lekelenmeleri için evde doğal olarak hazırlanan maske uygulaması etkilidir. Maske yoğurt ve karbonat kullanılarak elde edilir, karışım lekeli bölgeye uygulandıktan sonra 15 dakika beklenir ve ılık su ile durulanır.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.