Doğal Sağlık

Prematüre Bebeklerde Anne Sütünün Önemi | Prematüre Bebek Ne Kadar Anne Sütü Almalı?

21.08.2022
278
Prematüre Bebeklerde Anne Sütünün Önemi | Prematüre Bebek Ne Kadar Anne Sütü Almalı?

Prematüre bebeklerde anne sütünün önemi nedir? Prematüre bebeklerde anne sütü hangi zaman aralıklarında verilmeli? İşte konu ile ilgili merak edilenler ve daha fazlası! Yazımızı inceleyerek detayları, siz de öğrenin.. 

Prematüre bebeklerde, anne sütünün önemi saymakla bitmez. Prematüre bebeğin ilk aşısı bilindiği gibi annesinden aldığı ilk süttür. Anne sütü, prematüre bebeğin bağışıklık sistemini ilk günden geliştirir. Zararlı mikroplardan bağırsakların temizlenmesini sağlar.

Prematüre Bebekler İçin Mucize; Anne Sütü

Anne sütü, bebeklerin doğumlarından itibaren ihtiyaçlarını karşılamak üzere üretilen dinamik bir biyolojik sıvıdır. Besin ve biyoaktif maddeler içeriğini oluşturur.

 • Anne sütünün içeriği, kişiden kişiye değişmektedir. Aynı zamanda vücut kitle indeksi, yaşı, parite sayısı, maternal hastalık gibi etkenlere bağlı olarak da anne sütünün içeriğinin değiştiğini söylemeliyiz.
 • Dünya sağlık örgütü tarafından, bebeklerin ilk 6 ay boyunca yalnızca anne sütüyle beslenmesi önerilir. 2 yaşına kadar ek gıdalar ile beraber anne sütü yerine devam etmesi gerekir.
 • Prematüre bebeklerde anne sütünün önemi, ekstra daha fazla artmaktadır. Prematüre bebeklerin gelişimi, yaşıtlarına göre geridedir. Yani duygusal açıdan bir süre hastane ortamında bulunur ve annesinden uzak kalır. Duygusal uzaklığın tekrardan yakınlaşması için bağlayıcı olan etmen anne sütüdür.

Prematüre Bebeklerde Anne Sütünün Rolü

Prematüre bebeklerde anne sütünün önemi, oldukça fazladır. Anne sütü bebeklerin doğal besinidir. Yaşıtlarıyla, aynı gelişim düzeyini gelinceye kadar ihtiyaçlarının tamamını karşılar.

 • Bebeğin sağlıklı gelişimi için 2 yaşına kadar temel besin kesinlikle anne sütü olmalıdır. Anne ve bebek arasındaki duygusal bağ anne sütü ile güçlenir. Her zaman ısı derecesi ideal olacaktır ve her zaman steril bir konumdadır.
 • İçeriğinde, prematüre bebeklerin sindirimine yardımcı aktif enzimler bulunur. Bunlar da, bebeklerin hastalıklara karşı mücadele etmesinde büyük bir rol oynar.
 • Prematüre bebekler bilindiği gibi tam zamanında doğan bebeklere göre daha çok enfeksiyon kapmaya meyillidir. Bu noktada, sürekli hastane ortamında bulunması dışında ev ortamına geldiğinde de doğru bakım gerekir.
 • Anne sütü ise enfeksiyonlara karşı etkili koruma da mükemmel bir mucizedir. Prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebekler için bu konuda ekstra koruma sağlıyor.

Prematüre Bebeklerde Anne Sütünün Etkisi Nedir?

Prematüre bebeklerde anne sütünün önemi nedir? Anne sütü prematüre bebekler için hangi konularda faydalı oluyor? Yukarıda belirtmiş olduğumuz detaylar dışında prematüre bebekler, ek gıdalara yaşıtlarına göre daha geç başlar. Bu yüzden yalnızca sıvı ile beslenmeleri gerekiyor.

 • Bazı bebekler, memeyi emerek anne sütünü tüketmektedir. Bazı bebekler ise daha erken doğduklarından dolayı yalnızca biberon kullanarak anne sütü alabiliyorlar. Biberon ile bebeklerin beslenmesi çok daha güvenli olacaktır. Böylelikle ne kadar beslendiğini gözle görebilirsiniz.
 • Erken doğum yapan anneler için anne sütü mucizevi bir besindir. Bebeğin ihtiyacına yönelik olarak daha fazla yağ, protein, sodyum, klorür ve demir bulundurur.
 • Bebeğin erken doğmasından kaynaklı olarak riskli olduğu haftalar ilk haftalardır. Adeta anne karnında eksik kalan büyüme ve beslenme, bu süreçte devam eder. En önemli rol oynayan faktör, anne sütüdür.

-NOT- 2 ile 6 haftadan itibaren anne sütünün, özellikle erken doğum yaptıklarından dolayı bebeklerinin kişisel gelişimlerine de etkisi olacaktır.

Prematüre Bebeklerin Sağlıklı Beslenmesi

Prematüre bebekler, anne kucağında ya da hastanede küvet içinde bulunur. Anne sütüyle beslenmiş birçok sağlıklı bebek bulunuyor.

 • Özellikle ileri derecede bulunan prematüre bebekler, 32. gebelik haftasından önce doğan bebeklere göre büyüme ve gelişimi konusunda geridedir. Bu noktada büyüme ve gelişmenin sağlıklı olması için anne sütü gerekir.
 • Anne sütü kalori, protein ve mineral yönünden desteklenmesini sağlar. Anne sütüne ilaveten, 2-3 ürün destekleyici kullanımlarda önerilir. Bu noktada doktor kontrolünde olmanız gerekiyor.

-NOT- Doktor tavsiyesi dışında, herhangi bir ürünü kesinlikle prematüre bebeklerin tüketmemesi önemli. Aksi takdirde istenmeyen sorunlar yaşanabilir.

Sık Sorulan Sorular 

Prematüre bebek ne kadar anne sütü almalı?

Prematüre bebeklerde anne sütü, kilo başına 100 Ml’e ulaştığından dolayı 34. Hafta ya da 1800 gramın altındaki bebeklerde anne sütünün zenginleştirilmesi önemli.

Sütün prematüre bebeğime yeter mi? 

Prematüre bebekler için anne sütü her daim yeterli olacaktır. Başlarda anne sütü tam gelmeyebilir. Bu konuda, kesinlikle stres ya da kaygıya kapılmayın! Zamanla anne sütü artar.

İlginizi Çekebilir; 

https://www.dogalsaglik.com/premature-bebek-annesi-psikolojisi/

https://www.dogalsaglik.com/premature-bebeklerde-enfeksiyon/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.