Diyabetin Cinselliğe Etkileri | Şeker Hastalığı Cinsel İlişkiyi Nasıl Etkiler?

15.11.2021
704
Diyabetin Cinselliğe Etkileri | Şeker Hastalığı Cinsel İlişkiyi Nasıl Etkiler?

Diyabetin Cinselliğe Etkileri; Diyabet öncelikle kalp ve de damar hastalıklarının habercisi olarak bilindiği için kontrol altına alınır. Bunun yanı sıra cinsel yaşama olan etkilerinden söz etmek faydalı olacaktır. Özellikle de:

 • Cinsel isteksizlik şikayetleri ile gelen erkeklerin çoğunda diyabet sorunu öne çıkıyor.
 • Diyabetten kaynaklı olarak boşalma sorunları da kaçınılmaz hale geliyor.

Öncelikle de ereksiyon şikayetleri dikkate alınıyor. Görüldüğü üzere erkeklerin diyabete karşı ciddi problemler yaşadığı açık durumda. Buna ek olarak kadınların da vajinal kuruluk ve isteksizlik gibi problemlere çare aradıkları görülüyor.

Şeker Sertleşmeyi Etkiler Mi?

Diyabetin cinselliğe etkileri olarak hem kadınlara hem de erkeklere dair ayrı sorunlardan söz edilebilir. Öncelikle erkeklerde ereksiyon sorununun öne çıktığı gözlemlenir. Şeker hastalığına bağlı olarak:

 • Penise kan taşıyan damarların işlevselliğinde sorun yaşanabilir.
 • Damalardan kaynaklı olarak sertleşmenin olmaması söz konusudur.

Şeker hastalığından kaynaklı olarak sadece damarlar ve kan basıncı zarar görmez. Buna ek olarak sinirlerin de sertleşmeye olan etkisinden söz etmek gerekir. Nitekim sinirlerin hasar görmesi durumunda da sertleşmenin yaşanması mümkün olmayacaktır.

Diyabetten kaynaklı olarak cinsel isteksizlik şikayetleri bir hayli fazla. Hatta yapılan son araştırmalar neticesinde de erkeklerin %50 ile %70 aralığında sertleşme sorunu yaşadıkları ortaya çıkmıştır. Bunun üzerine:

 • Cinsel isteğin artış göstermesi adına Extracorporeal Shock Wave Therapy uygulamalarına değinilir.
 • Şok dalga tedavisi olarak bilinir ve sertleşme sorununun ortadan kalkmasında etkili olur.

İnsülin Kullanmak Cinselliği Etkiler Mi?

Şeker hastası olan erkeklerin düzenli olarak insülin kullanımına yer vermesi gerekiyor. Bunun üzerine akıllara cinsel hayatı olumsuz etkileyebilecek durumlar geliyor. Hatta şeker ilaçlarını bu nedenle içmeyen erkeklerin de sayıca fazla olduğu görülüyor.

Tüm bu korkulara bağlı olarak uzmanlar tarafından açıklamalar yapılmıştır. İnsülin kullanımı ve de diyabetin cinselliğe etkileri olarak:

 • Şeker hastalığından kaynaklı sertleşme ve ereksiyon şikayetleri ortaya çıkabilir.
 • İnsülin tedavisi üzerine de herhangi bir cinsel bozukluğun meydana gelmediği belirtiliyor.

Aksine insülin kullanımının cinsel hayata olan olumlu etkilerinden söz etmek daha doğru olacaktır. Nitekim kanda bulunan şeker seviyesinin insülin eşliğinde düzenlenmesi mümkün hale gelir. Düzenleme sayesinde de cinsel fonksiyonlarında meydana gelen bozukluklar giderilir. Bu şekilde:

 • Kandaki şeker miktarına bağlı olarak sertleşme sorunları giderilir.
 • Ereksiyon ve de cinsel isteksizlik adına da insülin alımı önem arz eder.

Erkeklerde Şeker Hastalığı Cinselliği Etkiler Mi?

Diyabetin cinselliğe etkileri olarak pek çok sorundan söz edilebilir. Hem kadınlara hem de erkeklere yönelik ayrı problemlere yol açabiliyor. Özellikle de erkeklerin şeker hastalığı neticesinde:

 • Boşalma sorununa maruz kalması psikolojik olarak etkilenmelerine neden olabiliyor.
 • Aynı şekilde isteksizlik sorununa bağlı olarak özgüven kaybı ortaya çıkabiliyor.

Genital bölgeye doğru uzanan damarlar da şeker hastalığı neticesinde daralabiliyor. Bu daralma üzerine de cinsel sorunlar ortaya çıkabiliyor. Sorunların giderilmesi adına:

 • Kandaki şeker seviyesinin düzenli hale getirilmesi gerekir.
 • Düzenli insülin kullanımına bağlı olarak sorunlar giderilebilir.

Yine erkeklerin insüline karşı şüpheleri olduğu görülüyor. Şeker ilaçlarının da cinsel sorunlara neden olduğuna dair yanlış bir algı bulunuyor. Uzmanlar bu algıyı yıkıyor ve şeker ilaçlarının aslından cinsel sorunları gidermede etkili olduğu ifade ediliyor. Erkeklerin sertleşme ve de iktidarsızlık gibi sorunlara karşı kanda bulunan şeker seviyesini düzenlemeleri gerektiğine vurgu yapılıyor. Bunun için de düzenli olarak şeker ilaçlarının alınması gerektiği belirtiliyor.

Şeker İlaçları Kısırlık Yapar Mı?

Şeker ilaçları düzenli olarak kullanım üzerine kalp ve damar hastalıklarının önüne geçer. Buna ek olarak cinsel sorunların giderilmesinde de etkili olduğunu unutmamak gerekir. Halk arasında dolaşan kısırlık söylentilerine ise itibar etmemeniz faydalı olacaktır.

Diyabetin Cinselliğe Etkileri bulunuyor. Olumsuz olarak vajinal kuruluk veya cinsel isteksizlik gibi durumlara işaret edebiliyor. Ancak sorunların şeker ilaçlarının düzenli kullanımı üzerine ortadan kalktığı görülüyor. Akabinde:

 • Diyabette seksüel sorunlara karşı insülinin etkili olduğu belirtilir.
 • İlaç kullanımının kısırlığa yol açtığı iddiası da uzmanlar tarafından çürütülmüştür.

Yapılan araştırmalar neticesinde kısırlığa dair herhangi bir bilimsel bulguya rastlanmamıştır. Bunun üzerine kullanılan ilaçlardan kaynaklı olarak kısırlık sorunlarının yaşanması mümkün olmaz. Kadınların:

 • Kan şekerini kontrol ettikleri dönemde hamile kalmaları mümkün olacaktır.
 • Doğum yapmaya engel herhangi bir sorun ortaya çıkmayacaktır.

Kısırlık kadar doğacak çocuklara ilişkin endişelerden de söz ediliyor. Yine diyabeti olan kişilerin dünyaya gelecek çocuklarının da şeker hastası olacağına dair iddialara yer veriliyor. Ancak uzmanların yapmış olduğu detaylı incelemeler neticesinde böyle bir durumun ortaya çıkmadığı ifade edilmiştir. Görüldüğü üzere halk arasında dolaşan çok yanlış hastalık yorumları mevcut durumda.

Diyabet İlaçları İktidarsızlık Yapar Mı?

Erkeklerin hayat kalitesini etkileyen cinsellik belli başlı hastalıklardan etkilenebiliyor. Bunlar arasında olan diyabet iktidarsızlık ve boşalma gibi çeşitli sorunları beraberinde getirebiliyor. Bu durum hayat kalitesini düşürdüğü gibi erkeklerin psikolojik açıdan sorun yaşamalarına da neden olabiliyor.

Diyabetin Cinselliğe Etkileri uzmanlar tarafından da açıklanmıştır. Kanda bulunan şeker seviyesine ve kan akışına bağlı olarak sorun yaşanabilir. Özellikle de kan akışının yetersiz olması damarları ve de sinirleri etkiler. Bunun üzerine de cinsel sorunlar ortaya çıkabiliyor. Sorunlara karşı:

 • Şeker hastalarının alkol ve sigara kullanımına son vermeleri istenir.
 • Düzenli olarak insülin tedavisine yer vermeleri gerekir.

Söz konusu diyabet ilaçları olduğu zaman da yine akıllara çeşitli sorular gelebiliyor. Özellikle de iktidarsızlık yapıp yapmaması uzmanlara soruluyor. Bunun üzerine uzmanlar da şeker ilaçlarının cinsel hayata olumlu olarak katkı sağladığını belirtiyor. Nitekim kanda bulunan şeker seviyesi bu sayede düzenli hale geliyor. Gerek damarlarda gerekse sinirlerde yaşanılan sorunlar gideriliyor.

Diyabet hastaların cinsel haplardan kullanabilir mi?

Cinsel hayatında sorun yaşayanlar uzmanlara başvurarak hap tedavisini değerlendirmeye almalıdır.

Diyabet hastası erkeklerin çocuğu olabilir mi?

İnsülin alımı ve ilaç tedavileri üzerine çocuk sahibi olmalarında herhangi bir sakınca görülmez.

Şeker hastalığı kadınlarda cinsel isteksizlik yapar mı?

Genital bölgede daralmalar olabilir ve bu durum cinsel isteksizliği beraberinde getirebilir.

İlginizi Çekebilir;

Şeker Hastalığı Tedavisi

Diyabete İyi Gelen Besinler | Ne İyi Gelir?

Cinselliği Bitiren Yiyecekler

İnsülin Direnci Tedavisi

Covid-19 İlaçlarının Yan Etkileri

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.