Doğal Sağlık

Arjinin Cinselliğe Etkisi | Arjinin Her Gün Kullanılır Mı?

28.09.2021
1.364
Arjinin Cinselliğe Etkisi | Arjinin Her Gün Kullanılır Mı?

Arjinin Cinselliğe Etkisi; Cinsel istek için, cinsel güç ve performansın artmasındaki en önemli faktörlerden ilki, hatta başlangıcıdır diyebiliriz. Günümüzdeki çeşitli durumlardan ( yorgunluk, stres, hastalık, mental bitkinlik vs. ) dolayı belirli dönemlerde hemen hemen herkesin isteğinin ya da performansının düştüğü zamanlar vardır. Bu tür dönemler ve olaylar, partnerler ile olan ilişkileri de olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Böylesi durumların yaşandığı anlarda ya da genel itibari ile cinsel gücünü artırmak isteyen kişilerin bu bağlamda çeşitli yöntemleri araştırdığını söyleyebiliriz. Bunlar doğal yöntemler olabileceği gibi bazen de kimyasal yollarla yani çeşitli ilaçlar ile de sağlanmaya çalışılmaktadır.

Arjinin maddesi de bu bağlamda cinsel gücü artırmaya yönelik kullanılan yöntemlerden bir tanesi diyebiliriz. Bu yüzden bu yazı içerisinde öncelikle bilmeyenler için arjininin ne olduğunu ve daha sonrasında da arjinin cinselliğe etkisi gibi konuları sizler için ele alacağız.

Arjinin Nedir?

Arjinin yani yazım itibari ile arginine; kabaca bir amino asittir. Vücudumuz bu amino asidin yaklaşık olarak % 65 gibi büyük bir kısmını üretmekte ve kalan kısmını da besinler yolu ile vücudumuzu alarak karşılamaktayız. Arjinin vücut için faydaları saymakla bitmez. Bu son derece faydalı olan organik bileşiği protein açısından zengin olan besinlerde yani daha çok et ve süt ürünlerde bulmak mümkündür. Arjininin en önemli faydalarından birisi, vücuttaki kan dolaşımını hızlandırmak ve böylece kan akışını hızlandırmaktadır. Kan akışının ve dolaşımının hızlı olması da, sağlık açısından birçok hastalığın engellemesi konusunda bizlere büyük faydalar sağlamaktadır. Ayrıca arjinin cinselliğe etkisi de uzun zamandır uzmanlar tarafından tartışılan konular arasında yer almaktadır. Bu bağlamda uzmanlar bu bileşiğin, cinsel açıdan da birçok fayda sağladığı yönünde hem fikir olmuşlardır diyebiliriz.

Arjininin Faydaları Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere arjinin bileşiğinin vücut açısından inanılmaz faydaları bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi de vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve böylece hastalıklara karşı daha dirençli bir hale gelmemizi sağlamasıdır. Özellikle mevsimsel hastalıklarda yani grip ve nezle gibi hastalıkların daha rahat atlatılmasını ve semptonlarının daha az hissedilmesini sağlamaktadır.

Arjininin hücre yenileme özelliği de vardır. Bu sebeple son dönemlerde neredeyse tüm kozmetik ürünlerinde arjininin bulunduğu kremler piyasaya sürülmektedir. Hücredeki gözeneklerin kapatılması, daha genç ve daha canlı bir görünüm elde edilmesi ya da ışıltılı bir cilde sahip olmak için genel olarak arjininden faydalanılması tavsiye edilmektedir.

Arjininin fiziksel gücü artırdığı aynı zamanda da kasları güçlendirdiği de bilinen yararlar arasına dahildir. Bu da sporcular ve vücut geliştirme ile uğraşan kişilerin kullandığı bir bileşik olarak anılmasına sebep olmuştur.

Arjininin yenilenmeyi sağlaması nedeniyle saç bakım kremleri ve şampuanlarda da sıklıkla kullanıldığını söyleyebiliriz. Çünkü bu madde, saç köklerini, uçlarını ve kırıkları onarmakta, saça ışıltı kazandırmakta ve daha sağlıklı saçlara kavuşulmasını sağlamaktadır. Ayrıca saçların daha yumuşak ve ipeksi olmasına da yardımcı olmaktadır.

Arjininin bilinen daha nice faydası olsa da özellikle cinsel açıdan olan etkileri de merak edilen konular içerisindedir. Bu bağlamda arjinin cinselliğe etkisi var mı, varsa ne gibi faydaları bulunmakta gibi soruların yanıtlarını aşağıdaki alt başlık dahilinde alabilirsiniz.

Arjinin Cinsel İsteği Artırır mı?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere arjinin cinselliğe etkisi konusu özellikle cinsel performansını artırmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir diyebiliriz.

Arjinin kan dolaşımını hızlandırması nedeni ile hormonların daha fazla salgılanmasını sağlamakta bu da cinsel isteğin artmasını hızlandırmaktadır. Ayrıca arjinin yapısının protein temelli olması nedeniyle, erkeklerde görülen ereksiyon sorunlarının giderilmesi konusunda da etkili olduğu bilinmektedir.

Cinsel istek ve ereksiyon sorunun çözülmesi halinde cinsel performansın da doğru orantılı olarak artacağından söz etmek mümkün. Ayrıca bu amino asit, vücut geliştirme ile ilgilenen erkeklerde, kasların daha kolay şekil almasını fiziksel güç ve performansın artmasını da sağlamaktadır.

L- Arginine Zararları Nelerdir?

Arjinin yani orijinal adı ile L- arginine; pek çok konuda insan vücudu açısından faydalı olan bir amino asittir diyebiliriz. Arjinin cinselliği etkisi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, fiziksek dayanıklılığı arttırması gibi yönleri ile birlikte bu konularda sorun yaşayan ya da önlem almak isteyen kişilerin sıkça kullandığı takviyeler arasında yer almaktadır. Ancak her şeyde olduğu gibi arjininin fazla kullanılması da bir takım sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Genel anlamda oral ya da topikal olarak kullanılan arjininin önerilen kullanım miktarında bir sorun ile karşılaşıldığı belirtilmese de nadir olarak; baş ağrısı, kusma, bulantı, ishal, şişkinlik, alerjik reaksiyonlar gibi durumlara sebep olabildiği gözlemlenmektedir. Bu yüzden en doğrusu, bu amino asidin kullanımına başlamadan önce bu konuda uzman olan bir doktorun görüşlerini almak, varsa kullanılan diğer ilaçlar ile etkileşimlerini öğrenmek ve kullanım talimatlarını yerine getirmek gerekmektedir.

L- Arginin Nasıl Kullanılır?

Genel itibari ile L- arginin maddesinin günlük 10 mg ölçüsünde kullanılması bunun da 2 ya da üçe bölünerek su ile tüketilmesi önerilmektedir.

Arjinin Damarları Genişletir mi?

Evet, yapılan araştırmalar sonucunda arjinin maddesinin kan dolaşımını hızlandırdığını ve damalar içerisinde nitrik aside dönüşerek damaları genişlettiği belirtilmiştir.

Arjinin Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Arjininin genel olarak idmanlar ya da cinsel ilişkiden yaklaşık yarım saat önce tüketilmesi ve tüketimin yarım saat sonrasında etkisini gösterdiği söylenmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Yara İyileşmesine İyi Gelen Yiyecekler

Cinselliğe İyi Gelen Yiyecekler | Ne İyi Gelir?

Ananas Cinselliğe Faydaları

Balık Yağının Cinselliğe Faydaları

Haşhaş Tohumunun Cinselliğe Faydaları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.