Doğal Sağlık

Prematüre Bebeklerde Görülen Sorunlar | Prematüre Bebeklerde Nelere Dikkat Edilmeli?

20.09.2022
289
Prematüre Bebeklerde Görülen Sorunlar | Prematüre Bebeklerde Nelere Dikkat Edilmeli?

Prematüre bebeklerde görülen sorunlar nelerdir? Prematüre bebeklerde oluşabilecek sorunların giderilmesi için neler yapılır? Tüm prematüre bebekler risk taşır mı? Tüm soruların yanıtları!

Prematüre bebekler hamilelikte beklenen 37.haftadan önce ya da 2,500 gram altında doğan bebekler için kullanılan bir terimdir. Bebekler beklenen anne karnı gelişimini tamamlayamadığı için doğum sonrasında bazı problemlerin görülmesi kaçınılmaz olabiliyor.

Prematüre Bebeklerde Görülmesi Beklenen 10 Sorun

Prematüre bebeklerde görülen sorunlar nelerdir diye inceleme yapıldığında 10 temel sorunun bebeklerde beklendiği görülüyor. Bu sorunlara bakıldığı zaman;

  • Bu bebeklerde akciğerdeki sıvının boşalmaması sorunu ile karşılaşılabilir. Bu durum bebeğin nefes almasına ilişkin problemlere neden olacaktır.
  • Prematüre bebeklerde solunum problemleri normaldir ve 4 haftaya kadar oksijen ile destek sağlanır. Ancak bazı bebekler 4 hafta tamamlanmasına rağmen oksijene ihtiyaç duyabilir.
  • Prematüre bebeklerde solunum ve sinir sistemi gelişmemiş olabilir. Bu durumda bebekte nabız düşmesi ve solunum durması yaşanabilir.
  • Sıklıkla görülmese de çok erken doğumlarda görme ve işitme kaybının ortaya çıkması da görülebilir.
  • Prematüre bebeklerde kan damarının açık kalması sorunu ile karşılaşılabilir. Bu durumda ilaçlar ya da cerrahi tedavi uygulanır.
  • Kimi zamanlarda doğumdan birkaç gün içerisinde bebeğin herhangi bir travma almamasına rağmen beyin kanaması yaşaması mümkün olabilir. Tedavi edilmesi durumunda uzun süreli problemlere yol açmaz.
  • Prematüre bebeklerde bağışıklık sistemi istenilen yüksekliğe ulaşmadığından enfeksiyon riski oldukça yüksektir.
  • Bebeğin bağırsakları daha geç gelişebilir ve bu durumda bebek hem enfeksiyon hem de beslenme açısından problemler ile karşılaşabilir.
  • Prematüre bebeklerde görülen yenidoğan sarılığı kalıcı olarak hasar bırakarak bebeğin kalan yaşamanı etkileyebilir.
  • Son olarak ise kan akışkanlığı, organların yeterince kan ve oksijen alması gibi durumlarda problemler ile karşılaşılabilir.

Prematüre Bebek İçin Doğum Yapmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Prematüre bebeklerde görülen sorunlar göz önünde bulundurulduğunda doğum yapmadan önce iyi bir yenidoğan bakım ünitesi olan bir hastanede doğum yapılmasına özen gösterilmelidir.

Prematüre bebeklerde en iyi gelişim ve destek için doğumun ardından yenidoğan bakım ünitesine alınması ve bebeğin tüm ihtiyaçları için destek sağlayan bir sisteme sahip olması gerekir. Prematüre bebekler için sürekli tetkik ve olası durumlarda acil destek önemli bir konudur.

Prematüre Bebeklerde Beklenen Sorunlar Nasıl Giderilir?

Prematüre bebeklerde her ne kadar sorun oluşması beklense de tüm bu beklenen sorunlar için olası çözümler bulunuyor. Hatta bu sorunların oluşması beklendiği için kritik dönemlerde herhangi bir semptom görülmese de ilgili hastalıklara ilişkin testler yapılır. Böylece erken tanı ile bebeğin hayatta kalma ihtimali artırılır.

Prematüre bebeklerde görülen sorunlar karşılaşılan soruna göre düzeltilebilir. Kimi durumlarda sadece ilaç ile tedavi çözüm sağlansa da bazı sorunlar için cerrahi bir işlem gerekebilir. Ancak tedavisi olmayan bir sorun bulunmuyor.

Tüm Prematüre Bebeklerde Aynı Sorunlar Mı Var?

Prematüre bebekler ne kadar hafif ve erken doğar ise o kadar sorun ile karşılaşılması beklenen bir durumdur. Ancak yine de tüm bebeklerin yanı sorunları yaşayacağını söylemek mümkün olmayacaktır.

Prematüre bebeklerde görülen sorunlar genellikle bebeğin ne kadar geliştiğine bağlı olarak değişir. Ayrıca hamilelikte her hafta için beklenen bir gelişim düzeyi olsa da aynı haftada doğmuş olan iki bebek için aynı gelişim özelliklerinin olduğu da söylenemez. Yani oluşan tüm bu durumlar kişiye özel olacaktır.

Prematüre Bebeklerde Doğum Sonrası Uygulanacaklar

Prematüre bebeğiniz doğduktan sonra bebeğinizin daha iyi bakılması ve anne karnındaki ortama benzer bir ortamın yaratılması için bebekler yenidoğan bakım ünitesin alınır. Böylece prematüre bebeklerde görülen sorunlar takip edilir ve kısa sürede çözüm sağlanır.

Anne babaya bu durumda düşen görev ise her zaman pozitif olmalarıdır. Ayrıca bebekleri için yapılan ziyaretlere de uyum sağlamalıdır.

S.S.S

Prematüre Bebeklerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebeğinizin çok daha gelişmesi için beslenmesine ve uykusuna dikkat etmelisiniz. Bu bebekler uykuya daha fazla meyilli olduğu için beslenme ve uyku gibi işlemler için iyi bir düzen oluşturulmalıdır.

Prematüre Bebekler Ne Zaman Normale Döner?

Bu durum bebeğinizin ne kadar erken doğduğuna bağlı olarak değişir. Bazı bebekler ilk 2 yıl içerisinde aynı gelişime ulaşırken bazı bebeklerin 3 yaşından sonra dahi bazı geriliklerinin olduğu görülebilir.

İlginizi Çekebilir; 

https://www.dogalsaglik.com/premature-bebek-fizyoterapi/

https://www.dogalsaglik.com/kusburnu-yagi/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.