Reflü Tedavisi | Reflüden Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

10.09.2021
734
Reflü Tedavisi | Reflüden Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Reflü Tedavisi; Ağza doğru gelen acı tada ve de yanma hissine bağlı olarak reflü tespit edilebilir. Öyle ki yemek borusunda gerçekleşen bir rahatsızlık olarak bilinir ve önce acı tat ortaya çıkar. Buna ek spazm sorunlarından kaynaklı ağrı şikayetlerini dile getirenler de sayıca fazla.

Reflü İlaçlar Tedavi Edilebilir Mi?

Reflü tedavisi olarak öncelikle ilaçlara başvurulur. İleri seviye ve de rahatsız edici olmadığı sürece ilaç tedavisi uygun görülür. Bunun için de:

  • Reflü belirtilerine sahip olan hastaların uzmanlara başvurması gerekir.
  • İlaç tedavisi üzerine ortalama %80 oranında iyileşme görülür.

Ancak ilaç tedavisi üzerine tam anlamıyla iyileşme söz konusu olmaz. Reflü ilaç tedavisi rahatlamanıza yardımcı olsa da mekanik bozukluk ortadan kalkmaz. Bu aşamada kişilerin yeme – içme alışkanlıklarına yön vermeleri ve reflü şikayetlerini ortadan kaldırması da önem arz eder.

Reflünün Çaresi Nedir?

Reflü şikayetlerinin artış göstermesi üzerine ameliyata değinilir. Bunun için uzmanların genel muayene ve de endoskopiye başvurdukları görülür. Reflü tedavisi öncesinde midenin ve de yemek borusun genel durumu ele alınır.

Yaygın olarak nişsen fundoplkasyon ameliyatına yer verilir. Operasyon ile mide ve yemek borusu arasında bulunan kapak sisteminin iyileşmesi esas alınır. Hatta varsa mide fıtığının da son bulması sağlanır. Kapalı ameliyat olarak ele alınır ve reflünün çaresi şeklinde belirtilir. Sık sık acı tatlardan ve de kas ağrılarından şikayetçi olanlar için değerlendirilir. Operasyon sayesinde kalıcı olarak reflünün giderilmesi sağlanır.

Reflü Hastalığından Nasıl Kurtulunur?

Reflü tedavisi olarak sadece ameliyatlara ve de ilaçlara değinilmez. Bunlara ek iyi gelen yiyeceklerin de üzerinde durmak gerekir. Örneğin elma ve muz tüketiminin fazla olması gerekir. Bunun gibi:

  • Fasulye ile haşlanmış patates tüketmeniz de mideye iyi gelecektir.
  • Haşlama tavuk ile brokoli de iyi gelen yiyecekler arasında gösterilir.

Reflü hastalığı için soya peyniri de tavsiye edilir. Bunun gibi yumurta ve balık tüketimini ihmal etmemeniz faydalı olacaktır. Görüldüğü üzere reflüye iyi gelen yiyecekler listesi bir hayli uzun. Her biri de özel diyet programları eşliğinde paylaşılır ve bu şekilde mide rahatsızlıklarının önüne geçilir. Öyle ki bu tarz rahatsızlıklarda yeme – içme alışkanlıklarına ayrı bir soluk katmak önem arz eder.

Reflü Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tedaviye ilişkin öncelikle ilaçlara değinilir. Bunun üzerine Reflü tedavisi süresi ele alınır ve bu süre zarfında ilaçların düzenli olarak alınması istenir. Öyle ki düzenli ve belirli bir süre kadar alınması halinde sonuç etkili olacaktır.

Söz konusu reflü tedavisi için ilaçlara yönelenlere 2 – 3 aylık süreçten söz edilir. Yaygın olarak LFR tedavisine değinilir ve ilaçlar üzerinden gerçekleşir. İlaç tedavisi bazı kişiler için 3 aydan uzun süreli olabilir. Buna muayene sonrasında doktorunuz karar verir. Aynı şekilde hem tedavi metotlarına hem de kullanmanız gereken ilaçlara da muayene neticesinde netlik kazandırmak önem arz eder.

Reflü Tedavisi; Reflüye Ne İyi Gelir İçecek?

Reflüye iyi gelenler olarak sadece yiyeceklerden söz edilmez. Buna ek içecekler de dikkate alınmalı ve sağlıklı kalmak adına tüketilmelidir. Mideye iyi gelen bitki çaylarına öncelik verilmiştir. Reflü tedavisi adına ilaçlardan ziyade:

  • Papatya ve de zerdeçal çayının haftada birkaç kere tüketilmesi tavsiye edilir.
  • Doktor onayına bağlı olarak kaygan karaağaç çayına da başvurulabilir.
  • Meyan kökü ve de hatmi çiçeği de bunlar arasında gösterilir.

İçeceklerin ılık bir şekilde tüketilmesi uygun görülür. Öncesinde demlemeniz ve dilerseniz bal ekleyerek tüketmeye başlamanız faydalı olacaktır. Bu şekilde reflü şikayetlerine son vermeniz mümkün olacaktır. Özellikle de acı tat hissinden uzaklaşmak adına bitki çaylarına başvurulabilir. Buna ek ağrıların son bulmasında da papatya çayının son derece etkili olduğu bilinir.

Reflü Tedavisi; Reflü İçin Evde Ne Yapılabilir?

Reflü tedavisi olarak yaygın bir şekilde evde uygulanan doğal yöntemlere değinilir. Yiyecekler ve içeceklerin üzerinde durulur. Farklı olarak sakız çiğnemenin de reflüye iyi geldiği belirtilir. Özellikle de mide asidini dengelediği için sakın çiğnemenin faydalı olduğu dil getirilmiştir.

Reflü için evde zencefil çayının tüketilmesi de tavsiye edilenler arasında. Kaynayan suyun içine atılan ve birkaç dakika kadar demlenen zencefil sayesinde iyi hissetmeye başlarsınız. Bunun gibi sadece 1 çay kaşığı kadar hardalın tüketilmesi de reflü şikayetlerinin azalmasına etki edecektir.

Reflü Tedavisi; Reflü Krizi Nedir?

Reflü krizi ağrı, sancı ve de yanma gibi çeşitli belirtiler üzerine yaşanır. Kriz olarak adlandırılmasının nedeni zaman zaman olması ve kişide ciddi bir rahatsızlık hissi yaşatmasıdır. Rahatsızlık olarak:

  • Midede ekşime ve de yanma hissi ortaya çıkar.
  • Ciddi ağız kokusuna dahi neden olur.

Reflü tedavisi ile bu krizlere ve de belirtilere son verilebilir. Aynı zamanda yoğun şişkinlik ile geğirmeye de neden olabilir. Bu tarz günlük hayatınızda sizi son derece rahatsız eden durumlara dair uzmanlara başvurarak tedaviye geçmeniz faydalı olacaktır.

Reflünün seyrini kötüleştiren içecekler hangileri?

Gazlı içeceklerden, kafein ve de alkon içeren her türlü sıvıdan uzak kalmanız en doğrusu olacaktır.

Reflüyü tetikleyen yiyecekler hangileri?

Reflü hastalarının soğan, sarımsak ve de acı baharatlardan uzak durmaları tavsiye edilir.

Reflüden kaynaklı ortaya çıkan hastalıklar nelerdir?

Söz konusu mide asidi olduğu için diş çürüklerine neden olur ve ardından sinüzit, astım, farenjit hastalıklarından da söz edilir.

İlginizi Çekebilir;

Reflü Tamamen Nasıl Geçer?

Reflüye İyi Gelen Yiyecekler | Ne İyileştirir?

Covid-19 Belirtileri Gün Gün | Aşama Aşama Covid-19

Kusmaya İyi Gelen Yiyecekler | Ne Önler?

Nar Çiçeği Çayı Zayıflama | Nar Çiçeği Çayı ile Kilo Verme

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.