Doğal Sağlık

Soğan Kürü Faydaları; Soğan Kürü Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

01.08.2022
796
Soğan Kürü Faydaları; Soğan Kürü Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Soğan kürü kıl dönmesi, menopoz, miyom, iyi huylu prostat büyümesi gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bitkisel kürdür. Peki, soğan kürü faydaları nedir ve nasıl yapılır? İşte merak edilen tüm detaylar..

Soğan, yemek yapılırken kullanılan en önemli sebzedir. Bunun dışında içeriğinde A vitamini, B vitamini, C vitamini, silis, iyot, kükürt, fosfor gibi maddelerle antibiyotik görevi sağlar. Soğan kürü faydaları saymakla bitmez. Birçok hastalığa iyi geldiğinden dolayı, çeşitli ilaçların üretim aşamasında da kullanılmaktadır.

Soğan Kürü Nedir?

Soğanın, mucizevi faydalarından faydalanmak isteyen kişiler soğan kürü yapmaktadır. Soğan kürü yapım aşamasında, belli başlı püf noktaları bilmek gerekiyor. Yapılan kür ilaç kadar etkilidir. Çoğu zaman belirli hastalıkların tedavilerinde de, ilaç içerisinde yer alır. Soğan kürü, antibiyotik görevi yapan içeriği ile hazmı kolaylaştırır.

Soğan Kürü Ne İşe Yarar?

Soğan kürü faydaları oldukça fazladır. Vücudun antioksidanlardan arındırılmasında itibaren zayıflama, cilt sağlığı gibi birçok derde deva oluyor.

 • Günümüzde zayıflamak isteyenlerin kullanmış olduğu bir tür diyettir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kişinin sağlıklı bir şekilde zayıflamasına neden olur.
 • Vücudu hastalıklara karşı dirençli hale getirir. Halsiz ve yorgun olan kişiler, yapılan kür ile beraber kendisini daha iyi hissedecektir. Soğan kürü faydaları başlıca şu şekildedir;

Sık sık görülen adet düzensizlikleri giderilir.

 • Kadınlarda görülen miyom ve kist oluşmasına karşı tedavi edici özelliği bulunuyor. Soğan kürü düzenli kullanıldığında, polikistik over sendromunun tedavisinde de kesinlikle etkilidir.
 • Vajinal akıntıları gideriyor.
 • Menopoz döneminde düzenli kullanılırsa, menopoz şikayetlerinde de azalma yaşanır.
 • Cilt yüzeyinde leke ya da iltihaplı sivilceler varsa zamanla azaldığı görülmektedir. Bunun dışında, birçok hastalığın da dermanı oluyor.

Soğan Kürü Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?

Soğan kürü faydaları, hastalıklar için de geçerlidir. Kilo verme ,cilt problemleri gibi belli başlı etmenlerde kullanıldığı gibi kişinin rahatsızlıklarında da tedavi edici özelliğe sahiptir. Soğan kürü hangi hastalıklara iyi geliyor diyenler için başlıca şu şekildedir;

 • İyi huylu prostat büyümesi
 • Miyom rahatsızlığı
 • Polikistik over
 • Kıl dönmesi
 • Hamile kalma
 • Menopoz gibi rahatsızlıklarda tedavi edicidir.

Doğal antibiyotik olarak bilinen soğan, bakıldığında sadece sebzedir.

 • Yemeklerde, salata içerisinde ve belirli soslarda yer alır. Fakat soğan kürü düzenli kullanıldığında yukarıda belirttiğimiz rahatsızlıkların tedavi sürecini kısaltır.
 • İçeriğinde A vitamini, B vitamini ve C vitamini yer alıyor. Beraberinde fosfor, silis, kükürt, iyot gibi maddeler içerir.

Antibiyotik görevi gördüğünden dolayı hazmı kolaylaştırır. Çok fazla yemek yiyenler, soğan kürü ile daha sağlıklı sindirilebiliyorlar.

Soğan Kürü Tarifi

Soğan kürü faydaları öğrenildikten sonra kişiler hazırlamak için tarifi merak ediyor. Soğan kürü hazırlamak, oldukça basit ve kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.

 • İki bardak içme suyu ve 2 adet kahverengi soğana ihtiyacınız var. Soğanın kabuklarını soymadan iyice yıkamanız ve arındırmanız önemli. Kişiler çoğu zaman sirkeli su ile yıkar. Fakat siz bol su ile yıkadığınızda da temizlenecektir.
 • Sirkeli su içerisinde yıkamak istiyorsanız, 15-20 dakika bekletmeniz önerilir. Ardından bir tencere içerisinde suyu kaynatıp, su kaynamaya başladığı sırada 4 parçaya ayırdığınız soğanları içeriğine ilave etmelisiniz.
 • Soğanlar yumuşayıp, piştikten sonra pişen soğanları cam bir kavanoz içerisine alıp beklemelisiniz.
 • Hazırladığınız soğan kürü suyu, çok sıcak olacaktır. Hafif soğumasını bekledikten sonra tüketebilirsiniz. Çok fazla soğumasını beklemeniz doğru değildir. Ilık tüketmeniz daha doğru olur.

Soğan Kürü Faydaları

Soğan kürü içerisinde, sulfosid yer alır. Antibiyotik özelliği taşıyor. Bu sebepten dolayı antibiyotik özelliği, belirli rahatsızlıkları gidermektedir.

Soğan kürü faydaları şu şekildedir;

 • Dolaşım sistemini düzenler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Prostatta meydana gelen iltihaplar varsa azalmasını sağlar. Böylelikle prostat sebebiyle ağrılarda önemli ölçüde azalacaktır.
 • Balgam söktürücü özelliğe sahip.
 • Vücuttaki yağlanmaları azaltır. Vücuttaki yağlanmalar azaldığından dolayı, aşırı problem varsa zayıflamada da etkilidir.
 • Kış aylarında soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve grip gibi şikayetlerde tedavi etkilidir. Genellikle babaannelerimiz önerdiği tedavi şeklidir.
 • Uykusuzluk ya da stres gibi sorunlar varsa çözümünde etkili.
 • Soğan kürünün sakinleştirici özelliği bulunuyor.
 • Sinüzit tedavisinde de kullanılan besinler arasında bulunmaktadır.

Soğan Kürü Nasıl Kullanılmalı?

Soğan kürü faydaları, yukarıda belirttiğimiz gibi her konuda ön plana çıkıyor. Fakat soğan kürü faydalarından yararlanmak için nasıl kullanıldığını da bilmeniz önemli.

 • Soğan kürü kullanırken, dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kullanım süresidir. 6 ayda bir kez ve de 15 günlük süre ile kullanmanız öneriliyor. 15 günlük kullanım sonrasında tekrardan 6 ay sonra kullanmanız daha doğru olacaktır. Hazırladığınız kürü ılık tüketmelisiniz.
 • Kullandığınız soğanın taze olması önemlidir. Günlük olacak şekilde hazırlamalısınız. Soğan kürünü önceden hazırlayıp, diğer gün kullanırsanız aynı etkileri görmeniz mümkün değildir.
 • Öğle ve akşam yemeklerinden önce olacak şekilde aç karnına yalnızca bir bardak tüketmelisiniz. Kür yapımında kullanacağınız soğanın, çok beklemiş soğan olmaması da gerekir.

Soğan Kürü Faydaları; Kıl Dönmesi İçin Soğan Kürü Nasıl Kullanılır?

Kıl dönmesi için soğan kürü kullanacaksınız, 1 adet soğanı tavada ısıtın. Ardından soğumaya bırakın. Soğan uygun sıcaklığa geldiği takdirde gerekli bölge üzerine koyup yaklaşık 25 dakika beklemeniz gerekiyor. Kıl dönmesi görülen bölgeyi, gül suyu ile temizledikten sonra düzenli olarak uygulamanız önemli! Haftada 4 kez uygulamanız önerilir. Etkileri zamanla görülür.

Hamile Kalmak İçin Soğan Kürü Nasıl Kullanılır?

Soğan kürü faydaları arasında hamile kalmak isteyenler için de etkisi bulunuyor. Adet günü tamamlandıktan sonra 7 gün içerisinde soğan kürü kullanılmaya başlanmalıdır. Soğan kürü uygulandıktan sonra ikinci adet gününe 10 gün kala soğan kürü 5 gün tekrar uygulanmalı. Soğan kürü tamamlandıktan sonra incir kürüne başlamanız önerilir. Etkilerinden faydalanmak istiyorsanız, açık kahverengi kabuklu beyaz soğan kullanmanız önerilir. Kırmızı ya da mor soğan kullanmanız kesinlikle Fayda sağlamaz.

Sabah Kahvaltısının Soğan Kürü Tüketmek Doğru Mu?

Sabah kahvaltısında, herhangi bir besin tüketmeden önce soğan kürü tüketmek doğru değildir. Soğan kürü, içeriğindeki antibiyotik etkiden dolayı direkt vücudunuza etki sağlar. Bu da, eğer ki metabolizmanız yeterli değilse sizi rahatsız edecektir. Sabah kahvaltısını yaptıktan sonra öğle saatlerine doğru tüketmeniz önerilir. Soğan kürü tüketirken, zamanlama da bu sebepten dolayı önemli.

Soğan Kürü Stresi Azaltır Mı?

Soğan kürü faydaları içerisinde, stres azaltıcı etkisi de bulunmaktadır. Çok fazla stres oluyorsanız ve stres sizi sağlık açısından etkiliyorsa soğan kürü önerilir. Düzenli tüketmeniz önemli. Öğle ve akşam saatlerinde yalnızca bir bardak tüketirseniz zamanlı sakinleştiğinizi görebilirsiniz. Stres, her hastalığın başlangıcıdır. Dikkat etmek gerekiyor.

Soğan Kürü Faydaları Sık Sorulan Sorular 

Soğan kürü faydaları çocuklarda geçerli mi?

Soğan kürü, çok küçük çocuklar için önerilmez. Genellikle yetişkinler için geçerlidir. Fakat 12-13 yaş itibariyle, çocuklarda da kullanılması mümkün!

Soğan kürü iki haftada bir yapılsa doğru mu?

Soğan kürü, 15 günde 1 ya da 6 ayda bir olmalıdır. 15 günde 1 yaptıktan sonra 6 ay da 1 tekrardan uygulamanız gerekiyor. Süreç kişinin yaşına ve metabolizmasına göre de değişebilir.

Soğan kürü yapımında 1 hafta önce aldığım soğanı kullanabilir mi?

Hayır. Soğan kürü yapımında, taze soğan olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Kullanmış olduğunuz soğan taze değilse, herhangi bir etki sağlamayacaktır. Taze olup olmamasına göre etkileri görülür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.