Doğal Sağlık

Uçları Kırık Saç Bakımı | Kırık Saç Uçları İçin Ne Yapmalı?

20.03.2021
735
Uçları Kırık Saç Bakımı | Kırık Saç Uçları İçin Ne Yapmalı?

Saç uçlarının kırılması ve saçlarda kopmalar özellikle kadınların en büyük saç problemlerinden bir tanesidir. Saçların sağlıklı uzamasını isterken zaman içerisinde saç uçlarının kırılması ve çatallaşması en sinir bozucu durum sayılabilir. Uçları kırık saç bakımı bu sebeple oldukça önemli ve sık sık yapılması gereken bir işlemdir.

Saçlar Neden Kırılır?

Saçların uçlarında zaman içerisinde kırılmalar meydana gelir. Özellikle saçlar aşırı ısı, fön, kuru iken tarama ve fazla boyama sebebi ile kırılmaya başlar. Saçlar bu gibi sebeplerden dolayı nem dengesini kaybeder ve zaman içerisinde kırılmaya ve çatallaşmaya başlar. Bu da saçın zor taranmasına ve problemin daha da büyümesine sebep olur. Uçları kırık saç bakımı düzenli olarak tekrar edilmelidir. Düzleştirici, maşa, fön, perma, aşırı boyama sonucunda ve saçların çok sıkı toplanması sebebi ile kırılmalar meydana gelir ve bu sebeple saçları kestirmek gerekir. Bunlar haricinde yastık kılıfları, sert saç tokaları ve sert havlularla sertçe kurulamak bile saçların kırılmasına sebep olabilir.

Uçları Kırık Saç Bakımı; Saçların Kırılmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Kırık saç bakımı her hafta mutlaka yapılmalıdır. Özellikle onarıcı bakım şampuanları tercih edilmeli ve besleyici yağlar içeren şampuanlar kullanılmalıdır. Uzun saçlar için özel olarak üretilmiş, içerisinde Hint yağı ve besleyici vitaminler içeren şampuanlar tercih edilmelidir. Bunun haricinde saçlara aşırı miktarda ısı uygulamaktan kaçınmalısınız. Fön, maşa ve düzleştirici gibi saçın nem dengesini bozarak saçı kurutan uygulamaları sık sık yapmamalısınız. Bu tür uygulamalar saçın çok çabuk kırılmasına neden olur. Bu uygulamalar yapılacaksa da yapmadan önce mutlaka bakım kremi sürülmelidir. Maşa uygulaması saç uçlarına yapılmamalıdır. Saç diplerinden başlanarak yapıldığında uçlarda kırılma çok fazla olmayacaktır.

Saç Uçları Nasıl Beslenmelidir?

Uçları kırık saç bakımı yapmak için özel olarak üretilmiş serumlar kullanabilirsiniz. Fakat doğal yöntemler de mutlaka tercih edilmelidir. Özellikle zeytinyağı, badem yağı ve bal karışımı saç uçlarındaki kırıklar için oldukça faydalıdır. Bir kaşık zeytinyağı ve bir yemek kaşığı bal iyice karıştırılarak saç boş ve uçlarına sürülmelidir. Yaklaşık yarım saat beklendikten sonra ılık su ve besleyici şampuanla yıkanmalı, haftada iki kez tekrarlanmalıdır.

Kırık saç uçlarına ne iyi gelir?
Saç uçları kırılmış olan kişiler düzenli bir kesim yaptırmalıdır. Ancak saçlarını kestirmek istemeyenler için ise doğal bakım yağları bulunur. Doğal bakım yağları, duş sonrasında kırık saç uçlarına masaj yaparak uygulanmalıdır. Burada doğru bakım yağı önemlidir. Zeytin yağı, Hint yağı saç bakımında geçmişten günümüze kadar tercih edilir. Aynı zamanda etkileri de görülür.
Saç kırılması ve dökülmesine ne iyi gelir?
Saç kırılması ya da saç dökülmesi yaşayan kişiler bunun için saç bakım rutinleri yapmalıdır. Saç bakım rutinleri saç bakım yağları ile birlikte gerçekleşir. Tercihan saçınıza uygun bir saç bakım yağı alabilirsiniz. Ancak evde bulunan doğal Zeytinyağı ile de saç kırılması ya da saç dökülmesi önlenebilir. Özenli bir kullanım olmalıdır. Düzenli bir kullanım sonrasında etkileri kesinlikle görülür.
Aşırı yıpranmış saçlar için ne yapılmalı?
Aşırı yıpranmış ve kuru saçlar, zamanla dökülmeye ve kırılmaya başlar. Bu da saçın genel olarak görünümü açısından tehlike oluşturur. Aşırı yıpranmış saçlar, saçlarına zeytinyağı, Hint yağı, ya da zerdeçal yağı ile bakım yapmalıdır. Bu bakımlar duş öncesi ya da duş sonrasında farketmez. Saç diplerinden uçlarına kadar yağlar, masaj yaparak uygulandığı takdirde daha parlak ve sağlıklı bir görünüm oluşur.
Kırık saç uçlarına hangi yağ iyi gelir?
Kırık saç uçlarına zerdeçal yağı, badem yağı, Hint yağı ve doğal zeytinyağı oldukça iyi gelir. Bu yağlar su ile karıştırılmış bir şekilde değil, tamamen yoğun haliyle bulunmalı. Saç uçlarına masaj yaparak uygulanmalıdır. Masaj yapılmayıp gelişigüzel sürüldüğü takdirde etkisi görülmez. Duş sonrasında temiz saçlara uygulanması önerilir.

İlginizi Çekebilir;

Saç Bakımı Kırıklar İçin

Hint Yağı Saç Bakımı

Tatlı Badem Yağı Saç Bakımı

Saç Bakımı Püf Noktaları

Saç Bakımı İçin Doğal Yöntemler

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.