Doğal Sağlık

Boyun Fıtığı Tedavisi | Boyun Fıtığı Evde Nasıl Tedavi Edilir?

20.08.2021
889
Boyun Fıtığı Tedavisi | Boyun Fıtığı Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun Fıtığı Tedavisi; Çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan boyun fıtığı önceleri şiddetli baş ağrısı ile kendini belli eder. Boyun ağrısı ve ellerde oluşan uyuşmalar ile belirtiler artmaya başlar. Bunun üzerine tedavi yöntemlerine değinilir ve hayatı olumsuz yönde etkileyen tüm belirtilerin son bulması esas alınır.

Boyun Fıtığı Olan İnsan Ne Yapmalı?

Boyun fıtığı olan insan öncelikle bu alanda uzman olan doktorlara başvurmalı ve muayene olmalıdır. Nitekim muayene üzerine gerek ilaç gerekse fizik tedavi yöntemlerine değinilir. Şiddetli olmayan fıtığı dair ayrıca:

  • Ağrıların oluştuğu dönemde istirahat etmeye özen göstermek gerekir.
  • Stresli ve gergin ortamlardan uzaklaşmaya da dikkat edilmelidir.

Boyun fıtığı tedavisi için öncelikle ilaçlara değinilir. İlaçların ardından şikayetlere bağlı olarak fizik tedavi de uygun görülebilir. Hatta belirtilerin şiddetli hale gelmesi üzerine çözüm ameliyat ile getirilebilir.

Boyun Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Fıtıktan kaynaklı olarak öncelikle baş ile boyun ağrıları ortaya çıkar. Hatta ağrının şiddetli ve sık sık olması üzerine boyun fıtığı tedavisi değerlendirmeye alınır. Öncesinde ise ağrılara son vermek isteyenler için melatoninden söz edilir.

Boyun fıtığı ağrısı çok olduğu zaman melatonin tavsiyesi uygun görülür. Uzman doktorlar tarafından takviye gerçekleşir ve ağrı şikayetlerine son verilir. Bunun gibi ağrı şikayetlerine karşı magnezyum takviyesi de ele alınır. Böylece şiddetli ağrıya son vermek ve günlük yaşantınıza devam etmek mümkün hale gelir.

Boyun Fıtığı İlaçla Tedavi Edilir Mi?

Fıtık problemlerine dair öncelikle cerrahi müdahalelerden söz edilmez. Boyun fıtığı tedavisi olarak ilk etapta ilaçlar ele alınır. Tekrardan uzman muayeneleri üzerine ilaç tedavisine netlik kazandırılır. Boyun fıtığı ilaçlar tedavi söz konusu olduğu zaman:

  • Boyun ve baş ağrılarına iyi gelen ilaçlar öne çıkar.
  • Günlük yaşantıyı etkileyen olumsuzluklar ilaç tedavisi ile son bulur.

İlaç kadar etkili olan fizik tedavi de dikkate alınır. Özellikle de fıtığın ileri seviyede olması üzerine hem ilaç hem de fizik tedavi üzerine sonuç alınır. Buna karar verme aşamasında uzman doktorların muayeneleri öne çıkar.

Boyun Fıtığı İlerlerse Ne Olur?

Boyun fıtığı ilerlerse günlük yaşantınızı etkileyecek pek çok duruma neden olabilir. Bu nedenle belirtiler üzerine muayene olmanız ve en kısa sürede tedaviye başvurmanız en doğrusu olacaktır.

İlerlemesi üzerine sinir elemanlarında sıkışma medyana gelebilir. Bu sıkışma önceleri yürüme bozukluklarına neden olabilir. Yürüme bozukluklarından ziyade:

  • Boyun kadar kol ağrısının da şiddetli hale geldiği gözlemlenir.
  • Felç oluşumuna dahi neden olan bir hastalık olarak bilinir.

Boyun fıtığı tedavisi bu hususlara meydana vermemek adına es geçilmemelidir. Aksine en kısa sürede şikayetleriniz üzerine doktora başvurmanız gerekir. Genel muayene aşamalarının tamamlanması halinde de tedavi yöntemlerine yer verilmelidir. Öyle ki ilaç ya da fizik olarak muayene sonrasında tedavi metotlarından size uygun olana yönlendirme gerçekleşecektir.

Boyun Fıtığı Tamamen İyileşir Mi?

Boyun fıtığı iyileşme süresi uzun olsa da şikayetlerin tamamen sona ermesi mümkün olabiliyor. Şöyle ki ameliyatsız olarak iyileşebilecek rahatsızlıklar arasında gösterilir. Tedaviye yanıt alma oranı bir hayli yüksektir ve bu durum iyileşmesi mümkün kılar.

Söz konusu rahatsızlık üzerine kollarda ya da bacaklarda güç kaybının olması üzerine sorun yaşanabilir. Öyle ki bu durum boyun fıtığı tedavisi üzerinden sonuç alınamadığını gösterir. Geriye ise çözüm olarak ameliyata geçilir. Yaygın olarak ameliyat sonrasında da iyileşme süreci hızlanır. İlaç, fizik tedavi ve de ameliyat üzerine tamamen iyileşen rahatsızlıklar arasında gösterilir.

Boyun Fıtığı Fizik Tedavi Kaç Seans?

Yoğun bir şekilde boyun ve de baş ağrısı çekenlerin önceliği tedaviye başvurmak oluyor. Söz konusu fizik tedavi olduğu zaman birkaç seans üzerine şikayetler son buluyor. Boyun fıtığı tedavisi seansları nasıl merak edenlere:

  • En az 3 seanslık tedavi üzerine iyileşenler bulunuyor.
  • En fazla da 5 – 6 seans kadar katılım göstermek yeterli olabiliyor.

Hastanın genel durumu ve şikayetleri üzerine seanslara netlik kazandırılır. Beşinci seanstan sonra da devam eden ağrıların teşhisi üzerine seansların uzatılmasına karar verilebilir. Hatta ağrılardan ziyade uyuşma hissinin ortaya çıkması halinde ameliyata dahi karar verilebilir. Boyun fıtığı tedavisi birkaç yöntem üzerinden gerçekleşir. Her biri de hastanın muayenesi üzerine netlik kazanır.

Boyun Fıtığı Hangi Bölgelerde Ağrı Yapar?

Boyun fıtığı ağrıları denilince ilk akla gelen boyun ağrısı olabilir. Ancak fıtık üzerine önce boyunda değil sinirlerden kaynaklı olarak kollarda ağrı şikayetleri ortaya çıkar. Bunun gibi hem elde hem de sırtta oluşan ağrılar da fıtığın habercisi olarak bilinir.

Bel ve omuz bölgesinde oluşan ağrılar da günlük yaşantınızı olumsuz yönde etkilemeye başlar. Tekrardan bu bölgelerde ortaya çıkan ağrının fıtığın habercisi olduğunu unutmamak gerekir. Belirtiler üzerine:

  • Muayene olmanız ve fıtık tedavilerine yönelmeniz gerekir.
  • İlaçla ya da fizik tedavi üzerine ağrılara son verebilirsiniz.
Boyun fıtığı için egzersiz yapmak uygun mu?

Zorlayıcı hareketlerden uzak durmanız ve hafif tempoda boyun egzersizlerine başvurmanız faydalı olacaktır.

Boyun fıtığında bitkisel çözüm bulunuyor mu?

Acı elma yağı bazı yerlerde adaçayı yağı olarak geçer ve susam yağı ile birleştirilerek boyun bölgesine masaj yapılabilir.

Boyun fıtığı ameliyatları herhangi bir risk içerir mi?

En son çözüm olarak önerilen boyun fıtığı ameliyatının minimum düzeyde risk içerdiği belirtilir.

İlginizi Çekebilir;

Bel Fıtığı Tedavisi

Fıtık Ağrısı Nasıl Geçer

Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Covid-19 Şeker Hastası Kaç Günde İyileşir?

Prematüre Bebek Fizyoterapi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.