Doğal Sağlık

Covid-19 Baş Ağrısı

06.05.2021
80
Covid-19 Baş Ağrısı
Zayiflama Cayi

Covid-19 salgınına dair tüm nörolojik bulgular ayrı ayrı değerlendirmeye alınıyor. Klinik incelemeler neticesinde ortaya birkaç bulgu çıkmıştır. Özellikle de Covid-19 baş ağrısı bunlar arasında yer alır ve hemen hemen %30’a varan oranı ile herkeste görülür.

Covid-19 Baş Ağrısı Şikayetleri

Koronavirüs bulguları arasında baş ağrısının oranı %30 olarak paylaşılır. Bunun yanı sıra sadece baş ağrısı şikayetleri ile test yaptıranların da sayısı oldukça fazla. Baş ağrısı dışında herhangi bir bulgusu olmayanlar da testlere başvuruyor. Test öncesi ağrıya dair:

  • İki taraflı olarak baş ağrısı meydana gelir.
  • İki taraflı ve zonklayacak şekilde ortaya çıkar.

Bu haliyle migren ile benzerlik gösterebilir. Ancak migrende yaygın olarak tek taraflı bir ağrı meydana gelir. Covid-19 baş ağrısı için böyle bir durum söz konusu değil. Yaygın olarak her iki tarafın da ciddi bir şekilde ağrıması bulgular arasındadır. Virüs bulguları arasında olan baş ağrısı için tüm bu detayları dikkate alarak teste başvurmakta fayda var.

Covid-19 Nörolojik Bulguları Nelerdir?

Covid-19 baş ağrısı şikayetlerinin sayıca artış gösterdiği açık durumda. Bununla birlikte diğer nörolojik bulgular nelerdir dikkate almak ve teste geçmek en doğrusu olacaktır. Öyle ki beyin – damar hastalıklarından epilepsiye kadar tüm alanlardan incelemelere yer verilir.

Baş ağrıları dışında koku – tat bozuklukları da nörolojik olarak değerlendirmeye alınır. Yaygın olarak baş ağrısı, tat ve koku alma problemlerinin üzerinde duruluyor. Bu şikayetlere bağlı olarak teste geçenlerin sonuçlar çoğu zaman ‘pozitif’ olabiliyor.

Covid-19 Diğer Bulguları Nelerdir?

Covid-19 baş ağrısı şikayetleri öne çıkan nörolojik bulgulardan bir tanesidir. Ancak bununla birlikte ortaya çıkan pek çok bulguya rastlanır. Klinik araştırmalar üzerine:

  • Yoğun öksürük şikayetleri ele alınır.
  • Nefes daralması ve ateş bulgular arasında gösterilir.

Ağrıdan önce gelen bulgu ateş oluyor. Hatta bunun için tüm AVM ve mekan girişleri sırasında ateş dikkate alınır. Öyle ki ateşin yüksek olması koronavirüs belirtileri arasında başı çeker. Sonuç olarak tüm bu bulguları dikkate alarak önlemlerinizi alabilirsiniz. Hemen maskenizi takabilir ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.