Doğal Sağlık

Covid-19 Baş Ağrısı | Covid-19 Etkileri Neler?

06.05.2021
1.069
Covid-19 Baş Ağrısı | Covid-19 Etkileri Neler?

Covid-19 salgınına dair tüm nörolojik bulgular ayrı ayrı değerlendirmeye alınıyor. Klinik incelemeler neticesinde ortaya birkaç bulgu çıkmıştır. Özellikle de Covid-19 baş ağrısı bunlar arasında yer alır ve hemen hemen %30’a varan oranı ile herkeste görülür.

Covid-19 Baş Ağrısı Şikayetleri

Koronavirüs bulguları arasında baş ağrısının oranı %30 olarak paylaşılır. Bunun yanı sıra sadece baş ağrısı şikayetleri ile test yaptıranların da sayısı oldukça fazla. Baş ağrısı dışında herhangi bir bulgusu olmayanlar da testlere başvuruyor. Test öncesi ağrıya dair:

  • İki taraflı olarak baş ağrısı meydana gelir.
  • İki taraflı ve zonklayacak şekilde ortaya çıkar.

Bu haliyle migren ile benzerlik gösterebilir. Ancak migrende yaygın olarak tek taraflı bir ağrı meydana gelir. Covid-19 baş ağrısı için böyle bir durum söz konusu değil. Yaygın olarak her iki tarafın da ciddi bir şekilde ağrıması bulgular arasındadır. Virüs bulguları arasında olan baş ağrısı için tüm bu detayları dikkate alarak teste başvurmakta fayda var.

Covid-19 Nörolojik Bulguları Nelerdir?

Covid-19 baş ağrısı şikayetlerinin sayıca artış gösterdiği açık durumda. Bununla birlikte diğer nörolojik bulgular nelerdir dikkate almak ve teste geçmek en doğrusu olacaktır. Öyle ki beyin – damar hastalıklarından epilepsiye kadar tüm alanlardan incelemelere yer verilir.

Baş ağrıları dışında koku – tat bozuklukları da nörolojik olarak değerlendirmeye alınır. Yaygın olarak baş ağrısı, tat ve koku alma problemlerinin üzerinde duruluyor. Bu şikayetlere bağlı olarak teste geçenlerin sonuçlar çoğu zaman ‘pozitif’ olabiliyor.

Covid-19 Diğer Bulguları Nelerdir?

Covid-19 baş ağrısı şikayetleri öne çıkan nörolojik bulgulardan bir tanesidir. Ancak bununla birlikte ortaya çıkan pek çok bulguya rastlanır. Klinik araştırmalar üzerine:

  • Yoğun öksürük şikayetleri ele alınır.
  • Nefes daralması ve ateş bulgular arasında gösterilir.

Ağrıdan önce gelen bulgu ateş oluyor. Hatta bunun için tüm AVM ve mekan girişleri sırasında ateş dikkate alınır. Öyle ki ateşin yüksek olması koronavirüs belirtileri arasında başı çeker. Sonuç olarak tüm bu bulguları dikkate alarak önlemlerinizi alabilirsiniz. Hemen maskenizi takabilir ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz.

COVID-19'un aşısı var mıdır?
Covid-19 için çeşitli olarak geliştirilmiş farklı türlerde aşılar vardır. Tüm dünya üzerinde ve ülkemizde kullanılan aşı türleri; canlı atenüe aşılar, inaktif aşılar, viral vektör aşıları, mRNA ve DNA aşıları son olarak da protein bazlı aşılardır. Bu aşılardan inaktif ve canlı atenüe aşılar kişinin hasta olmasına neden olmayan ancak bağışıklık oluşmasını sağlayan aşılardır. Viral vektör ve protein bazlı aşılar ise güvenli bir şekilde bağışıklık yanıtı sağlar. mRNA ve DNA aşıları RNA ve DNA parçalarını kullanarak kendi güvenlik sistemini oluşturur.
COVID-19dan korunmak için neler yapılmalıdır?
Covid-19’dan korumak isteyen kişilerin ilk olarak dikkat etmesi gereken noktalardan biri el temizliğidir. Eller her fırsatta (özellikle toplu kullanılan ürünlere dokunulduktan sonra) en az 20 saniye su ve sabun ile dikkatli bir şekilde yıkanmalıdır. Eğer kişinin ellerini yıkama fırsatı yoksa göz, burun ya da ağzına dokunmadan önce ellerini uygun bir dezenfektan ile temizlemelidir. Kapalı ve kalabalık alanlarda mutlaka maske takılmalı ve diğer kişiler ile aranıza 1 buçuk ila 2 metre bırakmanız gerekir.
Kargo ile gelen paket veya ürünlerden COVID-19 bulaşma riski var mıdır?
Korona virüs canlı hücreleri kullanarak yayılım sağlayan bir virüstür. Bu nedenle kargo gibi cansız bir yüzey üzerinde kısa sürede virüs kendi etkisini kaybedecektir. Yapılan incelemelere göre kargolar ile kişilerin korona virüse yakalanması arasında belirli bir bağlantı görülememiştir.
Burnu tuzlu suyla yıkamak COVID-19'a yakalanmayı önler mi?dır?
Tuzlu su genellikle bademcik ya da diş iltihabı gibi iltihap enfeksiyonlarında acının dindirilmesi ve uygulanan tedavinin daha etkili hale gelmesi için uygulanan geleneksel yöntemlerden biridir. Tuzlu su ile korona arasında ise herhangi bir bağlantı bulunmuyor. Korona virüs, bir virüsün kişinin ciğerini enfekte etmesi ile oluşan hastalıktır. Burnu ya da boğazı tuzlu su ile temizlemek korona virüs için önleyici olmayacaktır.

İlginizi Çekebilir;

Prematüre Bebek Fizyoterapi

Covid-19 Mide Bulantısı Yapar Mı?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer | Baş Ağrısına Çözüm

Covid-19 Hafif Geçirme Belirtileri

Covid-19 Aşısı Yan Etkileri

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.