Covid-19 İlaçlarının Yan Etkileri | Covid-19 Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Neler?

23.05.2021
1.059
Covid-19 İlaçlarının Yan Etkileri | Covid-19 Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Neler?

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından Covid-19 salgınına ilişkin birkaç ilaca başvuruluyor. Testi pozitif çıkan ve hafif bir şekilde atlatan kişilerin ilaç takviyesinde bulunması istenir. Bu aşamada ilaç kullanım talimatları ve covid-19 ilaçlarının yan etkileri gibi hususlar üzerinde durarak kullanmakta özgürsünüz.

Covid-19 Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Oral yolla alınacak ilaçların düzenli olarak kullanılması virüsün etkisiz hale gelmesinde önemli bir yere sahip. Her ilaçta olduğu gibi hafif yan etkilerini göz ardı ederek kullanılması gerekir. Covid-19 ilaçlarının yan etkileri arasında başı çekenler:

  • Yaygın olarak karın ağrısı şikayetlerine başvurulur.
  • Bulantı ile baş ağrısı çekenler de bulunuyor.

Covid-19 ilaçları diğer ilaçlar ile benzer etkilere sahip. Görüldüğü üzere bulantı ile baş ağrısı bunlar arasında yerini almıştır. Aynı zamanda bulanık görme etkisi de nadirde olsa bazı hastalarda ortaya çıkmıştır.

İndirimli doğal sağlık ürünleri için tıklayınız

İndirimli doğal sağlık ürünleri için tıklayınız

Covid-19 İlaçlarının Deriye Etkileri

Koronavirüs etkileri öksürük, ateş ve halsizlik gibi çeşitli bulgular ile sabit kalmıştır. Bunun gibi kullanılan ilaçların etkileri de merak konusu haline gelmiştir. Özellikle de covid-19 ilaçlarının yan etkileri nelerdir öğrenenler buna bağlı olarak düzenli olarak kullanmayı tercih ediyor.

Bulantı ve baş ağrısı dışında cilde olan etkileri de ele alınmıştır. Yapılan klinik araştırmalar neticesinde deri döküntülerine yol açtığı izlenmiştir. Ancak nadir görülen yan etkiler arasında gösterilir. Bunun yanı sıra bazı hastalarda kaşıntı ortaya çıkmıştır. Kaşıntı ile deri döküntüleri nadir görülen yan etkileri arasında yerini almıştır.

Covid-19 İlaçları Nasıl Kullanılır?

Covid-19 ilaçlarının yan etkileri nelerdir merak edenler en yakın eczaneler açıklamalarda bulunur. Önceliğiniz eczanelere başvurmak ve ilaçları temin etmek olmalıdır. Böylece:

  • 5 – 10 gün aralığında ilaç takviyesine gerçekleşebilir.
  • 12 – 24 saat gibi aralıklar üzerinden tüketilmesi istenir.

Nasıl kullanılması gerektiğine göz atmanız ve yan etkileri takibe almanız gerekir. Nitekim yan etkilerin uzun sürmesi halinde doktora başvurulması en doğrusu olacaktır. Aynı zamanda yan etkileri dışında ortaya çıkan bulgular da göz ardı edilmemelidir. İlaçların olumsuz etkilerine karşı doktora başvurulması gerekir. Böylece farklı bir tedavi yöntemine başvurulması mümkün olabilir.

Covid İlaçları Ne Kadar Etkili?

Bilim dünyası Covid salgınına dair çalışmalarına devam ediyor. Bu çalışmalar neticesinde öncelik ilaçlara verilmiştir. Türkiye’de yaygın olarak kullanılan ilaçlar covid testi üzerine hazırlanır. Pozitif olan sonucun ardından iyileşme sürecine geçilir. Belirtildiği şekilde kullanılan ilaçların ne denli etkili olduğunu anlarsınız.

COVİD-19 Tedavisinde Kullanılan İlaçlara Gelişen İstenmeyen Etki Var Mı?

Yaygın olarak bulantı söz konusu olabiliyor. Bunun gibi baş ağrısı ile bulanık görme etkileri ortaya çıkabilir. Yaygın olmayan etkileri de mevcut durumda. Sinirlilik ile sersemlik bunlar arasında gösterilir. Kulak çınlaması da ortaya çıkabilir. Son olarak işitme kaybı da nadir görülen etkiler arasındadır.

Koronavirüs Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Neler?

Etkili olan ilaçlar arasında Favipiravir yerini almış ve uzmanlar tarafından tavsiye edilmiştir. Virüs öldürücü etkisinden kaynaklı olarak tercih edilir. Bunun yanı sıra Hidroksikloroki de sabah – akşam olmak üzere kullanılır. Prospektüs eşliğinde nasıl kullanılması gerektiğine göz atmanız ve uygun dozda almanız önem arz ediyor.

Covid 19 Etkileri Neler?

Yaygın olarak ateş semptomu ortaya çıkar ve 39 – 40 aralığında seyreder. Ardından gelen ise sık ve kuru öksürük oluyor. Kişinin kendisini ciddi bir şekilde yorgun hissetmesine de neden olmaktadır. Seyrek olarak ise ishal ile boğaz ağrısına rastlanabilir. Aynı şekilde ağrı ile sızının zaman zaman artış göstermesi üzerine test yaptırmanız tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilir;

Covid-19 Aşısı Yan Etkileri

Covid-19 İlaçları Adet Geciktirir Mi?

Nefes Darlığına İyi Gelen Yiyecekler | Ne Tüketilir?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer | Baş Ağrısına Çözüm

Covid-19 Çin Aşısının Yan Etkileri

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.