Doğal Sağlık

Covid 19’un Cinselliğe Etkisi | Covid- 19 Cinsel İsteği Azaltıyor mu?

18.11.2021
329
Covid 19’un Cinselliğe Etkisi | Covid- 19 Cinsel İsteği Azaltıyor mu?

Covid 19’un Cinselliğe Etkisi; uzun süredir dünya Covid- 19 ve sürekli gelişen varyantlarının etkisi altında. On binlerce kişinin ölümüne sebebiyet veren ve çoğu hastada ağır zararlara neden olan bu hastalığın etkileri halen büyük tartışmaların konusu. Hastalığın etkileri, semptomları gibi durumlar zaten artık hepimiz ezberledik. O yüzden bunlardan uzun uzadıya bahsetmeye gerek duymuyoruz. Bu yazıda Covid- 19’ un çok daha farklı etkilerinden bahsetmeye karar verdik.

Virüsün ya da varyantlarının diğer etkileri kadar cinsel hayata olan olumsuz etkileri de merak edilmekte ve araştırılmakta. O yüzden bu hastalığın ve varyantlarının cinsel isteğe ya da ürüme hücrelerine olan etkilerinin her birini Covid 19’un cinselliğe etkisi başlığı altındaki bu yazıya dahil ediyoruz. Aradığınız soruların hepsinin yanıtını, ilgili alt başlıkların altında bulabilirsiniz.

Covid- 19 Cinsel İsteği Azaltıyor mu?

Covid- 19 hastalığının ve etkilerinin neredeyse her açıdan tehlikeli olduğunu söylemeye gerek yoktur İşte ne yazık ki bu tehlike üreme sistemimiz daha doğrusu hormonlarımıza da etki etmektedir. Yani bu bağlamda Covid- 19’un cinselliğe etkisi de tıpkı diğer sistemlerimizde olduğu gibi epey yıkıcı.

Bunun içeriğini sizlere şu şekilde yapabiliriz. Öncelikle bu konuda yapılan araştırmaların halen devam ettiğini bildirmekte fayda vardır. Daha sonrasında ülkemizde ve dünyada yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda Covid- 19’un cinselliğe etkisi incelenmiş ve neticesinde de bu hastalığın özellikle erkeklerde cinsel isteği azalttığı görülmüştür.

Hastalık nedeni ile hastaneye yatan binlerce hastadan alınan kan örnekleri incelenmiş ve bu örneklerde hastalığa yakalanan ve ağır bir şekilde atlatan erkeklerin sperm üretiminde azalma meydana geldiği bunun da testosteron seviyelerindeki azalma ile oluştuğu belirtilmiştir. Sperm sayılarında azalma meydana gelen erkeklerin testosteron hormonlarında ise, test sonuçlarına göre % 30 oranında azalma gözlemlenmiştir. Yani bu hastalık diğer sistemlerde olduğu gibi cinsel hayatımızda da oldukça olumsuz etkilere sahiptir diyebiliriz.

Covid- 19 Cinsel Gücü Azaltıyor mu?

Bilindiği üzere cinsel güç; cinsel istek ile doğru orantılı bir şekilde artmaktadır. Yani cinsel isteksizlik durumu söz konusu ile cinsel ilişkinin meydana gelmesinden bile çoğu zaman söz edilememektedir. Bu doğrultuda, Covid- 19 hastalığı ve varyantlarına dair cinsel açıdan ne gibi olumsuzluklar ortaya çıkardıkları merak edilmektedir. Covid- 19’un cinselliğe etkisi konusunda ilk sırada cinsel isteksizlik yer alıyor. Bunun nasıl geliştiğini yukarıdaki başlık dahilinde sizlere açıklamıştık. Bu doğrultuda virüsün doğrudan erkeklik hormonu ya da cinsiyet hormonu olan testosterona saldırdığını söyleyebiliriz. Bu saldırı neticesinde hastalık nedeniyle hastaneye yatan erkeklerden alınan örneklere göre, testosteron seviyelerinde % 30 oranında azalma meydana gelmektedir.

Testosteron hormonunda meydana gelen bu düşüş hem cinsel isteğin azalmasına hem üretilen sperm sayısında da azalmaya neden olmaktadır.

Covid- 19’un Cinsel Performansa Etkileri Nelerdir?

Covid- 19’un cinselliğe etkileri yalnızca virüsten kaynaklı ya da bir sağlık sorunu teşkil etmesinden kaynaklanmamaktadır. Bunun ne anlama geldiğini merak eden kişiler için hastalığın biraz da psikolojik etkilerinden bahsetmek gerekmektedir. Bilindiği üzere bu hastalık dolayısıyla tüm dünyada ağır yasaklar uygulandı ve iş yerlerinin kapanması kişilerde ekonomik sorunlara yol açtı. Ayrıca birçok kişi yakınlarını ve sevdiklerini Covid- 19 nedeniyle kaybetti.

Sokağa çıkma yasakları ile insanlar evlerine tıkılıp kaldı ve bu da evliliklerde pek çok soruna yol açtı. İşte tüm bunların birleşimi insanlarda ciddi anlamda bir stres durumu yarattı ve pek çok kişi depresyon- anksiyete gibi ruhsal sorunlarla yüzleşmek durumunda kaldı. Bunlar da kişilerde partnerlerine karşı cinsel isteksizlik, cinsel performansta düşüş gibi sorunlara neden oldu.

Uzmanlara göre cinsel isteksizliğin sebeplerinden bir diğeri de insanların yasaklar dahilinde partnerleri ile çok fazla vakit geçirmek zorunda kalması ve bunun da tutkuyu- arzuyu öldürmesidir. Yani, şöyle bir düşünecek olursak bu konuda her bir etmenin cinsel isteği azaltmadaki mantığını kavramak zor olmayacaktır.

Cinsel İsteği Artırmak İçin Neler Yapmalı?

Covid- 19’un cinselliğe etkisi konusunun nelere nasıl neden olduğunu sizlerle yukarıda detayı bir şekilde paylaştık. Peki, bu konuda yapılması gerekenler neler? Yani cinsel isteğin artması için yapılması gerekenler nelerdir? Öncelikle cinsel isteğin artmasını sağlayacak; çikolata, muz, elma, avokado, nohut, çilek, kırmızı et, balık yağı gibi besinlerin tüketilmesi hatta gerekirse vitamin takviyelerinin kullanılması gerekmektedir.

Kişilerin evde oldukları süreçlerde hareketsiz bir yaşam tarzını benimsemiş olmaları da cinsel isteksizliği düşüren sebepler içerisinde yer almaktadır. Bu sebeple gün içerisinde en az yarım saat egzersiz yapılması, cinsel performansın artmasına yardımcı olacaktır.

Son olarak cinsel açıdan isteksizliği artıran; alkol sigara gibi zararlı alışkanlıklardan ve fast food, hazır besinler, tatlandırıcılar, nane gibi besinlerden uzak durulması gerektiğini söyleyebiliriz.

Covid- 19 İle Artan İsteksizlik İçin Ne Yapmalı?

Covid- 19’un neden olduğu cinsel isteksizlik için vitamin takviyesi alınabilir, spor yapılabilir, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulabilir. İsteğin artmasını sağlayan besinler tüketilebilir.

Covid- 19 Erkeklerde Sperm Sayısını Düşürüyor mu?

Evet, Covid- 19 erkeklik hormonu kabul edilen testosteron hormonun salgılanmasını azalttığı için sperm sayısında da ciddi azalmalar meydana gelebiliyor.

Cinsel Gücü Artırmak İçin Hangi Vitamin?

Cinsel gücü arttırmak isteyen bireyler B ve C vitaminlerini takviye olarak alabilirler.

İlginizi Çekebilir;

Sigaranın Cinsellikte Zararları

Covid-19’un Tanısı Nasıl Konulur?

Saç Bakımı Nasıl Yapılır Erkek

Cinselliğe Faydalı Vitaminler

Demir Eksikliğinin Cinselliğe Etkisi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.