Doğal Sağlık

Prematüre Bebeklerde Apne Ne Zaman Geçer | Prematüre Bebeklerde Solunum Sıkıntısı Ne Zaman Geçer?

26.08.2022
280
Prematüre Bebeklerde Apne Ne Zaman Geçer | Prematüre Bebeklerde Solunum Sıkıntısı Ne Zaman Geçer?

Prematüre bebeklerde apne ne zaman geçer? Belirtileri nelerdir? Prematüre bebeklerde, sık karşılaşılan sorunların başında solunum güçlüğü gelmektedir. 30 haftanın altında doğan prematüre bebeklerin yaklaşık %50’sinde solunum güçlüğüne rastlanmaktadır. 

Prematüre bebeklerde sık karşılaşılan belli başlı hastalıklar mevcut. Bunlar arasında solunum güçlüğü geliyor. Solunum güçlüğü, tıbbi olarak tanımlanması ile apne rahatsızlığıdır. Çocuklarda ve yetişkinlerde görülen hastalık, prematüre bebeklerde çok daha ağır bir şekilde seyrediyor. Konu ile ilgili bilinmesi gerekenler ve detayların her birini yazımızda görebilirsiniz.

Prematüre Bebeklerde Apne Nedir?

Apne, tıbbi bir terimdir. Solunum durması anlamına gelmektedir. Prematüre bebeklerde apne ne zaman geçer? Prematüre apnesi, sık rastlanan durumdur. Solunum merkezinin olgunlaşması ile beraber zamanla kendiliğinden düzelir. Fakat belirli durumlarda, tıbbi müdahale gerekir.

 • Prematüre bebeklerde uyku esnasında solunumun 15 ila 20 saniye kadar durması apne olarak tanımlanıyor. Buradaki soluk durmasının zamanla ölçülmesiyle tanımlanması kesinlikle doğrudur.
 • Haftadan daha erken doğan bebeklerin kalp hızında yavaşlama görülür. Bu da nefes alıp vermesine etki eder.

-NOT- Tıbbi alanda açıklanmış şekli soluk durmasıdır. Yani apne anlamına geliyor.

 • Kalp hızı, dakikada 86 olan bir bebeğin rengi de solar ve daha mavimsi bir hal alacaktır. Kol ve bacaklarını gerginliği kaybolarak, bebek yavaşça kendini bırakır.

Prematüre Bebeklerde Apne Tedavisi

Prematüre apnesi, bebeğin yaklaşık 2 ila 7 gününden itibaren başlar. Günde 1 defa bebekte soluk durması görünür. Gün içerisinde tekrarlanması da mümkün! Bebek kilosu ne kadar azsa ve ne kadar erken doğduysa, hastalığın şiddeti de artacaktır. Ebeveynlerin bu konuda bilmesi gereken her bir detayı doktorlarından öğrenmeleri gerekiyor.

 • Yapacağınız bir anlık saniyelik işlemler, ciddi sorunlar meydana getirebilir. Prematüre bebeklerde apne ne zaman geçer, prematüre bebeklerde apne kendiliğinden geçer. Fakat bazı bebekler daha erken doğduysa, tıbbi müdahale gerekecektir. Apne olan bebek, yakından izlenmeli.
 • Enfeksiyon ya da farklı bir hastalığa bağlı olup olmadığı da ortaya çıkar. Her yenidoğanın solunumunda zaman zaman ortaya çıkan yavaşlamalar mevcuttur.
 • Yenidoğanın periyodik solunumu anlamına geliyor. Solunum çeşidinde yavaşlaması, birkaç saniyeden uzun sürmez. Kalp hızında değişiklik olmazsa da, bazılarında ise hızı artacaktır. Kalp hızı da kesinlikle değişir.

-NOT- Periyodik solunumda, bebeğin ağız çevresinde morarma gibi değişiklikler olabilir. Bu durum, bebek için geçerli değil!

Prematüre Bebeklerde Apne Belirtileri

Prematüre bebeklerde apne ne zaman geçer, iki gün içerisinde geçmektedir. Bunun belirli belirtileri bulunmaktadır. Solunum sayısının normalden fazla yani dakikada 20 ile 40 arasında olması en temel nedenidir.

 • Göğüs kafesinde çekilmeler meydana gelir. Burun kanatlarının açılıp, kapandığını görebilirsiniz. İnleme görülür. Bu inleme zaman zaman ebeveynler tarafından ağlama olarak yorumlansa da kesinlikle solunum güçlüğünün temel belirtileridir.
 • Cilt renginde morarma görülmektedir. Morarma ile beraber mavimsi bir renk oluşur. Solunumun aralıklı durma belirtileri bu şekildedir.

-NOT- Solunum güçlüğü yaşayan bebeklerde halsizlik, huzursuzluk ve emme isteksizliği de diğer belirtilerdir.

Apne Monitörü

Prematüre bebeklerde apne ne zaman geçer sorusu, özellikle ebeveynlerin en çok merak ettiği konu başlıkları içerisindedir.

 • Belirli prematüre bebekler, henüz eve gönderilmeden hastanede yattığı süre içerisinde apneleri sona erecektir. Bu aileler için oldukça sevindirici bir durum!

-NOT- Fakat yoğun bakımda kalmasını gerektirecek hastalık olmamasına rağmen, bebeklerde nadir olarak devam edebilir. Bu noktada bebeklerin ev ortamında izlenebilmeleri için apne monitörü bulunur. Yani bir cihazdır.

 • Bebekler bu cihaza bağlanarak, solunumları kontrol ediliyor. Bebeğin göğüs kafesine bağlanan solunum hareketlerini algılayıcı kablolar ile beraber alıcıdan gelen bilgiler değerlendirilir. Merkez ünite bulunmaktadır. İki farklı parçadan oluşur.
 • Prematüre bebekler, evde kalırken eğer ki apne monitörü alarm veriyorsa doktorlardan daha önce alınan direktiflere uygun olarak müdahale edilmesi gerekiyor. Prematüre bebeğin burada kesinlikle hırpalanmaması gerekir.

Sık Sorulan Sorular 

Prematüre bebeklerde solunum durması ne kadar sürer?

Prematüre bebeklerde solunum durması, genellikle 15 ila 20 saniye kadardır. Bu sürecin daha kısa olması mümkün!

Her Prematüre bebekte apne  yaşanır mı?

Prematüre bebeklerin yaklaşık %2 ila %3’ünde, doğum ağırlığına bağlı olarak solunum güçlüğü rastlanmaktadır. Bu durum bazı prematüre bebeklerde ağır hissedilse de, bazılarında hafif hissedilir.

İlginizi Çekebilir; 

https://www.dogalsaglik.com/premature-bebegin-ozellikleri/

https://www.dogalsaglik.com/premature-bebegin-ozellikleri/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.