Covid-19 Aşı Sorgulama | Covid-19 E-Nabız Aşı Sorgulama Nasıl Olur?

05.05.2021
964
Covid-19 Aşı Sorgulama | Covid-19 E-Nabız Aşı Sorgulama Nasıl Olur?

Türkiye’de aşılama süreci birkaç ay öncesinde başladı. Süreç yüksek riskli olan grup ile başlatıldı. Gerek meslek grupları gerek yaşlar gerekse riskli görülen hastalıklara dair aşı uygulamalarına geçilmiştir. Merak edenler covid-19 aşı sorgulama adına:

  • E-nabız platformundan işlem görebilir.
  • SMS eşliğinde de aşı sorgulamalarına geçebilir.

Covid-19 aşısı bana çıktı mı merak edenlerin önceliği bu adımları takibe almak olmalıdır. Neticesinde aşı çıkanlar randevuya başvurabilir ve salgına karşı önlemlerini alabilir.

Covid-19 E-Nabız Aşı Sorgulama

Koronavirüs aşısı riskli gruplar üzerinden uygulamaya başlanmıştır. Bunun üzerine merak edenlerin E-Nabız platformuna başvurmaları ve sorgulama yapmaları esas alınmıştır. Sorgulama için önceliğiniz kimlik numarası ve şifre ile platforma giriş yapmak olmalıdır.

Covid-19 aşı sorgulama adına grup sıralaması paylaşılır ve uygun olup olmadığınız ele alınır. Nitekim platforma kayıtlı olan bilgilere karşı sorgulamaya yer verilir. Böylece aşı olup olmayacağınız belirtilir ve randevu için yönlendirmelere geçilir.

Covid-19 SMS İle Aşı Sorgulama

Sadece E-Nabız sorgulamaları ile sınırlı kalınmıyor. Covid-19 aşı sorgulama adına SMS seçeneklerine yönelmekte özgürsünüz. Daha pratik geldiği için çoğu zaman SMS üzerinden sorgulama işlemlerine yer verildiği açık durumda. Bunun için:

  • 2023 numarasına SMS gönderilmesi beklenir.
  • SMS ile ‘Aşıla’ yazarak gönderilmesi istenir.

E-Nabız bilgilerini unutanlar bu şekilde tercihini yapabilir. Aynı zamanda hastaneye gelmeye durumu olmayanların da tercihi telefonlardan sorgulama yapmak oluyor. Akabinde sağlık kuruluşları ile iletişime geçenler evlerinde aşı olabilir. Nitekim sadece sağlık kuruluşlarında değil evlerde de ağı uygulamalarına yer verilmektedir.

Covid-19 Aşısını Kimler Yaptırabilir?

Yapılan açıklamalara göre Covid-19 aşı sorgulama işlemlerine başvurmak için belirtilen gruplarda olmanız gerekir. Şöyle ki birkaç gruba yer verilmiş ve aşı uygulamalarına geçilmiştir. Bunlar arasında başı çekenler sağlık çalışanları oluyor. Koronavirüs mücadelesinde öne safhada olan sağlık çalışanları aşılanıyor.

İkinci grupta ise 65 yaş ve üstü değerlendirmeye alınır. Aynı zamanda asker, polis ve öğretmen aşılamaları hız kazandırmıştır. Bunların devamında yaş sınırlarına göre aşılamanın yapılması bekleniyor. Sınırlara uygun olanların ise sorgulama yaparak haberdar olmaları ve en yakın sağlık kuruluşlarına başvurmaları esas alınır.

Yeni Koronavirüsün kuluçka (inkübasyon) süresi ne kadardır?
Yeni korana virüs ile temas etmiş bir bireyin vücudunda virüs 2 ila 15 gün kuluçka döneminde kalabilir. Ancak kimi virüs ile temasta bulunmuş kişilerde bu süre çok daha kısa olarak görülmüştür. Kişinin bağışıklık düzeyi, bulaş yöntemi ve benzeri nedenler kuluçka dönemini kısaltabilir. Kuluçka döneminde hastalar semptomlar ile çok düşük düzeyde karşılaşır ya da hiçbir semptom hissetmez.
Yeni Koronavirüs enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?
Yeni koronavirüs enfeksiyonunun belirtileri içerisinde en önemli ve yaygın belirtiler; öksürük, yüksek ateş, baş ağrısı ve halsizliktir. Bunların yanında herkeste görülmese de sıklıkla karşılaşılan belirtiler; eklem ağrısı, bademcik ağrısı ve göğüs ağrısıdır. Her bireyde aynı semptomlar görülmese de yukarıdaki semptomlardan 1 ila birkaçına birkaç gündür sahipseniz bir sağlık kuruluşuna görünmeniz gerekir.
COVID-19'dan kimler daha fazla etkilenir?
Covid-19’dan tüm insanlar etkilenebilir. Kişilerin etkilenmesi için herhangi bir yaş ya da farklı bir önemli sınır bulunmaz. Ancak bazı kişiler vardır ki korona virüsten daha yüksek oranda etkilenmesi elde edilen veriler doğrultusunda beklenir. Bu kişiler; ileri yaşta olan kişiler, astım ve KOAH gibi kronik nefes hastalığına sahip olan kişiler ve diyabet hastalarıdır.
Sağlık Bakanlığının COVID-19'un yayılmasını önleme konusunda yaptığı çalışmalar nelerdir?
Tüm dünyadaki korona virüs gelişmeleri inceleme altına alınarak hastalığın dünya üzerindeki etkisi takip edilir. Bunun yanında Koronavirüs Bilim Kurulu kurularak hastalığın ülkemizde mücadelesi için tüm önlemler araştırma altına alınmıştır. Hastalığa nasıl tanı konulacağına dair prosedür, tedaviye ilişkin uygulamalar belirlenmiştir. Belirlenmiş olan koronavirüs rehberi ise tüm yeniliklere uygun olarak güncellenmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Covid-19 Aşı Fiyatları

Doğal Yöntemlerle Ben Yok Etme

Covid-19 Kuluçka Süresi

Covid-19 Hakkında Bilgi | Koronavirüs Belirtileri

Covid-19 Semptomları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.