Covid-19 Belirtileri Ne Zaman Başlar | COVID -19 Nasıl Bulaşır?

10.05.2021
937
Covid-19 Belirtileri Ne Zaman Başlar | COVID -19 Nasıl Bulaşır?

Sosyal mesafe ile maske kurallarının salgının önüne geçme adına önemli bir paya sahip olduğu açık durumda. Özellikle de solunum veya temas yoluyla enfekte olan kişiler arasında olmamak adına kurallara uyulması gerekir. Covid-19 Belirtileri Ne Zaman Başlar sorgulayanlara:

  • Solunuma ve temasa bağlı yayılım belirtilir.
  • Kişiden kişiye belirtiler ve süreler farklılık gösterir.

Covid-19 Ortalama Belirti Süreleri

Öncelikli belirti öksürük ile ortaya çıkar. Hatta bu süreçte yeteri kadar önlem alınmaması virüsün yayılmasına neden oluyor. Covid-19 belirtileri ne zaman başlar sorgulayanlara yaygın olarak 2 haftalık süreç belirtilir. Ancak bu süre bazıları 1 hafta veya 10 gün şeklinde de ortaya çıkabilir.

En belirgin haliyle 2 hafta içerisinde tüm etkileri görmeniz kaçınılmaz olacaktır. Örneğin ateş bunlar arasında başı çeker. Ateşlenme kadar baş ağrısı ile öksürük şikayetlerine de ortaya çıkar. Son olarak nefes alışverişleri sırasında darlık çekilmesi de belirtiler arasındadır.

Covid-19 Belirtileri Ne Zaman Başlar; Covid-19 Nasıl Bulaşır?

Bulaşma yolu da belirti süresini değiştirir. Covid-19 belirtileri ne zaman başlar sorgulayanların bulaşma yollarını da dikkate alarak bu sürece değinmesi esas alınır. Şöyle ki solunum ile bulaşan virüse karşı belirtileri hızlı bir şekilde ortaya çıkacaktır. Bunun için:

  • Öksürme ve hapşırma üzerine küçük damlacıklar ortaya çıkar.
  • Havaya katılan küçük damlacıkları çekenler virüsü kapar.

Koronavirüs belirtileri sadece solunum yoluyla geçen virüsten sonra ortaya çıkmaz. Bununla birlikte temasın da belirtilere karşı etkili olduğu açık durumda. Nitekim temaslı olanlar hastalarda da ateş ve öksürük gibi şikayetler ilk 2 hafta içerisinde ortaya çıkabilir.

Covid-19 Belirtileri Nelerdir?

Covid-19 Belirtileri Ne Zaman Başlar merak edenlere 10 – 14 gün aralığı eşlik edecektir. Öncesinde ise belirtileri sorgulamak ve takipte kalmak en doğrusu olacaktır. Örneğin hafif olarak başlayan öksürük bunlar arasındadır.

Öksürük devamında şiddetli bir hale gelebilir. Bununla birlikte yüksek ateş sorunu ortaya çıkabilir. Nefes darlığı olarak takip eden belirtileri ile gözlemlemek gerekir. Böylece zaman kaybetmeden test olmanızda fayda var. Testin sonucuna göre izole olmak ve tedaviye geçmekte önem arz etmektedir.

COVID-19 kuluçka süresi kaç gün?
Kuluçka süresi 5 gün olarak belirlenmiştir. Vücuda mikrobun girmesinden ortalama 5 gün sonrasında hastalık belirtileri kendini göstermeye başlayacaktır. Özellikle varyantlarda kişilerin hastalık belirtisi göstermeye çok daha hızlı bir biçimde başladığının belirtilmesi gerekir. Bu aşamada filyasyon ekiplerinin de eskiye nazaran daha hızlı davranması talep edilmektedir.
Yeni Koronavirüs hastalığı (COVID-19) belirtileri nelerdir?
Belirtilerin başında kuru öksürük gelmektedir. Dinmek bilmeyen kuru öksürüğün yanı sıra düşmemekte ısrarcı ateş de en temel belirtilerdendir. Tat ve koku kaybının silinmesi ive herhangi bir tat koku almamak diğer gribal enfeksiyonlardan farklı olduğu hususlardandır. En sık şikayet edilen bir diğer husus da kesinlikle eklem ağrılarıdır. Eklem ağrıları uzun günler boyunca devam etmektedir.
COVID-19 nasıl bulaşır?
Solunum yolu ile bulaşan biri hastalıktır. Solunum yolu ile bulaştığı için olabildiğince maske takmak, kapalı ortamlardan uzak durmak tavsiye edilmektedir. Salgının sorunsuz bir biçimde çözüme kavuşturulması için bu hızlı bulaşan hastalığın aşısının yaygın şekilde olunması tavsiye edilmektedir. Ülkemizde bu konuda herhangi bir zorunluluk getirilmemiştir. İlerleyen günlerde durum yeniden ele alınacaktır.
Koronavirüs nedir?
Koronavirüs influenza olarak da belirtilen hastalığa sebebiyet veren bir virüs çeşididir. Koronavirüs Covid 19 u bu derece önemli ve tehlikeli kılan husus ise kişilerin arasında bulaşıcılık seviyesinin oldukça yüksek olmasıdır. Solunum yolu ile bulaşmasının yanı sıra el ile ve hijyen eksikliği gibi durumlarda da meydana gelebilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Covid-19 Belirtileri Gün Gün | Aşama Aşama Covid-19

İron Tea Zayıflama Çayı | İron Tea Çayıyla Kilo Verme

Saç Bakımı Hindistan Cevizi Yağı Yumurta

Covid-19 Aşısı Yan Etkileri

Doğal Yöntemlerle Cilt Beyazlatma

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.