Emziren Anne Diyeti | Emzirirken En Hızlı Nasıl Kilo Verilir?

15.02.2021
572
Emziren Anne Diyeti | Emzirirken En Hızlı Nasıl Kilo Verilir?

Emziren anne diyeti ile gebelikte almış olduğunuz kiloları sağlıklı biçimde verebilirsiniz! Bu noktada hamilelik ve emzirme süreci ile alakalı doğru bilinen yanlışları değiştirmeniz ve beslenme düzeninde birkaç ufak değişiklik yapmanız yeterli olacaktır! Emziren anne diyeti uygulamak aslına bakılırsa sizin için gerçek doğru ve sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak anlamına gelecektir!

Gebelik Sürecinde Kilo Kısıtlaması Doğru Mu?

Emziren anne diyeti uygulamasının öncesinde gebelik sürecine dair bilgilendirme yapılması gerekiyor. Elbette gebelik sürecinde sıkı diyetlerin uygulanması doğru değildir. Fakat en azından gereksiz ve faydasız kalori alımından kaçınabilirsiniz. Bunların başında paketli gıdalar geliyor. Paketli gıdalar, beyaz ekmek ve rafine şeker gebelik sürecinde ne size ne de bebeğinize herhangi bir katkı sunmayacaktır!

Emziren anne diyeti kapsamında da bu şekilde fayda zarar hesaplamaları yaparak ve vücudunuzun verdiği tepkileri inceleyerek yeni bir beslenme alışkanlığı kazanabilirsiniz. Emziren anne diyeti sizin sadece sütünüzün artmasını sağlamayacak aynı zamanda tüm vücut fonksiyonlarınızın daha nitelikli şekilde çalışmasını mümkün kılacak!

Emziren Anne Diyeti

Emziren Anneler Diyet Yaparsa Süt Tehlikeye Girer Mi?

Emziren anne diyeti kapsamında sütünüzün kesilmesi kesinlikle söz konusu değildir. Emzirirken diyet ile sütünüzü çok daha kaliteli ve bebeğiniz için de harika bir besleyici değere ulaştırmanız mümkün kılınacaktır! Emzirirken diyet büyük kısıtlamaları içermez. Bunun yerine sağlıklı alternatifler ile hayatınızın beslenme aşamasını daha iyi şekillendirmenizi mümkün kılar!

  • Emzirirken diyet kahvaltı kapsamında muhakkak yumurta ve süt ürünlerine yer vermelisiniz. Gün içerisinde 2 adet yumurta tüketmenizde herhangi bir sakınca yoktur.
  • Bebeğinizin yumurta ya da süt alerjisi varsa bunların muadili olan besinlere de yönelme imkanınız vardır. Yumurta yenildiği zaman rahatsız olan ve sütten etkilenen bebekler mevcuttur. Bu nedenle alerji konusunda daha dikkatli olunması gerekir!
  • Emzirirken diyet ara öğünlerinde genel olarak yağlı tohumlara yer vermelisiniz. Bunların başında fındık, ceviz ve badem geliyor. Bu besinleri tüketirken tuzsuz ve kavrulmamış alternatiflere yönelmelisiniz. Tuzsuz ve kavrulmamış alternatifler daha faydalı ve besleyiciyken aynı zamanda daha az kalori içerir!
  • Akşam yemeğinin de sebze ve protein ağırlıklı olması gerekir. Hem sebze haşlamalarına hem de tavuk eti ve kırmızı et gibi unsurlara yer verebilirsiniz. Gebelik ve de emzirme sürecinde etlerin tam olarak piştiğinden emin olmanız gerekir. Bu şekilde et içerisinde mikroorganizma bulunma olasılığı ortadan kaldırılmış olur.

Emziren anne diyeti ile beraber kan değerlerinizde de büyük bir düzelme meydana gelecektir.

Emziren Anne Diyeti

Paketli Gıdalar ile Vedalaşın!

Emziren anne diyeti kapsamında paketli gıdalar asla yer bulamayacaktır. Paketli gıdaların uzun bir raf ömrü olması için birçok farklı kimyasalı içerisinde barındırdığı fark ediliyor. Emzirirken diyeti bu tür kimyasalların vücuda alınmasına müsaade etmeyecektir. Aynı zamanda boyut bakımından küçük, kalori bakımından yüksek ve hızlı besinler oldukları için size bir doygunluk da sağlamayacaktır. Abur cubur kategorisine yeni dahil olan sağlıklı paketli alternatifleri az da olsa tüketebilirsiniz.

Züber gibi hurma temelli minik atıştırmalıkların tüketilmesine izin verir. Bu noktada asıl önemli olan husus vücuda olabildiğince sınırlı miktarda rafine şeker alınmasıdır. Emzirirken diyet ile sınırlanan şeker miktarı sizin sütünüzün kalitesini de artıracaktır. Şeker tüketiminin sütünüzü artıracağını belirten efsanelere ise bu süreç içerisinde kulaklarınızı tıkamalısınız!

Tuz Tüketimini Sınırlayın!

Emziren anne diyeti kapsamında tuz tüketiminin de olabildiğince sınırlı bir hale gelmesi mümkün kılınacaktır. Bu sınırlama ile tansiyon probleminizin de büyük ölçüde aşılması sağlanır. Emziren anne diyeti vücutta ödem miktarını azaltmak için çaba sarf eder. Bunun temel anahtarı ise az tuz bol su olarak özetlenebilir!

Emziren anne diyeti ile tuz tüketimini sınırlandırırken aynı zamanda maden suyu seçiminize de dikkat etmelisiniz. Bazı maden sularının içerisinde yer alan sodyum miktarı çok yüksektir. Maden suyu oldukça faydalı olsa da içerisinde sodyum miktarının olabildiğince düşük olan alternatiflerini tercih etmelisiniz. Emziren anne diyeti sayesinde sağlığınızı yeniden tesis ederken bebeğinize vermiş olduğunuz sütün kalitesinin artmasını da sağlayacaksınız.

Emziren Anne Diyeti

Süt Artıran Çaylara Dikkat!

Emziren annelerin özellikle süt artıran çay olarak piyasaya sürülen ürünlere karşı çok dikkatli olması gerekiyor. Bu noktada süt artıran çayların özellikle içerisinde şeker oranının çok yüksek olduğu ve koruma maksadı ile de birçok kimyasala yer verdiği görülüyor. Bilimsel olarak kanıtlanmış olan hiçbir faydaları olmayan bu çaylar sadece ticari kaygılar ile piyasaya sürülmektedir. Sütünüzün artmasını istiyorsanız bol bol tüketmeniz gereken en temel içecek ise sudur! Su sütün adeta garantisidir. Ne derece fazla su içerseniz sütünüz de o kadar fazla olacaktır. Ayrıca süt üretimi ne kadar yüksek olursa kişilerin harcadıkları kalori de o kadar yüksek olur. Bu şekilde dolaylı olarak kilo verme hızının da artması sağlanır!

Emziren Anne Diyeti; Süreklilik En Temel Başarı Kaynağı!

Emzirirken diyet, süreklilik sizin için asıl başarı kaynağı olacaktır. Sadece bir hafta uygulanan diyetin sizin kilonuzda mucizevi bir fark yaratacağını söylemek doğru olmayacaktır. Diyette de sporda da muhakkak biat etmeli ve uzun bir dönem uygulamalısınız.

Emzirirken diyet ile başarıya kavuşmak için de uzun bir müddet size vermiş olduğumuz bu beslenme alışkanlıklarını hayatınıza adapte etmeniz gerekir. Emzirirken diyet kapsamında belirttiğimiz kriterler sadece emziren kadınların değil sağlıklı beslenmek isteyen tüm kişilerin uyması gereken detaylardır. Bu nedenle bünyenizi üzerinde olumsuz bir etki de ortaya çıkarmayacaktır!

Emziren Anne Diyeti; Asitli İçeceklerden Uzak Durun

Hamilelerin de emziren annelerin de asitli içeceklerden uzak durması gerekiyor. Bu ürünlerin kilo alımını en çok hızlandıran ürünler oldukları bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Ayrıca sunmuş oldukları bir besleyici özellik de bulunmuyor. İçerisinde renklendiriciden rafine şekere ve tatlandırıcıya kadar birçok farklı zararlı unsur bulunuyor. Hayatınızdan asitli içecekleri kalıcı olarak çıkartmalısınız. Bu ürünler sadece hamile hanımlar ya da emziren anneler için değil tüm halk sağlığını tehdit etmektedir. Aynı zamanda içerisinde bulunan kimyasallar sebebi ile bir süreden sonra alışkanlık yapmaktadır. Midenin boyutunun büyümesinden rafine şekerin bir bağımlılık halini almasına kadar büyük sorunlar ortaya çıkarabiliyor.

Bu tehdide karşı hem kendinizi hem de çocuğunuzu korumalısınız. Siz içmediğiniz ve örnek olmadığınız için çocuklarınızın da bu tür alışkanlıklar edinmeyeceği yanınıza kar olacak! İlla asitli bir içecek tüketmek istiyorsanız maden suyu ve içerisine eklediğiniz limon suyu harika bir alternatif olacaktır. Bunun içerisine çok çok az bal da katarak kendi katkısız içeceğinizi hazırlayabilirsiniz. Sizin için harika bir besin kaynağı olan bu içecekte size zarar verecek bir kimyasal da bulunmayacaktır!

Emziren Anne Diyeti; Ne Kadar Süre Yapılmalı?

Emzirirken diyet dilediğiniz kadar yapılabilir. Adı emziren anne diyeti olsa da aslına bakılırsa sağlıklı beslenmeyi temel alan bir anlayıştır. Normal koşullarda da sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin bu detaylara uyum sağlaması gerekir. Emziren anne diyeti gün sınırlaması olmadan sürdürülebilir. Emzirme sürecinin sonrasında ani detokslar ile vücudunuzu şaşırtarak daha hızlı kilo verme imkanını yakalayabilirsiniz. fakat hamilelik ve emzirme sürecinde bu tür detokslardan olabildiğince uzak kalmanız gerekir!

Emziren anneler kaçıncı ayda diyete başlamalı?
Emziren anneler doğumdan 4 ay sonra diyete başlayabilir. Bunun için doktor kontrolünde bir diyet programı uygulanmalı. Emziren anneler kafalarına göre diyet programı uyguladıkları takdirde bu kendi vücutları ve bebeğe süt verebilmeleri açısından önemlidir. Doğumdan yaklaşık 4 ay sonrasında diyet programları ile birlikte diyet yapılabilir. Ancak bu süre kişinin kilosuna, yaşına göre de değişir.
Emziren anneler zayıflamak için ne yemeli?
Zayıflamak isteyen emziren anneler, belirli bir diyet programı içerisinde ürünleri tüketince burada annenin yaşına ya da kilo durumuna göre diyet programları uygulanır. Herhangi bir ilaçla diyet yapma gibi durumlar kesinlikle gerçekleşmez. Bu durum hem süt açısından, hem de annenin genel olarak sağlığı açısından zararlı olabilir. Doktorunuzun kontrolünde yiyecekler tüketilmeli.
Emziren anneler kolay kilo verebilir mi?
Emziren anneler sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslendiği takdirde doğum kilolarından kurtulabilir. Burada kaliteli süt üretilebildiği gibi sağlıklı ve dengeli beslenme ile beraber doğum kiloları da zamanla azalır. Anneler sağlıklı bir şekilde beslendikleri zaman, emzirme ile beraber kilo vermeleri mümkün.
Emziren anneler su diyeti yapabilir mi?
Su diyeti annenin yaşına, kilo durumuna göre farklılık gözetir. Doktor kontrolünde su diyeti uygulanıp uygulanmayacağı belirlenmelidir. Burada su diyeti süt üretebilme açısından da riskli olmaktadır. Ancak annenin yaşı ya da kilo durumu burada problem oluşturmadığı takdirde doktorunuzdan izin alıp uygulayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.