Doğal Sağlık

Kireçlenme Tedavisi | Vücutta Kireçlenme Nasıl Tedavi Edilir?

23.09.2021
786
Kireçlenme Tedavisi | Vücutta Kireçlenme Nasıl Tedavi Edilir?

Kireçlenme Tedavisi; Kronik bir eklem rahatsızlığı olarak bilinen kireçlenme tıbbi olarak osteoartrit şeklinde anılır. Özellikle de kemik uçlarında yer alan kıkırdakların aşınması neticesinde ortaya çıkar. Aşınma kadar zaman içerisinde yıpranması da kireçlenmeye neden olur ve tedavi sürecine geçmeniz gerekir.

Kireçlenme Hastalığının Tedavisi Var Mı?

Kireçlenme tedavisi için uygulanan birkaç yöntemden söz edilir ve hastanın genel durumuna bağlı olarak aralarından tercihte bulunulur. Tedavisi kesin olmasa da bazı hastalarda yüksek oranda iyileşme sağlanabiliyor. Kireçlenme hastalığının tedavisi olarak:

  • Fizik tedaviye sıklıkla başvurulur ve düzenli olması üzerine sonuç alınabilir.
  • Kalıcı çözüm arayanlar için de cerrahi tedavi yöntemlerine değil.

Kireçlenmeye Karşı Ne İyi Gelir?

Kireçlenme tedavisi sırasında doğal ve bitkisel çözüm önerilerinin de üzerinde durulabilir. Tedavinin daha etkili olması adına evde ele alabileceğiniz birkaç uygulamadan söz edilir. Yaygın olarak yeme – içme alışkanlıklarının değerlendirildiği görülür.

Kireçlenmeye karşı iyi gelenler arasında yeşil çaydan söz etmek gerekir. Nitekim eklemlere bir hayli faydalı olan yeşil çay sayesinde ağrıların sona ermesi mümkün olacaktır. Bunun gibi ağrılara karşı sıcak – soğuk kompres uygulamalarına da yer verilir. Son olarak olası şişkinlikler için de zencefil tüketebilir ve rahatlamaya başlayabilirsiniz.

Dizdeki Kireçlenmeye Ne İyi Gelir Bitkisel?

Kireçlenmeye iyi gelen bitkisel çözüm önerilerine doğal yağların da eklendiğini unutmamak gerekir. Yine ağrılara ve de şişkinliklere karşı doğal yağlardan faydalanmanız en doğrusu olacaktır. Kireçlenme tedavisi ile aynı süreçte ele alınan doğal uygulamalar iyileşme sürecini kısaltabilir. Bunun için:

  • Susam ile menekşe yağının ağrıya bölgelere nüfus ettirilmesi fayda sağlar.
  • Biberiye ve de çörekotu yağları da eklem ağrılarına iyi gelir.

Aynı şekilde buğday yağına sıklıkla başvurulur ve eklem ağrılarına iyi geldiği görülür. Her bir yağı masaj yolu ile cilde nüfus ettirmeye özen göstermek gerekir. Bu sayede belirli bir süre sonra ağrılara son verebilir ve de şişkinlik problemlerinin önüne geçebilirsiniz.

Omuz Kireçlenmeye Ne İyi Gelir?

Kireçlenme denilince ilk akla gelen dizler ve de bilekler oluyor. Ancak bunlar kadar omuzlarda gerçekleşen kireçlenmenin de ciddi sıkıntılara neden olduğu görülür. Özellikle de şiddetli ağrı ve de şişkinliklere bağlı olarak günlük yaşantınızı etkilemesi kaçınılmaz olacaktır.

Kireçlenme tedavisi için öncelikle bölge değerlendirilir ve ilaç ya da fizik tedavi ele alınabilir. Bunun gibi omuz kireçlenmesi için iyi gelen uygulamalara da değinilir. Örneğin istirahat etmekten kaçınmamalı ve belirli bir süre sırt üstü uzanmalısınız. Aynı zamanda sıcak buhar uygulamalarına bağlı olarak rahatlamaya başlarsınız. Bunların ardından kendini iyi hissetmeyen hastalara eklem içi iğne tedavisi uygulanır ve rahatlamaları esas alınır.

Kireçlenme Tedavisi; İnsan Vücudunda Kireçlenme Neden Olur?

Kireçlenme tedavisi öncesinde nedenlerin üzerinde durulur ve kireçlenmenin boyutu değerlendirilir. Örneğin yaygın olarak obeziteden kaynaklı olarak yaşandığı görülüyor. Hızlı kilo alımını kadar:

  • Sporcu yaralanmaları üzerine de kireçlenme şikayeti ortaya çıkabilir.
  • Bazı kişilerde kalıtımsal etkiler üzerine kireçlenme yaşanır.

Bunlar kadar insan vücudunda kireçlenme eklemlerin normalinden fazla kullanılması üzerine de yaşanmaktadır. Son olarak yaş faktörü de bunlar arasına katılır. Öyle ki eklemlerin kullanılması belirli bir yaştan sonra ağrılara ve de şişkinliklere neden olabiliyor. Bu nedenle kireçlenmenin 40 – 50 yaşın üzerinde ortaya çıktığı görülür. Bu yaşlarda alınan fazla kilolardan kaynaklı da kireçlenme şikayetlerinin artış gösterdiği bilinir.

Kireçlenme Tedavisi; Kireçlenme Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kireçlenme tedavisi öncesinde hastaların şikayetlerine değinilir ve muayene üzerine en doğru tedavi yöntemine yer verilir. Bu aşamada kireçlenme belirtileri dikkate alınır. Örneğin hareket kısıtlığına neden olması üzerine hızlı bir şekilde tedaviye geçmek gerekir.

Sadece hareketlerin kısıtlanması değil eklem bölgelerinden gelen çıtırtı seslerinden kaynaklı da tedavi sürecine yer verilir. Bunun gibi eklem bölgelerinde hafif şişlik meydana gelebilir. Gün sonunda sık sık eklem ağrılarının yaşanması da görülen semptomlar arasındadır. Ağrılardan ve de şişkinliklerden şikayetçi olan hastalara önce ilaç tedavisi uygun görülür. Kireçlenme şikayetlerinin ilaçla sona ermemesi üzerine fizik tedavisine geçilebilir. Hatta son aşamada cerrahi uygulamalar daha uygun görülebilir.

Kireçlenme Tedavisi; Kireçlenme Tamamen Geçer Mi?

Kireçlenme tedavisi üzerine %100 olarak sonuç almak mümkün olmaz. Nitekim bu eklem hastalığına ilişkin %100 bir tedavi yöntemine değinilmez. Ancak hafifletilmesi ve de şikayetlerin azalması adına çeşitli tedavi uygulamalarına yer verilir. Özellikle de:

  • Düzenli fizik tedavilere karşı daha iyi hissetmeye başlarsınız.
  • Düzenli ilaç kullanımı ve de cerrahi müdahaleler de iyi gelebilir.

Tedavi sürecini destekleyen bitkisel çözüm önerilerini de es geçmemek gerekir. Gerek bitkisel çaylar gerekse doğal yağlar sayesinde iyileşme sürecini hızlandırmanız mümkün olacaktır.

Sonuç olarak kireçlenme belirtilerini dikkate alanlar uzmanlara başvurmalıdır. Öyle ki uzman görüşüne göre tedavi yöntemlerine yönelmeniz daha doğru olacaktır. Hatta doğal yollarla iyileşmek adına da tavsiye edilen her türlü uygulama uzmanlara danışılmalıdır. Bu şekilde hastalığın hafiflemesi ve günlük hayatı olumsuz yönde etkilememesi mümkün olacaktır.

Kireçlenme hangi yaş aralığı üzerine artış göstermeye başlar?

Yapılan incelemeler üzerine 40 yaşından büyük olanlarda sıklıkla rastlandığı saptanmıştır.

Kireçlenme çene kemiğine etki eder mi?

El eklemlerine dahi etki eden kireçlenme nadir de olsa çene kemiğinin de rahatsızlanmasına neden olur.

Kireçlenme üzerine eklem ameliyatları uygun görülür m?

Eklemlerin hasarına bağlı olarak plastik veya metal parçaların eklenmesi için ameliyata karar verilebilir.

İlginizi Çekebilir;

El Bilek Ağrısı Nasıl Geçer?

Covid-19 Belirtileri Gün Gün | Aşama Aşama Covid-19

Covid-19 Eklem Ağrıları

Ardıç Yağı Faydaları

Boyun Fıtığı Tedavisi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.