Doğal Yöntemlerle Vajinal Mantar Tedavisi | Vajinal Enfeksiyon Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

05.05.2021
1.163
Doğal Yöntemlerle Vajinal Mantar Tedavisi | Vajinal Enfeksiyon Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

Yapılan araştırmalara göre kadınların %75’inde vajinal mantar sorunu yaşanıyor. Bir türlü enfeksiyon olan mantara karşı hem ilaçlara hem de bitkisel çözümlere başvuruluyor. Doğal yöntemlerle vajinal mantar tedavisi öncesinde belirtileri dikkate almak ve bunun üzerine çözüme gitmek en doğrusu olacaktır. Belirtileri olarak:

  • Genital bölgenin kaşınması ve yanması yaygın belirtiler arasındadır.
  • Yoğun bir şekilde gelen akıntı da mantarın habercisi olabilir.
  • Sık sık idrara çıkılması belirtiler arasında gösterilir.

Vajinal Mantara Neler İyi Gelir?

Vajinal mantar sorunu PH dengesine sahip olmayan kadınların sıklıkla yaşadığı sorunlardan bir tanesidir. Bu nedenle PH dengesini sağlamanız ve mantardan uzaklaşmanız mümkün olacaktır. Özellikle de yoğurt tüketiminin bir hayli iyi geleceğini unutmamak gerekir.

Her gün yoğurt yemek PH dengesine dair faydalı olacaktır. Hatta sadece tüketmek değil kür şeklinde kullanmak dahi fayda sağlar. Şöyle ki vajinal bölgeye yoğurt sürülebilir ve birkaç dakika sonra durulamaya geçilebilir. Doğal yöntemlerle vajinal mantar tedavisi nasıl merak edenlere ağırlıklı olarak yoğurt tavsiye edilmektedir.

Vajinal Mantar İçin Sirke Kürü

Sirkenin anti – mikrop etkisini göz ardı etmemek gerekir. Doğal yöntemlerle vajinal mantar tedavisi için bu yönde seçiminizi yapmakta özgürsünüz. Sirkeli olan özel küre dair dikkate alınması gerekenler de şöyle:

  • 1 bardak üzüm sirkesini 2 bardak suyun içerisine eklemeniz gerekir.
  • Kavanoza eklenen su ile sirke iyice karıştırılmalıdır.

Karışım vajinal bölgenin temizliğine dair tercih edilir. Sirke kürü mantar sorununa neden olan mikropların ortadan kalmasını sağlar. Bunun için sadece kür olarak değil aynı zamanda suyun içerisine ekleyerek tüketebilirsiniz.

Vajinal Mantar İçin Bitkisel Çözümler

Doğal yöntemlerle vajinal mantar tedavisi adına sadece sirke kürüne yer verilmez. Sirke kadar etkili olan diğer bitkisel yöntemlere de başvurulabilir. Örneğin papatya çayı bunlardan bir tanesidir. Gerek vajinal bölgenin temizliği gerekse mikropların giderilmesinde etkili olacaktır.

Gün içerisinde en az 8 – 9 bardak kadar sıvı tüketmeye özen göstermeniz gerekir. Bununla birlikte vajinal bölgenin ılık su ile gün içerisinde birkaç kere temizlenmesi faydalı olacaktır. Nitekim hijyen mantar tedavisinde önemli bir yere sahiptir.

Vajina kaşıntısına ne iyi gelir evde çözüm?
Vajina kaşıntısının ev yöntemleri ile engellenmesi için sirke kullanabilirsiniz. Ancak sirkeyi doğrudan kullanmanız vajinanıza zarar verebilir. Bu nedenle sirkeyi açmanız gerekir. 1 su bardağı suyun içerisine 2 yemek kaşığı sirke karıştırın ve iki ila üç gün boyunca vajinanızı bu su ile yıkayın. Yıkama işleminizi dış vajina için gerçekleştirmelisiniz. Günde 2 kereden fazla uygulamamanız önerilir.
Vajinal mantar için evde ne yapabilirim?
Hindistan cevizi yağını mantardan etki görmüş alana doğrudan uygulayabilirsiniz. Ancak kullandığınız Hindistan cevizi yağının doğal olduğundan emin olmalısınız. Çay ağacı yağını Hindistan cevizi yağı ve benzeri taşıyıcı bir yağ ile karıştırarak vajinal fitil olarak kullanabilirsiniz. Elma sirkesini sulandırarak da vajinanızı temizleyebilirsiniz. Ancak bu işlemlerin birçoğundan önce doktorunuza ya da uzman birine danışmayı unutmayın.
Vajinal enfeksiyon için evde ne yapılabilir?
Bol yoğurt tüketmek vajinal enfeksiyonun ortadan kalkmasına yardımcıdır. Bunun yanında dışarıdan bir uygulama yapmak isterseniz 1 su bardağın içerisine 2 yemek kaşığı sirke eklediğiniz su ile vajinanızı temizleyebilirsiniz. Kekik ve adaçayını banyo suyuna ekleyerek vajinanızın temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Ancak tüm bu işlemlerinizde dikkatli olmanız gerekir.
Vajina mantarı nasıl temizlenir?
Vajina mantarının temizlenmesi için genellikle doktor tarafından vajinal fitil yazılır. Bu fitil 3 gün ara ile iki kere uygulanır. Bunun sonucunda kişi 3 gün içerisinde vajina mantarından kurtulmuş olur. Vajinal fitilin yanında ya da bağımsız olarak özel krem verilir. İlaç ile tedavi olmak istemeyen kişiler ise sarımsak, sirke, çay ağacı ve benzeri birçok evde doğal çözüm yöntemini deneyebilir.

İlginizi Çekebilir;

Mantar Tedavisi

Doğal Yöntemlerle Çatlak Tedavisi

Cilt Mantarı Nasıl Geçer?

Doğal Yöntemlerle Tırnak Mantarı Tedavisi

Ayak Mantarı Tedavisi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.