Doğal Sağlık

Güneş Koruyucu Doğal Yağlar | Güneş Kremi Yerine Hangi Yağ Kullanılır?

20.06.2021
685
Güneş Koruyucu Doğal Yağlar | Güneş Kremi Yerine Hangi Yağ Kullanılır?

Güneşten korunak adına son yıllarda doğal yağlara dair bir eğilim söz konusu. Ancak bu oldukça normal. Çünkü birkaç yüzyıla kadar milattan önceki tarihlerden beri doğal yağlar ile cilt korunmaktaydı. Bu yağlar doğadan tamamen doğal yöntemler ile elde edilerek ardından vücuda sürülmekte idi. https://www.dogalsaglik.com/shop/ sitesi de güneş koruyucu doğal yağlar gibi tüm yağlarını da doğadan tamamen saf bir şekilde alıp en kaliteli yöntemler ile elde etmekte idi.

Doğal Yağlar Güneşin Zararlı Işınlarından Koruyabilir Mi?

Doğal yağlar aslında güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma konusunda pek çok üründen daha iyidir. Doğal olmaları ile birlikte cilde hiçbir zarar da vermezler. Güneş koruyucu doğal yağlar sağlıklı bir biçimde bronzlaşmanızı sağlar ve temel olarak cildinizi zararlı UV ışınlarından korur. Güneşin insan vücuduna yaydığı zararlı UV ışınlarından korunmak için yine doğadan faydalanmak gerekmektedir.

Doğal Yağlar Arasında En Çok Hangisi Güneşten Korur?

Bir doğal yağdan ne beklediğiniz ile alakalı olarak doğal yağların tercihi ile de değişmektedir. Özellikle sağlıklı bir biçimde bronzlaşmak isteyen herkes havuç yağı kullanmalıdır. Havuç yağı bu açıdan oldukça avantajlıdır. Ancak hem güneş ışınlarından korunmak hem de fazla bronzlaşmak istemiyorsanız ahududu yağı ya da Hindistan cevizi yağı oldukça avantajlıdır. Bu yağlar da bronzlaştırır. Ancak havuç yağına göre çok daha azdır.

Bunlar dışında en kolay ulaşılabilen ve her cilde faydası olan zeytinyağı da bir tercihtir. Zeytinyağı binlerce yıldır hala kullanılır. Deriyi yumuşatır ve orantılı bir biçimde cildin bronzlaşmasını sağlarken tamamen korumayı da beraberinde getirmektedir. Güneş koruyucu doğal yağlar daha fazla olsa da en bilinen ve en çok tercih edilen bu yağlardır.

En doğal ürünler için tıklayın

İndirimli ürünleri kaçırmayın

Güneş Koruyucu Doğal Yağlar Cilde Göre Değişir Mi?

Güneş koruyucu doğal yağlar cilde göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle cildinize bağlı olarak kullanmanız gerekmektedir. Eğer kuru cilde sahipseniz doğal yağlar sizlere çok daha fayda edecektir. Yağlı ciltlere sahip olanlar ise daha dikkatli olarak kullanmalıdır.

Aynı zamanda ten renginiz de önemlidir. Özellikle yaz aylarında kullanılması önerilen güneş koruyucu doğal yağlar cilt rengi beyaz olan ve esmer olanlarda farklı reaksiyon göstermektedir. Cilt rengi beyaz olanlar ve güneşten daha hızlı etkilenenler bu durumda koruyuculuğu daha yüksek yağlar kullanmalıdır. Ancak ten rengi hali hazırda kumral veya esmer olanlar daha az etkili bitkisel yağlar da kullanabilmektedir. Özellikle ten rengi beyaz olanlar birden fazla yağı karıştırarak kullandığında çok daha iyi bir etki almaktadır.

Güneş Koruyucu Doğal Yağların İçerisinde Ne Yer Almamalıdır?

Güneş koruyucu doğal yağları alırken sonrasında üzerine ekleme yapmamanız gererken birtakım kombinasyonlar bulunmaktadır. Bu kombinasyonların başında birtakım materyaller gelmektedir. Özellikle limon yağı veya portakal yağı gibi yağları asla karıştırmamanız gerekmektedir. Bu oldukça önem arz etmektedir. C vitamini barındıran hiçbir şeyi cildinize sürmemeniz gerekmektedir. Ciltte lekelenmeye sebep olur ve bunun sebebi ise güneşin zararlı ışınları ile etkileşimine geçmesidir.

Cildin pul pul görünümü ve lekeli görüntüsü geçmeyebilir veya çok uzun süre sonra geçebilir. Bu nedenle yaptığınız doğal yağ karışımlarında bu içerikleri barındırmamanız önerilir.

Aynı zamanda bu yağlara su eklemeniz veya cildinize su değdiğine yenilemeniz gerekmektedir. Bu yağların etkisini yitirmesine sebep olur ve yenilenmesi gerekmektedir. Örneğin yağları sürdükten sonra denize girdiyseniz yağları muhakkak yenilemeniz önem arz etmektedir.

Birden Fazla Doğal Yağ Bir Arada Güneş Koruyucu Olarak Kullanılabilir Mi?

Genellikle yağların tek başına değil bir arada kullanılması daha fazla tavsiye edilir. Güneş koruyucu doğal yağlar önerilirken özellikle birtakım yağların birleşimi önerilir. Bu yağlarda en sık kullanılan Hindistan cevizi yağıdır. Her karışımda yer alabilen bir yağ olması nedeniyle de tercih edilir. Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı bir arada oldukça sık kullanılır ve güneşten koruyucudur.

Bunun dışında zeytinyağı ve havuç yağı bir arada kullanıldığında oldukça bronzlaştırıcı bir etkiye sahiptir. Sık sık yağların içerisine lavanta yağı da eklenebilmektedir. Ancak çok fazla konulmaması ve sadece koku ve yumuşatma etkisi nedeni ile tavsiye edilmektedir.

Yağları birbirine eklerken biraz ısıtmanız gerekir ancak çok da sıcak olmamasına özen gösterilmelidir.

Evde Güneş Kremi Nasıl Yapılır?

Evde güneş kremi yapmak için güneşten koruduğu bilinen bitkisel yağları ve bitkileri kullanabilirsiniz. Güneşten koruduğu bilinen; Hindistan cevizi yağı, aloe vera, bal ürünlerini kullanarak karışım elde edebilirsiniz. Bu ürünlerle güneş kremi yapmak için Hindistan cevizi yağını eritmeniz ve içerisinde bal mumu eklemeniz gerekir. Son olarak aloe vera jeli ekleyerek krem yapabilirsiniz.

Hangi Yağlar Güneşten Korur?

Güneşten korunmak için kullanabileceğiniz bitkisel yağlar vardır. Hindistan cevizi yağının güneşten koruduğu bilinir. Hindistan cevizi yağı ile yüzünüze masaj yaparak güneşin cildinize vereceği zararların önüne geçebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, güneş lekelerin giderilmesine ve kızarıklıkların geçmesine de yardımcı olur.

Evde Güneş Yağı Nasıl Hazırlanır?

Güneşin cildinize zarar vermemesi için evde hazırlayabileceğiniz bitkisel çözümler vardır. Güneş ışınlarından koruduğu bilinen Hindistan cevizi yağı ile karışım elde edebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, aloe vera, ahududu yağı, avakado yağı, badem yağı ve zeytinyağı güneşten koruduğu bilinen bitkisel yağlardır. Bu yağları kullanarak karışım elde edebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Güneş Koruyucu Mu?

Hindistan cevizi yağı, güneşten koruyan etkili yağlardan biridir. Güneş ışınlarının cilde zarar vermemesi için Hindistan cevizi yağı ile cildinize masaj yapabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, güneş lekelerinin giderilmesine ve ciltteki güneş yanıklarının geçmesini de sağlar. Hindistan cevizi yağı ile birlikte badem yağı kullanarak güneşten korunabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

Düğün Çiçeği Yağı

Cilt Lekeleri İçin Doğal Yağlar

Deniz Sonrası Saç Bakımı

Doğal Yöntemlerle Cilt Nemlendirme

Egzamaya İyi Gelen Doğal Yağlar

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.