Melisa Çayı Zayıflama | Melisa Çayı Hangi Saatlerde İçilmeli?

26.02.2021
674
Melisa Çayı Zayıflama | Melisa Çayı Hangi Saatlerde İçilmeli?

Bitki çayları, gerek sinir sitemini gerekse bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olan faydalı içeceklerdir. İnsanların birçoğu, baş ağrısı, sindirim sitemi bozuklukları, cilt sorunları gibi konularda şifalı bitkiler olarak tanımlanan bitkilerden yararlanıyor. Bu bitkilerin vücuda olan faydaları saymakla bitmiyor. Ama şifalı da olsa çoğu bitkiyi kullanırken, size önerilen tüketim miktarına dikkat etmek gerek. Bitki çayları; kilo vermek ya da bölgesel olarak incelmek isteyen insanların da yardımına koşuyor. Bu yazıda kilo vermeye yardımcı bir bitki türü olarak bilinen melisa çayı zayıflama yönteminden bahsedeceğiz.

Melisa Çayı Nasıl Kullanılır?

Melisa çayı zayıflama yöntemine ek bir çözümdür. Tek başına kullanıldığında özellikle kilo verme açısından fazla faydalı olduğu söylenemez. Bu yüzden uzmanlar tarafından düzenli olarak egzersiz ve dengeli beslenme programlarına ek olarak kullanılmasının yararlı olduğunu söylenmektedir. Bu ayrıntıdan sonra melisa çayı faydalarını aşağıdaki listede sıralayabiliriz:

 • Bu bitkinin yaprakları hafif limonlu gibidir. O yüzden halk arasında limon nanesi

olarak da bilinir.

 • Antiseptik bir etkiye sahip olması nedeniyle, uçuklara ve aftlara iyi gelmektedir.
 • Ciltteki kızarıklar ve kaşıntıların geçmesini sağlar.
 • Vücutta sakinleştirici bir etki yarattığı için uyku sorunları yaşayan kişilere tavsiye edilir.
 • Sindirim sistemine olan faydaları nedeniyle özellikle mide sorunları yaşayan kişilere önerilir.
 • Zihinsel aktiviteyi desteklediği için konsantre ve motivasyon gerektiren durumlarda içilebilir.
 • Ciltte oluşan problemler konusunda etkilidir. Sivilce ve akneleri kurutma özelliğine sahiptir.

Limon melisa çayı faydaları da yukarıdaki listenin birebir aynısıdır. Peki, bu çay nasıl kullanılır?

 • 5 çay kaşığı melisa yaprağı, 1 su bardağı su ihtiyacımız olan malzemeler.
 • Yaklaşık 1 su bardağı suyu kaynatın.
 • Daha sonra içerisine melisa yapraklarını atın ve normal çay gibi demlemeye bırakın.
 • Melisa yaprakları suyun içerisinde iken ocağın altı açık olmasın. 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Arkasından çayınızı içebilirsiniz.

Melisa çayı kullananlar için, bu bitkinin günde 2 seferden fazla tüketilmemesi gerektiği önerilmiş. Ayrıca melisa otunu olabildiğince sade içmekte fayda var. Uzmanlar bu otun, farklı bileşen içeren diğer maddeler ile bir araya gelmesinin sakıncalı sonuçlar doğurabileceğini söylüyor.

Melisa Çayı Kullananlar

Melisa çayı kullananlar özellikle çayın rahatlatıcısı etkisinden memnun kalmışlar. Sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinen melisa çayının, vücuttaki gerginliğin azaltması açısından tüketilmesi öneriliyor. Ama bu kullanımı abartmamakta fayda var, aksi takdirde farklı sonuçlar ile karşılaşabiliriz.

Bu çayı kullananlar aynı zamanda bir de rezene çayı zayıflatır mı sorusunu sıkça dile getirmişler. Rezene çayı, idrar yollarındaki ve sindirim sitemindeki sorunlara iyi geldiği için yağ yakılmasına ve dolayısıyla kilo verilmesine yardımcı olur. Ama o da tıpkı melisa çayı gibi tek başına fark yaratacak faydalar sağlamaz.

Melisa çayı hakkında merak edilen diğer bir soru ise melisa çayı boy uzatır mı sorusudur. Ergenlik dönemi içerisinde bulunan yani kemik gelişimi halen devam eden bireylerde melisa çayının olumlu etkileri olduğu söylenebilir ancak, yetişkin insanlar üzerinde böyle bir etkisi.

Melisa Çayı İşe Yarıyor mu?

Melisa çayı zayıflama açısından tek başına pekte bir fayda sağlamasa da, diğer yararlarından memnun kalan insanların sayısı oldukça fazla. Her bitkinin etken maddesi farklıdır o yüzden vücuda farklı farklı faydalar sağlar. Melisa çayı içerisindeki bu etken maddelerin,  kilo verdirme gibi bir marifetleri yok. Ancak sağlıklı olarak kilo verilmesine yardımcı olan bir çaydır melisa çayı.

Melisa Çayı Zayıflama Şikayetleri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi melisa çayı zayıflama açısından büyük yararlar sağlayabilen bir çay türü değil. Çoğu tüketici de bundan şikayet etmiş. Gerek düzenli olarak kullanımında gerekse farklı kullanımlarda uzun vadede bir fayda göremediklerini iddia eden kullanıcılar daha hızlı ve kesin çözüm yollarına ihtiyaç duyan insanları bu konuda uyarıyor.

Öfke kontrolü gibi sorunlar yaşayan insanlar da çayın rahatlatıcı bir etkisi olmadığından yakınmış. Ancak bu tip sorunlar yaşayan bireylerde basit bir çay tarifi zaten etkili olmaz. Bunun için mutlaka bir uzmana başvurması ve yardım alması gerekmektedir. O yüzden melisa çayı daha çok stres bakımından gevşemek isteyen insanların tercih ettiği bir çaydır.

Melisa Çayı Zayıflama Yorumları

Melisa çayı zayıflama konusunda insanları memnun edemese de, bazı özellikleri bakımından yine de tatmin sağlamış. Bunlardan bir tanesi de strese iyi gelmesi. Stresli bir günün sonunda melisa çayı içtiklerinde kendilerini daha sakin hisseden insanlar aynı zamanda uykuya dalma konusunda da güçlük yaşamadıklarını dile getirmiş.

Bazıları, çayın ağrı yatıştırıcı özelliğine karşılık baş ağrılarında azalma meydana geldiğini söylemiş. Yine aynı şekilde hazımsızlık ya da midede ağrı gibi problemler yaşayan insanlar, bu çayı tükettiklerinde midelerinin rahatladığını ve kendilerini daha iyi hissettiklerini dile getirmişler.

Melisa çayını farklı otlarla karıştıran insanlardan bazıları çeşitli sağlık sorunları yaşamış. Bu konuda uzmanların uyarılarını dikkate almakta fayda var. Aksi takdirde sıkıntılı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabiliriz.

İlginizi Çekebilir;

Çarpıntıya İyi Gelen Yiyecekler | Ne İyi Gelir?

Çarpıntıya İyi Gelen Bitkisel Besinler

Anksiyeteye İyi Gelen Yiyecekler | Ne Tüketilmelidir?

Migrene İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenmelidir?

Zonaya İyi Gelen Yiyecekler | Zona Nasıl Geçer

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.