Doğal Sağlık

Covid-19 İlaçları Adet Geciktirir Mi | Koronavirüs Adet Dönemini Etkiler Mi?

22.05.2021
821
Covid-19 İlaçları Adet Geciktirir Mi | Koronavirüs Adet Dönemini Etkiler Mi?

Koronavirüs testleri pozitif çıkanlar bir süre kadar ilaçlara başvurmak zorunda kalıyor. İlaçların düzenli olarak tüketilmesi üzerine oluşacak ağır hasarların önüne geçiliyor. Bunun gibi ilaçların yan etkilerini sorgulayan ve kullananlar sayıca fazla. Örneğin covid-19 ilaçları adet geciktirir mi sorgulayanlara ‘hayır’ yanıtı verilir.

Koronavirüs Adet Dönemini Etkiler Mi?

Covid-19 salgını sosyal mesafe ve maske kurallarına uyulmaması üzerine yayılmaya devam ediyor. Bu yayılım neticesinde pozitif vaka sayısı artış göstermektedir. Artış gösteren vakalara dair ilaç takviyelerine geçilir. Covid-19 ilaçları adet geciktirir mi gibi sorular için de:

  • İlaçların kadın hastalıklarına yol açmadığını belirtmek gerekir.
  • Adet düzensizliği alınan haplardan kaynaklı ortaya çıkmaz.

Ancak salgının adet düzensizliğinde etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalara göre salgından kaynaklı stresli ve gergin günler geçiriliyor. Bu anı ruh değişimleri de kadınların adet dönemini düzensiz hale getirebiliyor.

İndirimli doğal sağlık ürünleri için tıklayınız

İndirimli doğal sağlık ürünleri için tıklayınız

Covid-19 İlaçları Adet Geciktirir Mi; Covid-19 İlaçlarının Yan Etkileri Var Mı?

Covid-19 ilaçları adet geciktirir mi sorgulayanlara stresten kaynaklı düzensizlikler belirtilir. Şöyle ki alınan ilaçların kadın hastalıklarına herhangi bir etkisi bulunmuyor. Bununla birlikte yan etkileri bulunmayan ilaç takviyelerine yer verildiği görülüyor.

Covid-19 ilaçları kişiden kişiye farklı etkilere sahip olabilir. Nadir de olsa yorgunluk veya halsizlik ortaya çıkabilir. Genel anlamda belirgin yan etkilerinin görülmediğini belirtmek gerek. İlaçlar 5 – 10 gün aralığında söylendiği şekilde kullanılır. Neticesinde test gerçekleşir ve hastalığın seyrine göre harekete geçilir. Nitekim hastalığın devam etmesi ve bulguların artış göstermesine karşı eksra önlemler alınır.

Covid-19 Kadın Hastalıklarına Yol Açar Mı?

Kadın hastalıklarına dair herhangi bir etkisi bulunmuyor. Aynı şekilde covid-19 adet geciktirir mi sorgulayanlara da ‘hayır’ yanıtı verilir. Kullanılan ilaçlardan kaynaklı yoğun yan etkilere maruz kalmanız mümkün değil.

Nitekim yaşanılan stres bazı kadınlarda adet düzensizliğine yol açabiliyor. Düzensizlik günlerin değişmesi ile ortaya çıkıyor. Şöyle ki ay içerisinde normal gününüzde değil daha erken veya geç bir tarihte adet olabilirsiniz. Bu durum daha çok stresten kaynaklı olarak ortaya çıkar. Öyle ki kullanılan ilaçların ve virüsün adet döneminde etkisi bulunmuyor.

Hamilelik Dışında Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet gecikmesi denilince ilk akla gelen hamilelik olabilir. Bunun yanı sıra yoğun bir şekilde yapılan egzersizlere karşılık gecikme ortaya çıkabilir. Ardından gelen kronik hastalıkları da es geçmemek gerekir. Son olarak kistlerden kaynaklı olarak gecikme yaşanabilir. Bu durum Polikistik Over Sendromu olarak ele alınır.

Bu Ay Adet Olmadım Neden?

Beklenilen tarihler arasında hasta olmamak çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Özellikle de Polikistik Over neticesinde gecikmelerin ortaya çıktığı görülür. Buna ek hormonal değişiklikler neticesinde de gecikme yaşanabilir. Bir de fazla kilo alınan dönemlerde tarihlerin değiştiği gözlemlenmiştir.

Adet Gecikmesi En Fazla Ne Kadar Olur?

Adet gecikmesine dair ortalama süre 7 gün olarak ele alınır. 7 günden daha uzun süreli olarak 10 güne de değinilir. Bu durum geçirilen stresli günlerden kaynaklı olarak yaşanabilir. Gerek hormonal değişimlere gerekse mevsim geçişlerine bağlı olarak zaman zaman gecikme olabilir. Uzun süreli olması halinde ise uzman görüşüne ihtiyaç duyulur.

Adet Gecikmesi Durumunda Ne Yapılmalı?

Adetin daha uzun süre gecikmemesi adına bitkisel çaylara başvurulabilir. Özellikle de papatya ile adaçayının bir hayli etkili olduğu görülür. Bunlara ek adetin sökülmesine yardımcı olan biberiye çayını da tüketebilirsiniz. Her birinin ılık bir şekilde içilmesi halinde rahatlamanız mümkün olacaktır. Aynı zamanda içerisine bir kaşık bal ekleyerek tüketebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

Zayıflama Çayı Adeti Geciktirir Mi?

Saç Bakımı Saç Uzatma

Adet Geciktirici Doğal Yöntemler

Covid-19 Kuluçka Süresi

Çörek Otu Yağı Faydaları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.