Covid-19 Karantina Süresi | İki COVID-19 Hastası Aynı Odada Kalabilir Mi?

15.05.2021
1.120
Covid-19 Karantina Süresi | İki COVID-19 Hastası Aynı Odada Kalabilir Mi?

Covid-19 salgınına dair bilimsel çalışmalar devam ediyor ve ortaya çıkan sonuçlar anında paylaşılıyor. Örneğin Covid-19 karantina süresi için güncellemelere başvurulmuştur. Gerek hafif gerekse ağır semptomlara karşı farklı karantina süreçleri devreye girmektedir.

Covid-19 Karantina Günleri

Covid-19 salgın yönetimi alanında çalışma gösteren pek çok kurum bulunuyor. Hastalık Kontrol Önleme Merkezi olan CDC bunlar arasında. Aynı zamanda Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından da açıklamalara yer verilir. Son olarak Covid-19 karantina süresi için:

  • 14 günlük karantina süresi entegre edilmiştir.
  • Yakın temaslılara dair süreç 10 güne indirilmiştir.

10 günlük süreç virüs tanısı konulan kişiler için de geçerli. Şöyle ki testi pozitif çıkanların 10 günlük karantina süreci başlatılır. Aynı şekilde test öncesinde görüştüğü kişiler tespit edilir ve yakın temaslı olanlara dair 10 günlük karantina süresi eklenir.

İndirimli doğal sağlık ürünleri için tıklayınız

İndirimli doğal sağlık ürünleri için tıklayınız

Covid-19 Semptomlara Göre Karantina Süresi

Covid-19 semptomları karantina süresinin değişmesinde bir hayli etkili oluyor. Özellikle de şiddetli ya da ağır olan bulgulara karşı farklı süreçlere başvuruluyor. Bu anlamda PCR testine göre semptomlar dikkate alınır ve 7 günlük karantinaya karar verilebilir.

7 günlük karantina daha çok herhangi bir semptoma sahip olmayanlara uygulanır. Hafif bir şekilde virüsü atlatanlara 7 gün uygun görülür. Aynı şekilde temaslı olan kişiler için de semptomlara karşı 7 günlük süreç belirtilir. İzolasyonun bu şekilde gerçekleşmesine özen gösterilir. Covid-19 karantina süresi yayılımının önüne geçmek adına önemli bir yere sahiptir.

Covid-19 Karantina Hakkında

Covid-19 karantina süresi semptomlar ve de yakın temasa göre farklılık gösterir. 7 ile 10 gün aralığında karantina süresine netlik kazandırılır ve izolasyon gerçekleşir. Bu süreçte:

  • Maske, mesafe ve hijyen kurallarına sıkıca uyulması gerekir.
  • Bulunduğunuz konumdan asla ayrılmamanız istenir.

Nitekim karantina sürecinde filyasyon ekibi tarafından kontroller sağlanır. Böylece izolasyonun etkili hale gelmesi ve salgının yayılmaması engellemek mümkün hale gelir. Karantina süresi PCR testlerine bağlı olarak sona erer. Nitekim testin sonucu ‘negatif’ ise virüs atlatılmış demektir. Bunun üzerine izolasyona gerek duyulmaz ve karantinanın sonlandırılması esas alınır.

Covid-19 Karantina Ne Zaman Biter?

Yakın temasa bağlı olarak belirtilen karantina süresinin 14 gün olduğu açık durumda. Aynı zamanda salgının kuluçka süresi de en fazla 14 gün olarak belirtilir. Bu nedenle izolasyona dikkat edilir. Kişinin temastan uzak kalmak adına 14 gün boyunca bulunduğu ortamda kalması istenir.

Covid-19 Karantina Süresi Nasıl Bildirilir?

Karantina süresinin test aşamasından hemen sonra bildirilmesi uygun görülür. Testin ve de semptomların değerlendirilmesi söz konusudur. Bunun gibi covid olan kişiler ile temasa karşı karantina süresine netlik kazandırılır. 10 – 14 günlük olarak açıklanan karantinaya karşı sağlık birimlerinden bilgi sahibi olmanız sağlanır.

Covid-19 Karantina Ne Zaman Bitecek?

Testin pozitif olması halinde 14 gün kadar karantina süresine değinilir. Bu sürecin sona ermesi hastanın genel durumu ile yakından ilişkilidir. Aynı şekilde en fazla 14 gün olan kuluçka süresi de dikkate alınır. Bulaşın önüne geçmek adına 14 günlük sürece değinilir. Kişinin iyileşme süresi sorunsuz bir şekilde tamamlandığında ise karantinanın sona ermesine karar verilir.

Covid-19 Belirtileri Neler?

Covid-19 testlerinden önce bulguları dikkate alabilirsiniz. Örneğin ilk etapta yüksek ateş ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Sıklıkla karşılaşılan yüksek ateşi kuru öksürük nöbetleri takip eder. Bunun gibi boğaz ile baş ağrısına da rastlanır. Kişinin kendini yorgun hissetmesi veya ishal gibi bulgular üzerine de teste geçmek gerekir.

İlginizi Çekebilir;

Covid-19 PCR Testi

Covid-19 Şeker Hastası Kaç Günde İyileşir?

Covid-19 Kuluçka Süresi

Covid-19 Yeni Belirtileri

Doğal Yöntemlerle Cilt Beyazlatma

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.