Doğal Sağlık

Prematüre Bebeklerde İshal Nasıl Geçer | Emen Bebek Neden İshal Olur?

19.09.2022
285
Prematüre Bebeklerde İshal Nasıl Geçer | Emen Bebek Neden İshal Olur?

Prematüre bebeklerde ishal nasıl geçer? İshal belirtileri nelerdir? Prematüre bebekler ishal olmuş ise ne yapmalı? Anne sütü ishal yapar mı? Prematüre bebeklerde görülebilecek ishal sorununa ilişkin açıklamalar.

Prematüre bebeklerin sindirim sistemleri zamanında doğan bebeklere oranla daha geç geliştiği için bu bebeklerde ishal problemi ile karşılaşma ihtimali daha yüksek olarak karşımıza çıkar. İshal durumunda ise evde belirli önlemler alınabileceği gibi devam eden ishallerde mutlaka doktor ile görüşülmesi gerekir.

Prematüre Bebeklerde İshal Belirtileri

Prematüre bebeklerde ya da normal bebeklerde ishalin tespitinin yapılması için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Özellikle şu durumlara dikkat edilmesi gerekir;

  • Bebeğiniz günlük dışkılama miktarından çok daha fazla dışkılamaya başladıysa ve sık aralıklar ile dışkılıyorsa bu bir ishal belirtisidir.
  • Dışkısının normalden sıvı olması, dışkısının açık sarı ya da yeşil bir forma dönüşmesi, dışkılama ile kusmanın da olması ishal belirtileri arasında yer alır.
  • Bebeğinizin huzursuz olması ve sık dışkılamasına rağmen dışkı miktarında artış var ise bebeğiniz ishal demektir.

Prematüre bebeklerde ishal nasıl geçer; eğer bebeğinizin ishal bulguları var ise mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir. İshal bebekler için tehlikeli ve ölümcül olabilir.

Prematüre Bebekler İshal Olmuş İse Ne Yapmalı?

Prematüre bebeklerde ishal nasıl geçer; ilk ishal bulgularının ardından bebeğin yakın bir sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekir. İshal nedeni tespit edilerek buna yönelik bir tedaviye başlanır. Bebeğiniz için uygulanan tedavinin yanında;

  • Bebeğinizin biberonu, emziği ve benzeri kullandığı ürünlerini suda kaynatarak çok daha hijyenik bir hale getirmelisiniz.
  • Anne sütü alımına özen göstermeli ve bebeğinizi sık sık küçük miktarlar ile emzirin. Eğer bebeğiniz ek gıdaya geçmiş ise yoğurtlu çorbalar ve patates püresi tüketimi sağlanabilir.
  • Bebeğinizin sıvı almasına özen göstermelisiniz. Eğer su içebiliyorsa bol bol su içmesini sağlamalı, anne sütü içiyorsa da sık sık emzirilmesini sağlamalısınız.

Ne Zaman Doktora Başvurmalı?

Bebeğinizin ishal olduğunu anladığınız ilk andan itibaren onun ishaline yönelik inceleme gerçekleştirmeniz gerekir. Kimi zaman bebekler sadece tüketilen bir yiyeceğe karşı ishal olabilir. Ancak kimi zaman da ishal çok ciddi boyutlara ulaşabilir.

Prematür bebeklerde ishal nasıl geçer; bebeğinizin ishalinin geçirilmesi için bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanımından kaçınmalısınız. Eğer bebeğinizin ishali 6 saat içerisinde geçmediyse, ateşi varsa, kusma varsa ve göbek ağrısı varsa mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz.

6 aydan küçük bebeklerde ishal çok daha tehlikelidir. Bu nedenle bebeğiniz ishal bulgularına sahip ise hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekir.

Hangi Durumlarda Prematüre Bebeklerde İshal Oluşur?

Prematüre olan ya da olmayan bebeklerde ishal gelişimi için farklı nedenler bulunur. Gıda zehirlenmesi, üst solunum yollarında oluşan enfeksiyonlar, ince bağırsağa enfeksiyon yerleşmesi, gastroentrit ve rote virüs gibi birçok neden bebeğin ishal olmasına neden olabilir.

Bunun yanında kirli sular, yemeklerin yeterince hijyenli hazırlanmaması ve biberon temizliğinin göz ardı edilmesi gibi durumlarda da bebeğin ishal olduğu görülebilir. Kimi zaman bebeğin anne sütü içmemesi de ishal olmasına neden olabilir.

Prematüre bebeklerde ishal nasıl geçer; ishalin tedavi edilmesi için ilk olarak bebekten gaita testi alınır. Tespit edilen nedene bağlı olarak tedavi uygulamasına başlanır. Kimi zaman doktorunuz yalnızca ishalin durdurulmasına yönelik bir tedavi verebilir.

Anne Sütü Alan Çocuklarda İshal

Anne sütü içen bebekler kimi zaman annelerin emzirme döneminde tüketmiş olduğu besine yönelik olarak ishal olabilir. Özellikle annenin portakal, mandalina gibi yoğun C vitamini içeren ve asitli olan yiyeceklerden kaçınması gerekir.

Annenin gaz yapıcı yiyecekler tüketmemesinin yanında tükettiği tüm yiyeceklerin yeterince temiz olmasına da özen gösterilmelidir. Prematüre bebeklerde ishal nasıl geçer; annenin beslenmesine dikkat etmesi de ishal konusunda etkili olacaktır.

S.S.S

Yenidoğan Bebeklerde İshal Kaç Gün Sürer?

İshalin şiddeti, türü ve altında yatan nedenine bağlı olarak 2 gün ya da 2 hafta arasında sonlanması beklenebilir. Burada uygulanan tedavi, dikkat edilen yöntemler ve benzeri durumlar önemli bir yere sahiptir.

İshal Olan Bebek Kaç Kez Kaka Yapar?

Her çocuğun kendi sistemine bağlı olarak gün içerisinde bez değiştirme sayısı değişiklik gösterir. Burada kaç kez kaka yaptığına değil ne kadar fazla kaka yaptığına bakmak gerekir. Eğer bebeğiniz normalden en az 3 kez fazla kaka yapıyor ise ishaldir denebilir.

İlginizi Çekebilir; 

https://www.dogalsaglik.com/ishal-tedavisi/

https://www.dogalsaglik.com/ishal-nasil-cabuk-gecer/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.