Doğal Yöntemlerle Tırnak Mantarı Tedavisi | Tırnak Mantarı En Hızlı Nasıl Geçer?

04.05.2021
921
Doğal Yöntemlerle Tırnak Mantarı Tedavisi | Tırnak Mantarı En Hızlı Nasıl Geçer?

Tıpta onikomikoz şeklinde anılan tırnak mantarının tedavisine ilişkin doğal yöntemlere başvurmakta özgürsünüz. Belirtileri dikkate alanlar tırnak mantarının teşhisi üzerine doğal yöntemlere geçebilir. Doğal yöntemlerle tırnak mantarı tedavisi öncesinde:

  • İltihap ve şişkinlikle karşı karşıya kalanlar doğal yöntemlere başvurabilir.
  • Tırnağın yeşil – sarı renklerine bürünmesi üzerine tedaviye geçilebilir.

Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir?

Doğal yöntemlerle tırnak mantarı tedavisi için sarımsak başı çeker. Pek çok hastalığa iyi gelen sarımsak özel bir kür olarak hazırlanabilir ve tırnak üzerine sürülebilir. Özellikle de beyaz sirke ile hazırlanan kür eşliğinde tırnak mantarının giderilmesi mümkün olabilir.

Ayak tırnağınıza bandaj ile birlikte sabitlenen sarımsak kürü 1 – 2 saat kadar bekletilmelidir. Her gün düzenli olarak yapılması üzerine sonuç alınabilir. Mantar geçene kadar uygulanan sarımsak küründen sonuç almanız mümkün olacaktır.

Tırnak Mantarını Ne Geçirir?

Doğal yöntemlerle tırnak mantarı tedavisi adına lavanta yağı tercihinde de bulunabilirsiniz. Sarımsak kadar doğal bir ilaç olarak bilinen lavanta yağı:

  • Mantarın bulunduğu tırnağa pamuk ile sürülmelidir.
  • 10 dakika kadar tırnak üzerinde bekletmeniz gerekir.

Son olarak durulama aşamasına gitmeniz önem arz ediyor. İyice durulanması ve kurulanması gerekiyor. Bu şekilde gün içerisinde birkaç kere mantarlı tırnağa yağı sürebilirsiniz. Öyle ki 2 – 3 kere sürülmesi faydalı olacaktır. Tırnak mantarı bu adımlar üzerine geçebilir ve tıbbi müdahalelere gerek kalmayabilir.

Tırnak Mantarı İçin Bitkisel Yöntemler

Doğal yöntemlerle tırnak mantarı tedavisi nasıl merak edenler limon suyuna da başvurabilir. Taze limon suyunun çoğu hastalığa iyi geldiğini belirtmek gerek. Yine mantarlı olan tırnak için de taze limonu sürebilirsiniz. Ortalama 20 – 30 dakika kadar limonu tırnak üzerine bekletmeniz faydalı olacaktır.

Limon suyundan ziyade kekik yağı tercihinde de bulunabilirsiniz. Zeytinyağı ile karıştırılan kekik yağı mantara karşı son derece etkili olacaktır. Bunların haricinde portakal yağının da iyi geldiğini unutmamak gerekir. Saf portakal yağını bulmak ve pamuk yardımı ile sürmek iyi gelecektir. Gün içerisinde 2 veya 3 kere bitkisel yağları temin ederek tırnak mantarından kurtulmanız mümkün olacaktır.

Ayak tırnak mantarı nasıl geçer evde?
Ayak tırnak mantarının evde geçirilebilmesi için uygulanabilecek en kolay yöntemlerden biri sirkeli sudur. 1 ölçü elma sirkesinin içerisine 1 ölçü su ekleyin ve sirkeyi seyreltin. Daha sonra mantar bulunduğu tırnağın üzerine bu solisyonu uygulayın. Ortalama 20 ila 30 dk bekletmeniz yeterli olacaktır. Eğer solisyon düzenli ve günlük olarak yapılırsa bir ila iki hafta içerisinde mantar geçer.
El tırnak mantarını ne öldürür?
El tırnak mantarının öldürülmesi için ilk olarak doktorunuz ile görüşmeniz gerekir. Düşük dereceli mantarlarda krem ve tırnak cilası ile tedavi uygulanabilir. Eğer enfeksiyonunuz ileri derece ise oral antifungal tedavi uygulamanız gerekecektir. Düşük dereceli enfeksiyona sahipseniz ağız gargara suyu ve sirkeyi eşit miktarda karıştırarak enfekte olmuş tırnağınıza uygulayın. Yaklaşık 40 dk bekleyin.
Ayak tırnak mantarı nasıl geçer?
Ayak tırnak mantarından şikayetçi iseniz doktora gitmeden eczaneden ilaç alıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Reçetesiz olarak satılan antifungal tırnak kremlerini belirli aralıklarla uygulayarak kısa süre içerisinde şikayetinizden kurtulabilirsiniz. Uygulama için tırnaklarınızı törpüleyin, suya batırıp bir süre bekleyin ve ardından kurulayın. Kuru tırnaklarınız üzerine uygun losyonu uygulayın. Losyon tamamen emilene kadar çorap giymeyin ya da losyonun dağılmasını engelleyin.
Tırnak düşürmek için ne yapmalı?
Tırnak düşürmek için kullanabileceğiniz en iyi yöntem elma sirkeli su kullanmaktır. Her akşam ayaklarınızın ya da ayağınızın sığabileceği büyüklükte bir kabın içerisine su doldurun. Su içerisine 1/3 oranında sirke ekleyin ve karıştırın. Ayaklarınızı sirkeli su içerisine koyarak en az 10 dakika bekletin. Ayaklarınızı havlu ile kurulayın ve yumuşamış olan deriyi dikkatli bir şekilde kesin. Düzenli olarak uygulamanız durumunda birkaç hafta içerisinde probleminiz ortadan kalkacaktır.

İlginizi Çekebilir;

Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak Batması Tedavisi

Ayak Mantarı Tedavisi

Cilt Mantarı Nasıl Geçer?

Ayak Mantarı Nasıl Geçer? | Ayak Mantarı Nasıl Oluşur?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.